National Underwater and Marine Agency

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

National Underwater and Marine Agency (NUMA) – organizacja non-profit założona przez pisarza Clive’a Cusslera zajmująca się poszukiwaniami i badaniem znaczących historycznie wraków okrętów, samolotów itp.. NUMA to także fikcyjna organizacja rządowa z książek Cusslera – będąca morskim odpowiednikiem NASA – posiadająca flotę statków badawczych i najnowocześniejszy sprzęt. W NUMA pracują bohaterowie książek Cusslera, np. Dirk Pitt, Al Giordino i Kurt Austin.

Clive Eric Cussler (ur. 15 lipca 1931 w Aurorze) – amerykański pisarz, autor bestsellerowych powieści sensacyjno-przygodowych.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Clive Cussler (ang.). numa.net. [dostęp 2015-06-30].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna NUMA
 • Clive Cussler – strona nieoficjalna
 • Clive Cussler, Dirk Pitt, NUMA
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Flota – zespół statków podporządkowanych jednemu z przewoźników żeglugi lub państwa, którego mają banderę.
  Dirk Pitt – fikcyjna postać występująca w popularnych powieściach przygodowych Clive’a Cusslera. Autor zastrzegł nawet prawa autorskie dla tego imienia i nazwiska.
  Al Giordino (właściwie Albert Giordino) – fikcyjna postać, bohater wielu książek Clive’a Cusslera, przyjaciel Dirka Pitta. Z pochodzenia Włoch, jest wicedyrektorem Wydziału Zadań Specjalnych w NUMA. Służył w lotnictwie, zakończył służbę w stopniu kapitana US Air Force. Jest wyśmienitym nurkiem i pilotem pojazdów podwodnych. Ma także licencję pilota.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Organizacja non-profit – organizacja, która prowadząc swoją działalność skupia się na wspieraniu prywatnego lub publicznego dobra, nie kierując się osiągnięciem zysku.

  Reklama