National Hockey League

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zespół Montreal Canadiens w 1942 roku

National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 31 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2018/2019 wyniosła 2 780 000 $). Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz czterech dywizji.

Guy Lafleur - (ur. 20 września 1951 w Thurso) – były kanadyjski hokeista występujący na pozycji prawoskrzydłowego.National Hockey Association (1909 – 1917) organizacja, zreszająca profesjonalne kluby hokeja na lodzie w Ontario i Quebecu.

Historia NHL[ | edytuj kod]

 Główny artykuł: Historia NHL.

Po serii dyskusji w kanadyjskiej Narodowej Federacji Hokeja między właścicielem Toronto Blueshirts a właścicielami zespołów: Montreal Canadiens, Montreal Wanderers, Ottawa Senators i Quebec Bulldogs, ich przedstawiciele zebrali się 26 listopada 1917 w Hotelu Windsor w Montrealu, gdzie debatowali nad przyszłością National Hockey Association. Powodem dyskusji były zarzuty wobec właściciela Toronto Blueshirts, który był wpływową postacią w National Hockey Association, a którego oskarżano o oszustwa i faworyzowanie jego zespołu przez ligę NHA. Efektem tych rozmów było stworzenie w 1917 roku National Hockey League. W pierwszym sezonie w rozgrywkach wzięły udział tylko cztery zespoły: Montreal Canadiens, Toronto Arenas, Ottawa Senators oraz Montreal Wanderers. Przez pierwsze siedem sezonów w rozgrywkach brały udział jedynie zespoły z Kanady, dopiero w latach 1924-1925 do rozgrywek przystąpił zespół ze Stanów Zjednoczonych – był nim Boston Bruins. W sezonie 1926-1927 postanowiono po raz pierwszy podzielić ligę na dwie dywizje: amerykańską i kanadyjską. Liga NHL przez 25 sezonów, poczynając od 1942-1943 do 1966-1967 składała się wyłącznie z oryginalnej szóstki. Spowodowane to było wielkim kryzysem i rozpoczęciem II wojny światowej. W sezonie 1974-1975 ligę podzielono na dwie konferencje:

Gordon „Gordie” Howe (ur. 31 marca 1928 roku w Floral w Kanadzie) – były kanadyjski zawodowy hokeista, który grał na pozycji prawoskrzydłowego. Grał w ligach: NHL, WHA i IHL. Jest uznawany za jednego z najlepszych hokeistów wszech czasów. Do tej pory jest to zawodnik, który zaliczył najwięcej meczów i najwięcej sezonów w NHL. Od 1972 członek Hockey Hall of Fame.Zenon Konopka (ur. 2 stycznia 1981 w Niagara-on-the-Lake, Ontario w Kanadzie) – kanadyjski hokeista pochodzenia polskiego.
 • Księcia Walii, podzieloną na dywizje: Adams oraz Norris;
 • Clarence’a Campbella , która dzieliła się na dywizje: Patrick oraz Smythe. Podział na konferencje i dywizje stosowany w 2008 r. istnieje od sezonu 1998-1999, gdy obecny komisarz ligi postanowił wzorem z ligi NBA nazwać konferencje i dywizje geograficznie. W całej historii NHL tylko dwa razy nie przyznano Pucharu Stanleya. Pierwszy raz w sezonie 1918–1919, kiedy, mimo iż rozegrano pięć meczów finałowych, rozgrywki przerwano z powodu epidemii hiszpanki. Natomiast drugi raz nie przyznano go w sezonie 2004-2005 z powodu lokautu w NHL.
 • W historii ligi do 2008 były trzy przerwy w rozgrywkach. Pierwsza miała miejsce w kwietniu 1992 roku i była spowodowana strajkiem NHLPA. Trwał on 10 dni i szybko wznowiono rozgrywki. Druga przerwa miała miejsce w sezonie 1994/1995. Powodem przerwy był spór o wynagrodzenia dla pierwszoroczniaków. Przerwa w rozgrywkach trwała 104 dni. Spowodowało to zmniejszenie liczby meczów w tym sezonie do 48 sezonu zasadniczego, a playoffs odbyły się na normalnych zasadach. Trzecia przerwa natomiast spowodowana była lokautem w sezonie 2004/2005. Trwała 310 dni, co uniemożliwiło rozegranie sezonu.

  NHL Challenge – mecze towarzyskie pomiędzy drużynami z północnoamerykańskiej ligi NHL a zespołami z fińskiej SM-liiga oraz szwedzkiej Elitserien.NHLPA (ang.National Hockey League Players Association) - jest to związek zawodowy, który zajmuje się sprawami graczy National Hockey League. Związek ten został założony w czerwcu 1967 roku. Pierwszym prezydentem był Bob Pulford. Obecnie jest nim Ted Saskin. To właśnie on stoi na czele rady w której skład wchodzą gracze NHL reprezentujących swoje zespoły. Lockout w NHL był spowodowany przez brak porozumienia między władzami NHL a NHLPA. Siedziba związku znajduje się w Toronto w Kanadzie.

  Struktura[ | edytuj kod]

  W pierwszym sezonie ligi NHL udział wzięły cztery zespoły. Dzięki wielu rozszerzeniom obecnie liga liczy 31 zespołów (24 ze Stanów Zjednoczonych oraz 7 z Kanady). Obecnie najbardziej utytułowanym zespołem ligi jest Montreal Canadiens, który zdobył Puchar Stanleya aż 24 razy. Drugą najbardziej utytułowaną drużyną jest Toronto Maple Leafs, która zdobyła 13 razy Puchar Stanleya (ostatni zdobyła w 1967 roku), a trzecią jest zespół Detroit Red Wings, dziesięciokrotny zdobywca tego trofeum. W NHL gra najwięcej zespołów z Kanady spośród czterech głównych zawodowych lig w Stanach Zjednoczonych. Do 2008 r. grało 50 drużyn, łącznie z tymi, które grają obecnie. Każdy zespół ligi ma swoje kluby satelickie w American Hockey League i East Coast Hockey League.

  Hockey Hall of Fame (pl. Galeria Sławy Hokeja – znajdująca się w Toronto w Kanadzie galeria sławy, a zarazem muzeum poświęcone historii hokeja na lodzie. Są w niej wystawiane trofea National Hockey League.Play-off – system rozgrywek sportowych, odmiana systemu pucharowego, mający na celu wyłonienie drużyny mistrzowskiej. Stosowany najczęściej po zakończeniu znacznie dłuższej rundy zasadniczej (nazywanej czasem - głównie w odniesieniu do rozgrywek w USA - sezonem regularnym lub zasadniczym), która wyłania uczestników play-offów oraz określa ich rozstawienie.

  W 2008 liga została podzielona na dwie konferencje. Każda z nich dzieliła się na trzy dywizje, w których występowało po pięć drużyn. W tej strukturze w Konferencji Zachodniej były dywizje: Pacyficzna, Północno-Zachodnia i Centralna, a w Konferencji Wschodniej były dywizje: Północno-Wschodnia, Południowo-Wschodnia i Atlantycka.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Frank Calder (ur. 17 listopada 1877, zm. 4 lutego 1943), kanadyjski działacz sportowy pochodzenia szkockiego, pierwszy prezes ligi NHL od 1917 do 1943.

  W marcu 2013 przyjęto nowe zmiany w układzie konferencji oraz zasady rozgrywek, które obowiązują od sezonu 2013/2014. W lipcu sprecyzowano wprowadzone zmiany - zgodnie z nimi nadal istnieją konferencje Wschodnia i Zachodnia, a w ich składzie są po dwie dywizje: Pacyficzna i Centralna (Zachód) oraz Metropolitalna i Atlantycka (Wschód). Trzy dywizje skupiają po osiem klubów, a w Centralnej gra siedem klubów.

  Mariusz Czerkawski (ur. 13 kwietnia 1972 w Radomsku) – były polski hokeista, reprezentant Polski, olimpijczyk z Albertville 1992, menedżer hokejowy i komentator sportowy.National Basketball Association (skrót ang. NBA) – amerykańsko-kanadyjska liga koszykarska, o charakterze profesjonalnym. Tworzą ją 30 zespołów, w tym: 29 ze Stanów Zjednoczonych i jeden z Kanady. Liga jest aktywnym członkiem USA Basketball, oddziału Fédération Internationale de Basketball na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jej komisarzem od 1984 roku jest David Stern, który swój urząd zda w 2014 roku. NBA jest jedną z czterech największych północnoamerykańskich zawodowych lig sportowych (oprócz niej NFL, NHL i MLB). Gracze NBA są najlepiej opłacanymi sportowcami świata (w średniej rocznych zarobków).

  Konferencja Wschodnia[ | edytuj kod]

  Konferencja Zachodnia[ | edytuj kod]

  Drużyny ligi NHL wielokrotnie w przeszłości brały udział w meczach pokazowych, jak na przykład: Super Series, Summit Series, Rendez-vous ’87, Challenge Cup 1979 i NHL Challenge. Cztery pierwsze były rozgrywane z reprezentacją ZSRR oraz drużynami ze Związku Radzieckiego. Miało to związek z tym, że zawodnicy z bloku wschodniego nie mogli grać w lidze NHL, a grali na bardzo wysokim poziomie. Dopiero w 1989 roku gracze z Europy Wschodniej pojawili się w NHL. NHL Challenge były to mecze towarzyskie z drużynami ze Skandynawii.

  Brian Rafalski (ur. 28 września 1973 w Dearborn, Michigan, USA) – były hokeista polskiego pochodzenia, grający na pozycji obrońcy. Reprezentant USA. Do 2011 był związany z klubem NHL Detroit Red Wings. Wcześniej bronił barw New Jersey Devils, z którymi zdobył dwa Puchary Stanleya. Nie był draftowany.Quebec Bulldogs − była zawodowa drużyna hokejowa z miasta Québec w Kanadzie założona w 1888 roku. Była jednym z założycieli ligi NHL. Jednak nie mieli funduszy, aby wystartować w dwóch pierwszych sezonach, wystartowali dopiero w trzecim. Jednak ten jedyny sezon nie był dla nich dobry. Zajęli oni ostatnie miejsce i to spowodowało, że przeprowadzili się do miasta Hamilton i nazwali się Hamilton Tigers. Drużyna Quebec Bulldogs przez 32 lata istnienia grała w aż sześciu różnych ligach. Dwa razy sięgała po Puchar Stanleya: w 1912 i 1913 roku.

  Rozszerzenia Ligi[ | edytuj kod]

  Pierwsze rozszerzenia miały miejsce w sezonach w latach dwudziestych. Wtedy dołączyły zespoły: Boston Bruins, Montreal Maroons, Pittsburgh Pirates, New York Americans, Detroit Cougars, Chicago Black Hawks i New York Rangers. