National Medal of Technology

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
National Medal of Technology
Ralph Baer odbiera nagrodę od George’a Busha

National Medal of Technology – nagroda przyznawana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych twórcom i wynalazcom, którzy wnieśli szczególny wkład w rozwój nowych i ważnych technik i technologii. Nagroda może być przyznana osobie, grupie osób, organizacji lub firmie. Jest to najwyższy honor przyznawany w USA za osiągnięcia techniczne.

Ralph Henry Baer (ur. 8 marca 1922 w Rodalben) – amerykański wynalazca i inżynier niemieckiego pochodzenia, jeden z pionierów przemysłu gier komputerowych.Bell Telephone Laboratories lub w skrócie Bell Labs – oddział badawczy i wdrożeniowy telekomunikacyjnej korporacji amerykańsko-francuskiej Alcatel-Lucent.

Historia[ | edytuj kod]

National Medal of Technology został ustanowiony w 1980 r. przez Kongres Stanów Zjednoczonych, na podstawie ustawy Stevenson-Wydler Technology Innovation Act, z zamysłem podsycenia technicznej innowacyjności i konkurencyjności Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej. Pierwsze medale zostały przyznane przez prezydenta Ronalda Reagana w 1985 r. – otrzymało je 12 osób i jedna firma, m.in. Steve Jobs i Steve Wozniak, a także Bell Labs.

Ronald Wilson Reagan (ur. 6 lutego 1911 w Tampico, zm. 5 czerwca 2004 w Bel Air) – 40. prezydent USA (1981–1989) oraz 33. gubernator Kalifornii. Jako przywódca USA udzielił znaczącej pomocy „Solidarności” w walce o obalenie komunizmu w Polsce. Dwukrotnie – w latach 1980 i 1983 (wspólnie z Jurijem Andropowem) zdobył tytuł Człowieka Roku magazynu „Time”.Kongres Stanów Zjednoczonych (ang. United States Congress) – dwuizbowy parlament, najwyższy organ przedstawicielski i zasadniczy organ władzy ustawodawczej w Stanach Zjednoczonych.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama