Navarino (wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Navarino – wyspa należąca do Chile. Położona pomiędzy Ziemią Ognistą na północy, a Przylądkiem Horn na południu. Administracyjnie podlega pod region Magallanes, prowincję Antarktyka Chilijska, gminę Cabo de Hornos. Zamieszkana przez około 3000 osób, skupionych się głównie w osadzie Puerto Williams (około 2000 mieszkańców). Najwyższym szczytem jest Pico Navarino (1195 m). W przeszłości wyspę zamieszkiwali Indianie ze szczepu Yagán. Później powstał tu angielski punkt misyjny.

Puerto Williams - miasto w południowym Chile, w regionie Magallanes, stolica jednej z czterech prowincji tego regionu: Antarktyki Chilijskiej. Puerto Williams to port morski w Kanale Beagle, położony na wyspie Navarino. Miasto ma nieco ponad 2000 mieszkańców, licząc zarówno załogę wojskową jak i cywilów. Jest najdalej na południe położonym miastem świata.Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.

Średnia temperatur w najcieplejszym miesiącu wynosi 9,6 °C, a w najzimniejszym 1,9 °C. Średnia roczna opadów sięga 467 mm (na południowym wybrzeżu jest wyższa - ok. 800 mm). Wyspę porastają lasy (drzewa z rodzajów Nothofagus pumilio, Nothofagus antarctica oraz Coihue), w rejonach o bardziej skąpych opadach przeważają krzewiaste zarośla. Wyspa posiada połączenie lotnicze z Punta Arenas oraz promowe poprzez Cieśninę Magellana.

Nothofagus pumilio (Poepp. & Endl.) Krasser – gatunek rośliny z rodziny bukanowatych (Nothofagaceae). Występuje naturalnie w Chile oraz Argentynie. Rośnie między innymi na Ziemi Ognistej. Jest gatunkiem żywotnym. Región de Magallanes y de la Antártica Chilena, zwany też Regionem XII – położony najbardziej na południe region Chile, największy i zarazem najrzadziej zaludniony.

Miejscowości na wyspie[ | edytuj kod]

 • Puerto Bevan
 • Puerto Williams
 • Puerto Navarino
 • Caleta Eugenia
 • Puerto Toro
 • Villa Ukika
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Translated entry from Chilean Official site
 • Comuna de Cabo de Hornos / Commune of Cabo de Hornos official website
 • Museo Antropológico Martín Gusinde
 • Nothofagus dombeyi – gatunek drzewa z rodziny bukanowatych występujący w południowej Argentynie i Chile. Może osiągnąć 40 metrów wysokości i 2 m średnicy pnia, osiągając wiek 500 lat. Ma bardzo twarde drewno oraz drobne i błyszczące liście nie zmieniające koloru w ciągu roku.Linia lotnicza – przedsiębiorstwo lotnicze świadczące regularne i nieregularne usługi transportu lotniczego, obejmujące przewóz pasażerów lub ładunków oraz posiada odpowiednie świadectwo urzędu lotnictwa cywilnego wydane przez państwo, w którym zostało założone.
  Warto wiedzieć że... beta

  Antarktyka Chilijska (hiszp. Antártica Chilena) – chilijska prowincja obejmująca Chilijskie Terytorium Antarktyczne (sektor Antarktydy, do którego roszczenia terytorialne zgłasza Chile) oraz leżące niedaleko Ziemi Ognistej wyspy Navarino i Wollaston. Prowincja wchodzi w skład XII Regionu Chile: Regionu Magallanes i Antarktyka Chilijska.
  Jaganie (także Yagan, Yahgan, Yámana) – najliczniejsze plemię Indian Ziemi Ognistej. Spędzali większość życia w łodziach, polując na wydry morskie i foki, a także łowiąc kraby. Poszukiwali również wyrzuconych na brzeg morski wielorybów. Posługiwali się językiem jagańskim, który obecnie jest na skraju wymarcia, z tylko jednym pozostałym przy życiu użytkowniku. Ponieważ jest ona ostatnim żyjącym Jaganem czystej krwi, podaje się, że cała populacja ludu to obecnie jedna osoba. W 2000 roku chilijska komisja do spraw rdzennych ludów oszacowała populację Jaganów na 90–100 osób.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Puerto Toro – najdalej wysunięta na południe jednostka osadnicza na świecie. Leży w południowym Chile, w regionie Magallanes, na wyspie Navarino.
  Bukan chilijski (Nothofagus antarctica (G.Forst.) Oerst.) – gatunek rośliny z rodziny bukanowatych (Nothofagaceae). Występuje naturalnie w Chile (od przylądka Horn po północną część kraju) i południowej Argentynie. Rośnie między innymi na Ziemi Ognistej. Ponadto bywa uprawiany. Do Europy został sprowadzony w 1830 roku. W Chile występuje pod lokalną nazwą nirre.
  Las (biocenoza leśna) - kompleks roślinności swoisty dla danego kontynentu geograficznego, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu, wraz ze światem zwierzęcym i różnymi czynnikami przyrody nieożywionej oraz związkami, które między nimi występują.
  Ziemia Ognista (hiszp.: Isla Grande de Tierra del Fuego) – wyspa leżąca na południowym krańcu Ameryki Południowej, oddzielona od stałego lądu Cieśniną Magellana. Jej zachodnia część należy do Chile, stanowiąc prowincję Ziemia Ognista; część wschodnia należy do Argentyny, stanowiąc część argentyńskiej prowincji Ziemia Ognista.

  Reklama