• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nauka spod znaku kultu cargo

  Przeczytaj także...
  Richard Phillips Feynman [ˈɹɪtʃɝd ˈfɪlɪps ˈfaɪnmən] (ur. 11 maja 1918 w Nowym Jorku, zm. 15 lutego 1988 w Los Angeles) – amerykański fizyk teoretyk; uznany w 1999 roku za jednego z dziesięciu najlepszych fizyków wszech czasów . Kulty cargo (ang. cargo – ładunek) – ruchy religijne szerzące się głównie na wyspach Oceanu Spokojnego, głoszące nadejście nowego porządku: równości wszystkich ludzi, białych i czarnych, oraz powszechnego dobrobytu. Początkowo rozwinął się na Fidżi w XIX wieku.
  Pan raczy żartować, panie Feynman! jest zbiorem wspomnień noblisty w dziedzinie fizyki, Richarda Feynmana. Ukazuje on bardziej ludzką stronę tego fizyka za pomocą osobistych i w większości humorystycznych anegdot. W książce Feynman opisuje tajniki otwierania sejfów, wizyty w barach topless, a także tematy takie jak prace nad bombą atomową i śmierć jego pierwszej żony Arline Greenbaum na gruźlicę.

  Nauka spod znaku kultu cargo (ang. Cargo cult science) – termin użyty przez Richarda Feynmana w 1974 podczas mowy skierowanej do absolwentów California Institute of Technology opisujący pracę, która przypomina naukową, ale pozbawiona jest "pewnego rodzaju naukowej integralności, zasady naukowego myślenia wymagającej całkowitej uczciwości".

  Kalifornijski Instytut Technologiczny(ang. California Institute of Technology, skrót Caltech) – jedna z najlepszych prywatnych uczelni w Stanach Zjednoczonych, położona w Pasadenie w Kalifornii na przedmieściach Los Angeles.

  Mowa została włączona do książki "Surely You're Joking, Mr. Feynman!" (polskie wydanie "Pan raczy żartować, panie Feynman!"), znajduje się również na wielu stronach internetowych. Używa porównania do znanego z antropologii kultu cargo. Feynman ostrzega, że aby nie stać się naukowcem kultu cargo, należy przede wszystkim wystrzegać się oszukiwania siebie, chętnie poddawać własne teorie oraz uzyskane wyniki pytaniom i wątpliwościom oraz wyszukiwać możliwe błędy we własnych teoriach i eksperymentach.

  Zaleca najwyższy poziom uczciwości, rzadko spotykany w codziennym życiu. Przedstawia przykłady z dziedziny reklamy, polityki i psychologii ilustrujące odstępstwa od uczciwości, które w nauce są nie do zaakceptowania. Ostrzega "doświadczenie uczy nas, że prawda wyjdzie na jaw. Inni powtarzający ten sam eksperyment zobaczą czy byliście uczciwi czy nie. Zjawiska fizyczne zgodzą się z waszą teorią lub nie. I choć można stać się na chwilę sławnym, nie uzyskasz dobrej reputacji jako naukowiec jeśli nie zachowałeś ostrożności. Jest to ta uczciwość, ta troska by się nie oszukać, której w dużym stopniu brakuje badaniom cargo cult science.

  Przykładem takich badań jest sytuacja, w której eksperymentator nieostrożnie używa wyników badań innego badacza. Ponieważ warunki użyte w innych badaniach mogą się różnić w nieznany eksperymentatorowi sposób, różnice w wynikach mogą nie mieć związku ze zmiennymi poddawanymi badaniom. Inne podane przez Feynmana przykłady dotyczą psychologii (a szczególnie parapsychologii). Wspomina także o innego rodzaju nieuczciwościach, np. wspieraniu pewnych badań w celu zabezpieczenia finansowania.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. "Pan raczy żartować, panie Feynman!", przełożył Tomasz Bieroń, Znak, 1996. ​ISBN 83-7006-459-0​ (wydanie drugie 2007. ​ISBN 978-83-240-0776-9​)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Cargo Cult Science Principles of Research address by Richard Feynman (Caltech Commencements, 1974)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.