National Stock Exchange of India

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
National Stock Exchange of India

National Stock Exchange of India (w skrócie NSE) – jedna z największych giełd papierów wartościowych w Indiach. Jej siedziba znajduje się w Mumbaju. Obok Bombay Stock Exchange jedna z dwóch giełd ogólnokrajowych w Indiach.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Jako giełda papierów wartościowych działa od kwietnia 1993.

Obecnie (wrzesień 2006) na NSE notowane są akcje około 1000 spółek. Najważniejszymi indeksami akcji notowanych na NSE są S&P CNX Nifty i CNX Nifty Junior.

Giełda należy do stowarzyszenia AOSEF (Asian and Oceanian Stock Exchanges Federation).

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Member Directory & Profile (ang.). www.aosef.org. [dostęp 2015-01-05].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • National Stock Exchange of India
 • Giełda – organizowane w ustalonym miejscu i czasie spotkania handlowe, na których sprzedawane są ściśle określone towary po cenach ogłoszonych w codziennych notowaniach. Transakcje na giełdach zawierane są zgodnie z obowiązującym regulaminem, między członkami giełdy pośredniczącymi w zawieraniu transakcji.Federacja Giełd Papierów Wartościowych Azji i Oceanii (ang. Asian and Oceanian Stock Exchanges Federation, AOSEF) — federacja giełd papierów wartościowych, która stowarzysza obecnie 19 giełd.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bombay Stock Exchange (w skrócie BSE) – giełda papierów wartościowych w Mumbaju. Została założona w 1875; jest najstarszą i jedną z największych giełd w Azji. Obok National Stock Exchange of India jedna z dwóch giełda ogólnokrajowych w Indiach.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama