National Wrestling Alliance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

National Wrestling Alliance – jest amerykańską federacją wrestlingu, która powstała w 1948 roku. Od momentu powstania aż do połowy lat 80. była to najbardziej rozpoznawalna marka w profesjonalnym wrestlingu. Pod kontrolą Rady Dyrektorów NWA (składającej się z różnych prominentnych, regionalnych promotorów), działała wcześniej jako organ zarządzający systemem terytorialnym NWA, który uznawał jednego mistrza świata, uczestniczył w wymianie talentów i chronił integralność terytorialną federacji członkowskich.

William Patrick "Billy" Corgan, Jr. (ur. 17 marca 1967 w Elk Grove Village w stanie Illinois) – amerykański wokalista, gitarzysta i autor piosenek, najlepiej znany jako frontman grupy The Smashing Pumpkins.World Championship Wrestling (WCW) jest to była amerykańska federacja wrestlingowa z siedzibą w Altanta (Georgia), obecnie której właścicielem jest World Wrestling Entertainent (WWE). Zaczęło się od regionalnej promocji wrestlingu pod nazwą National Wrestling Alliance (NWA), a jej właścicielem był Jim Crockett Promotions. Następnie w listopadzie 1988 NWA przejął Ted Turner i jego Turner Broadcasting, wtedy nastąpiła też zmiana nazwy na "World Championship Wrestling". Turner, a następnie Time Warner byli właścicielami WCW do 2001 roku, kiedy to WCW zostało zakupione przez głównego konkurenta World Wrestling Federation, obecnie znane jako WWE.

NWA rozwijało się w Ameryce aż do końca lat 80., kiedy to w wyniku krajowej ekspansji World Wrestling Federation, większość pierwotnych członków zniknęła z rynku. Największy z pozostałych w NWA członków, World Championship Wrestling (WCW), powstały z zasobów Jim Crockett Promotions (który z kolei przejął innych byłych członków NWA) opuścił NWA na stałe w 1993 roku. NWA działała jako organ zarządzający do 2012 roku. Wtedy to prawa do nazwy zostały przeniesione na R. Bruce Tharpe's International Wrestling Corp. Stało się tak w wyniku pozwu wniesionego przeciwko ówczesnemu dyrektorowi wykonawczemu Robertowi Trobichowi i jego firmie Pro Wrestling Organization LLC, która kontrolowała znaki towarowe organizacji. Pod kontrolą Tharpe'a, NWA zmieniła się z organu zarządzającego, opartego na członkostwie w organizację prywatną, która udzielała federacjom licencji do używania nazwy NWA.

Wrestling (ang. professional wrestling, często skracane do pro wrestling i wrestling; pl. "profesjonalne zapasy", "zawodowe zapasy" ) – rodzaj spektaklu łączący atletykę i sztukę teatralną, rodzaj rozrywki sportowej popularnej w Stanach Zjednoczonych, Japonii (Puroresu), Meksyku (Lucha Libre) oraz w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Bazuje on na klasycznych zapasach greckich i wolnej amerykance ze współczesnymi dodatkami, takimi jak ciosy, oparte na sile chwyty i rzuty oraz akrobatyczne manewry. Duży wpływ na obecny kształt wrestlingu miały również sztuki walki. Dodatkowym aspektem jest okazyjne użycie improwizowanych broni dla nadania dramatyzmu. Należy wspomnieć że zawodnicy narażeni są na utratę zdrowia i życia. Część z nich kończy karierę na wózku inwalidzkim lub przykuci do łóżka, tak jak Darren Drozdov czy Thomas Billington (Dynamite Kid). Na taki stan rzeczy wpływają urazy zawodników odniesione podczas walki, prowadzony styl życia, narkotyki, środki przeciwbólowe i sterydy. Organizatorzy tego widowiska mówią o tych zjawiskach niechętnie.World Wrestling Entertainment, Inc. (działająca jako WWE, Inc.) – amerykańska spółka prywatna działająca głównie w sferze profesjonalnego wrestlingu, z dochodami w dziedzinach filmu, muzyki, licencjonowania produktów oraz bezpośredniej sprzedaży. Jest to obecnie największa federacja wrestlingu na świecie, osiągająca 13 milionów widzów w Stanach Zjednoczonych i transmitująca swoje programy w 30 językach do więcej niż 145 krajów. Jak inne federacje wrestlingu, programy WWE nie zawierają w sobie prawdziwych zawodów sportowych, lecz pojedynki z kontrolowanym przebiegiem oraz ustalonym zwycięzcą, których wynik jest uzależniony od fabularyzowanego scenariusza.

Lightning One, firma Billy'ego Corgana, zakupiła NWA 1 października 2017 roku. Umowy partnerskie wygasły, natomiast sama NWA stała się pojedynczą federacją. Począwszy od października tego roku, NWA rozpoczęło swoją pierwszą serię YouTube, Ten Pounds of Gold, która skupiała się głównie wokół mistrza świata wagi ciężkiej NWA i innych wrestlerach tej dywizji. 8 lutego 2018 roku organizacja uruchomiła NWA Network, profesjonalną sieć podcastów zapaśniczych.

Tytuły mistrzowskie[ | edytuj kod]

Obecni mistrzowie[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Strona oficjalna
  • National Wrestling Alliance w serwisie YouTube
  • Reklama