• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • National Medal of Arts

  Przeczytaj także...
  Altria Group, Inc. (wcześniejsza nazwa to: Philip Morris Companies Inc.) - holding składający się z Philip Morris International, Philip Morris USA i Philip Morris Capital Corporation. 27 stycznia 2003 r. Philip Morris Companies Inc. zmieniło nazwę na Altria Group, Inc.Philip Cortelyou Johnson (ur. 8 lipca 1906 w Cleveland, Ohio, zm. 25 stycznia 2005 w New Canaan, Connecticut) – amerykański architekt i historyk sztuki, długoletni nestor amerykańskiej architektury, w 1979 jako pierwszy architekt uhonorowany Nagrodą Pritzkera, nazywaną architektonicznym Noblem.
  National Endowment for the Arts (NEA) - niezależna amerykańska agencja rządowa założona w roku 1965 celem wspierania sztuki i kultury. Przewodnicząca Dana Gioia.

  National Medal of Arts (Narodowy Medal Sztuk) – amerykańskie odznaczenie państwowe ustanowione w 1984 przez Kongres Stanów Zjednoczonych i nadawane artystom i mecenasom sztuki.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwowzorem tego medalu było odznaczenie przyznane w 1983 przez prezydenta Ronalda Reagana artystom i mecenasom sztuki, wskazanym przez Prezydencką Komisję ds. Sztuki i Humanistyki (ang. President's Committee on the Arts and Humanities). Otrzymali je wówczas: Pinchas Zukerman, Frederica von Stade, Czesław Miłosz, Frank Stella, Philip Johnson, Luis Valdez, Texaco Philanthropic Foundation, James Michener, Altria Group, Cleveland Foundation, Elma Lewis i Dayton Hudson Foundation.

  Texaco (Texas Company) – amerykański koncern branży paliwowej utworzony w Beaumont w Teksasie (jako The Texas Fuel Company) w 1901 roku przez nowojorskiego przedsiębiorcę Arnolda Schlaeta.Pinchas Zukerman, hebr. פנחס צוקרמן (ur. 16 lipca 1948) – izraelski skrzypek i dyrygent. Uznawany za jednego z najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu XX i XXI wieku.

  W 1984, decyzją Kongresu, odznaczeniem państwowym służącym do honorowania artystów i mecenasów sztuki stał się Narodowy Medal Sztuk. Jest najwyższym odznaczeniem amerykańskim nadawanym w imieniu narodu osobie lub grupie osób, które zasługują na specjalne wyróżnienie ze względu na ich wybitne dokonania w zakresie krzewienia, rozwoju i upowszechnienia sztuki w Stanach Zjednoczonych. Nominacji dokonuje niezależna agencja rządowa – National Endowment for the Arts – odznacza zaś prezydent kraju podczas corocznej uroczystości w Białym Domu.

  Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie) – polski prawnik i dyplomata, poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz; w latach 1951–1989 na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Neustadt International Prize for Literature (1978) i Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda; w 1993 powrócił do kraju, członek Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, kawaler Orderu Orła Białego, wyróżniony tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata; pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce; brat Andrzeja Miłosza.Target Corporation (NYSE: TGT) – amerykańskie przedsiębiorstwo handlu detalicznego, założone w Minneapolis w stanie Minnesota w 1902 roku. Początkowo przedsiębiorstwo nosiło nazwę Dayton Dry Goods Company. W 1962 roku, otworzono pierwszy sklep pod nazwą Target w Roseville w Minnesocie. W 2000 roku nazwa firmy została zmieniona na obecną.

  Medal został zaprojektowany na zamówienie National Endowment for the Arts przez amerykańskiego rzeźbiarza, Roberta Grahama.

  Odznaczeni[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni National Medal of Arts.

  Przypisy[ | edytuj kod]


  Ronald Wilson Reagan (ur. 6 lutego 1911 w Tampico, zm. 5 czerwca 2004 w Bel Air) – 40. prezydent USA (1981–1989) oraz 33. gubernator Kalifornii. Jako przywódca USA udzielił znaczącej pomocy „Solidarności” w walce o obalenie komunizmu w Polsce. Dwukrotnie – w latach 1980 i 1983 (wspólnie z Jurijem Andropowem) zdobył tytuł Człowieka Roku magazynu „Time”.James Albert Michener (ur. 3 lutego 1907 w Doylestown, zm. 16 października 1997 w Austin) – amerykański pisarz. Laureat nagrody Pulitzera w 1948 za powieść Tales of the South Pacific. Wydał ponad 40 książek, w większości o tematyce fikcji historycznej i podróżniczej. Odznaczony Medalem Wolności w 1977.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kongres Stanów Zjednoczonych (ang. United States Congress) – dwuizbowy parlament, najwyższy organ przedstawicielski i zasadniczy organ władzy ustawodawczej w Stanach Zjednoczonych.
  Frank Stella (ur. 12 maja 1936 w Malden) – amerykański malarz i grafik, pionier geometrycznego, wyrazistego stylu w sztuce (ekspresjonizmu abstrakcyjnego). Od początku lat 60. eksperymentował także z kształtem płócien. Jego prace wpisują się także w nurt Hard-edge painting. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.