National Portrait Gallery (Waszyngton)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

National Portrait Gallery (Narodowa Galeria Portretów) – muzeum sztuki w Waszyngtonie, założone w 1962 roku na mocy ustawy Kongresu Stanów Zjednoczonych jako muzeum publiczne, do którego wstęp jest bezpłatny, poświęcone podobiznom osób, które zapisały się w historii i kulturze Stanów Zjednoczonych, jak również artystom, którzy podobizny te stworzyli. Muzeum mieści się w gmachu Old Patent Office Building, dzieląc powierzchnię wspólnie z Smithsonian American Art Museum and the Renwick Gallery. Muzealna kolekcja obejmuje obrazy olejne, grafikę, fotografię i multimedialną rzeźbę począwszy od portretów George’a Washingtona, a skończywszy na podobiznach Madonny.

César Estrada Chávez (ur. 31 marca 1927, zm. 23 kwietnia 1993) – Amerykanin meksykańskiego pochodzenia, jedna z czołowych postaci w walce o prawa obywatelskie i sprawiedliwość społeczną w Stanach Zjednoczonych.Leonard „Lenny” Bernstein (ur. 25 sierpnia 1918 w Lawrence, Massachusetts, zm. 14 października 1990 w Nowym Jorku) – amerykański kompozytor, pianista i dyrygent.

Historyczny budynek muzeum, Old Patent Office został 12 stycznia 1965 roku wpisany na listę zabytków USA National Historic Landmark,a w 1966 roku na listę National Register of Historic Places, jako poz. nr #66000902.  

Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 XX wiek
 • 1.2 XXI wiek
 • 2 Działalność
 • 2.1 Donald W. Reynolds Center for American Art and Portraiture
 • 2.2 Lunder Conservation Center
 • 2.3 Luce Foundation Center for American Art
 • 2.4 Nan Tucker McEvoy Auditorium
 • 2.5 Robert and Arlene Kogod Courtyard
 • 3 Dyrektorzy
 • 4 Zbiory
 • 4.1 Wystawy stałe
 • 4.1.1 American Origins, 1600–1900
 • 4.1.2 „Renovating a Landmark: From Patent Office to Reynolds Center”
 • 4.1.3 „Jo Davidson: Biographer in Bronze”
 • 4.1.4 „America’s Presidents”
 • 4.1.5 The Struggle for Justice
 • 4.1.6 „Twentieth-Century Americans”
 • 4.1.7 „Bravo!” i „Champions”
 • 4.1.8 „Outdoor Sculptures: Daguerre Memorial”
 • 4.2 Główne atrakcje
 • 4.2.1 Obrazy olejne
 • 4.2.1.1 Prezydenci
 • 4.2.1.2 Artyści, pisarze, działacze
 • 4.2.2 Fotografie i dagerotypy
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Historia[ | edytuj kod]

  XX wiek[ | edytuj kod]

  National Portrait Gallery jest jedynym tego typu muzeum w Stanach Zjednoczonych, które poprzez swoje zbiory odzwierciedla związki pomiędzy amerykańską historią, sztuką i biografiami prezentując zróżnicowaną historię Ameryki na przykładzie pojedynczych osób.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.John William Coltrane (ur. 23 września 1926 w Hamlet, Karolina Północna, zm. 17 lipca 1967 w Huntington, Long Island) – amerykański saksofonista i flecista jazzowy. Mąż pianistki Alice Coltrane.

  Korzenie National Portrait Gallery sięgają końca XVIII wieku, kiedy Charles Willson Peale wziął na siebie zadanie stworzenia galerii bohaterów rewolucji amerykańskiej i innych „wielkich ludzi” swojej epoki. W 1857 roku Kongres Stanów Zjednoczonych zlecił George’owi Healy namalowanie prezydenckich portretów dla Białego Domu, być może częściowo ze względu na popularność nowo otwartego w Wielkiej Brytanii National Portrait Gallery, założonej w 1856 roku. Utworzenie „oficjalnego” amerykańskiego odpowiednika galerii brytyjskiej przeciągnęło się jednak aż do 1962 roku, kiedy została ona założona na mocy ustawy Kongresu i w 1968 roku otwarta dla publiczności. Galeria znalazła swe lokum w starym budynku Urzędu Patentowego. Wcześniej, w 1953 roku Kongres wprowadził przepisy mające na celu uniemożliwienie wyburzenia starego budynku Urzędu Patentowego na rogu ulic 7 th i F Streets w kwartale NW, gdzie zaplanowano budowę parkingu. Klasycystyczny budynek zaprojektowany przez Roberta Millsa, choć zaniedbany, został przez wielu uznany za dobro narodowe. Ukończony w 1867 roku, miał pierwotnie służyć jako galeria amerykańskiej wynalazczości. W czasach wojny secesyjnej był wykorzystywany jako szpital. Ostatecznie dzięki wysiłkom prezydenta Dwighta Eisenhowera i przewodniczącego Komisji ds. Sztuk Pięknych Davida Finleya budynek udało się uratować i ulokować w nim galerię portretów.

  Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.Muzeum Brytyjskie (ang. British Museum) – jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej, mieszczące się w Londynie.

