National Medal of Arts

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

National Medal of Arts (Narodowy Medal Sztuk) – amerykańskie odznaczenie państwowe ustanowione w 1984 przez Kongres Stanów Zjednoczonych i nadawane artystom i mecenasom sztuki.

Texaco (Texas Company) – amerykański koncern branży paliwowej utworzony w Beaumont w Teksasie (jako The Texas Fuel Company) w 1901 roku przez nowojorskiego przedsiębiorcę Arnolda Schlaeta.Pinchas Zukerman, hebr. פנחס צוקרמן (ur. 16 lipca 1948) – izraelski skrzypek i dyrygent. Uznawany za jednego z najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu XX i XXI wieku.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwowzorem tego medalu było odznaczenie przyznane w 1983 przez prezydenta Ronalda Reagana artystom i mecenasom sztuki, wskazanym przez Prezydencką Komisję ds. Sztuki i Humanistyki (ang. President's Committee on the Arts and Humanities). Otrzymali je wówczas: Pinchas Zukerman, Frederica von Stade, Czesław Miłosz, Frank Stella, Philip Johnson, Luis Valdez, Texaco Philanthropic Foundation, James Michener, Altria Group, Cleveland Foundation, Elma Lewis i Dayton Hudson Foundation.

Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie) – polski prawnik i dyplomata, poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz; w latach 1951–1989 na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Neustadt International Prize for Literature (1978) i Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda; w 1993 powrócił do kraju, członek Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, kawaler Orderu Orła Białego, wyróżniony tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata; pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce; brat Andrzeja Miłosza.Target Corporation (NYSE: TGT) – amerykańskie przedsiębiorstwo handlu detalicznego, założone w Minneapolis w stanie Minnesota w 1902 roku. Początkowo przedsiębiorstwo nosiło nazwę Dayton Dry Goods Company. W 1962 roku, otworzono pierwszy sklep pod nazwą Target w Roseville w Minnesocie. W 2000 roku nazwa firmy została zmieniona na obecną.

W 1984, decyzją Kongresu, odznaczeniem państwowym służącym do honorowania artystów i mecenasów sztuki stał się Narodowy Medal Sztuk. Jest najwyższym odznaczeniem amerykańskim nadawanym w imieniu narodu osobie lub grupie osób, które zasługują na specjalne wyróżnienie ze względu na ich wybitne dokonania w zakresie krzewienia, rozwoju i upowszechnienia sztuki w Stanach Zjednoczonych. Nominacji dokonuje niezależna agencja rządowa – National Endowment for the Arts – odznacza zaś prezydent kraju podczas corocznej uroczystości w Białym Domu.

Ronald Wilson Reagan (ur. 6 lutego 1911 w Tampico, zm. 5 czerwca 2004 w Bel Air) – 40. prezydent USA (1981–1989) oraz 33. gubernator Kalifornii. Jako przywódca USA udzielił znaczącej pomocy „Solidarności” w walce o obalenie komunizmu w Polsce. Dwukrotnie – w latach 1980 i 1983 (wspólnie z Jurijem Andropowem) zdobył tytuł Człowieka Roku magazynu „Time”.Falerystyka (z łac. i gr. phalerae, ozdoba piersi lub czoła) – dyscyplina pomocnicza historii zajmująca się orderami, odznaczeniami i innymi odznakami i znakami honorowymi, nadawanymi osobom zasłużonym dla monarchy, państwa lub innej organizacji posiadającej prawo nadawania odznaczeń. Falerystyka, podobnie jak i weksylologia, wyodrębniła się z heraldyki, zachowując wspólne z nią metody badawcze.

Medal został zaprojektowany na zamówienie National Endowment for the Arts przez amerykańskiego rzeźbiarza, Roberta Grahama.

Odznaczeni[ | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni National Medal of Arts.

Przypisy[ | edytuj kod]


Warto wiedzieć że... beta

Frank Stella (ur. 12 maja 1936 w Malden) – amerykański malarz i grafik, pionier geometrycznego, wyrazistego stylu w sztuce (ekspresjonizmu abstrakcyjnego). Od początku lat 60. eksperymentował także z kształtem płócien. Jego prace wpisują się także w nurt Hard-edge painting. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

Reklama