  Pierwszym dyrektorem nowej placówki został Charles Nagel. Jego architektoniczne wykształcenie miało duże znaczenie, kiedy podjęto renowację zaniedbanego gmachu (1964–1968), do którego wprowadził się również National Collection of Fine Arts, późniejszy National Museum of American Art. Raczkujące National Portrait Gallery stanęło w obliczu szeregu wyzwań próbując stworzyć swoją tożsamość jako muzeum. Być może największym z tych wyzwań była próba utworzenia stałej kolekcji. Nagel został w 1969 roku zastąpiony przez Marvina Sadika. Nowy dyrektor podjął się gromadzenia tych prac, które jego zdaniem powinny znaleźć się w zbiorach muzeum. W 1982 roku Sadika zastąpił Alan Fern, który kontynuował poszukiwania portretów spoza sfery wielkiego malarstwa, próbując przy tym poszerzyć zbiory muzeum o inne gatunki sztuki, jak film, karykatura i fotografia. Starania te zostały uwieńczone powodzeniem; zorganizowana w 1991 roku wystawa fotografii Annie Leibovitz cieszyła się tak dużym powodzeniem, że musiano wprowadzić sprzedaż biletów, aby ograniczyć liczbę chętnych, co było wydarzeniem bez precedensu. Od tej pory stałą praktyką National Portrait Gallery stało prezentowanie amerykańskiej historii nie tylko na przykładzie malarstwa olejnego i rzeźby, ale także przy pomocy filmów, nagrań dźwiękowych, dokumentów tekstowych i wielu innych mediów.

  Pocahontas (ur. ok. 1595, zm. 21 marca 1617) – północnoamerykańska Indianka, której życie stało się kanwą dla wielu romantycznych historii. Nosiła imię Matoaka (Białe Piórko), natomiast Pocahontas (Mała Psotnica lub Łobuziak) było jej przydomkiem z okresu dzieciństwa. Była córką Powatana, wodza Federacji Powatańskiej, kontrolującego tereny obecnej Wirginii. Po małżeństwie z Johnem Rolfem przyjęła imię i nazwisko Rebecca Rolfe. Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.

  XXI wiek[ | edytuj kod]

  Wnętrze National Portrait Gallery – Great Hall

  W 2000 roku Alan Fern podjął decyzję o przejściu na emeryturę. Za jego kadencji kolekcja National Portrait Gallery wzrosła do ponad 18 000 eksponatów, a liczba zwiedzających w 1999 roku wyniosła 432 000. W roku 2000 podjęto również decyzję o renowacji gmachu Old Patent Office Building, którą zaplanowano na 3 lata i której koszt miał wynieść 60 milionów dolarów.

  Foster and Partners – firma architektoniczna w Wielkiej Brytanii. Praktyka architektoniczna jest ściśle powiązana z założycielem Lordem Fosterem. W biurze tym powstało wiele słynnych projektów architektonicznych, m.in. wieżowców. Szczególnie znana jest z projektów terminali lotniczych.Wiek pozłacany (ang. Gilded Age) – określenie epoki w historii Stanów Zjednoczonych, trwającej od zakończenia wojny secesyjnej do rozpoczęcia konfliktu z Hiszpanią o Kubę w roku 1898.

  Renowacja, której całkowity koszt wyniósł ostatecznie 283 miliony dolarów, przeciągnęła się do 2006 roku, ale dzięki niej zabytkowy budynek odzyskał swą dawną świetność. O bogactwie architektury budynku świadczą między innymi: portyki wzorowane na Partenonie w Atenach, podwójne kręcone schody, sklepienia w galeriach, duże okna i biegnące przez cały budynek świetliki.

  Gertrude Stein (ur. 3 lutego 1874 w Pittsburghu, zm. 27 lipca 1946 w Paryżu) - amerykańska pisarka, poetka i feministka. Miała wpływ na rozwój modernistycznej sztuki i literatury. Większość życia spędziła we Francji.Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sandra Day O’Connor (ur. 26 marca 1930 w El Paso) – amerykańska prawnik, pierwsza kobieta-sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w latach 1981-2006.
  Heliograwiura (fotograwiura) (gr.helio + grawiura) — rodzaj techniki druku wklęsłego, zbliżony do akwatinty, polegający na fotograficznym przenoszeniu obrazu na płytę metalową (najczęściej miedzianą) i wytrawienie za pomocą emulsji światłoczułej w ten sposób by miejsca najjaśniejsze stworzyły najpłytsze zagłębienia. Wynaleziony w 1879 przez Karela Klíča.
  Sweet Mama Stringbean (ur. 31 października 1896 w Chester, zm. 1 września 1977 w Chatsworth) − afroamerykańska wokalistka bluesowa i jazzowa oraz aktorka, w 1949 roku nominowana do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Pinky.
  John Wayne, właśc. Marion Mitchell Morrison (ur. 26 maja 1907 w Winterset, zm. 11 czerwca 1979 w Los Angeles) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy, który zdobył popularność głównie dzięki rolom w westernach, jedna z największych legend Hollywood. Symbol amerykańskiego indywidualizmu i patriotyzmu. Odznaczony Złotym Medalem Kongresu i Prezydenckim Medalem Wolności.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Dagerotypia – proces fotograficzny, w wyniku którego na metalowej płytce otrzymywany jest unikatowy (bez możliwości jego powielenia) obraz, zwany dagerotypem. Technika ta została opracowana w latach 20. i 30. XIX wieku przez Josepha Nicéphore’a Niépce’a i Louisa Jacques’a Daguerre’a (od jego nazwiska pochodzi jej nazwa), a komercyjnie dostępna od 1839 roku. Był to pierwszy w historii praktyczny proces fotograficzny, a rok 1839 symbolicznie uważany jest za początek praktycznej fotografii. Dagerotypia dominowała do lat 50. XIX, kiedy wyparły ją inne techniki.
  Georgia Totto O’Keeffe (ur. 15 listopada 1887 niedaleko Sun Prairie w stanie Wisconsin, zm. 6 marca 1986 w Santa Fe) – amerykańska malarka. Tematem jej obrazów są głównie kwiaty, skały, muszle, kości zwierząt i krajobrazy. O’Keeffe przekształca realistyczny temat w abstrakcyjny obraz.

  Reklama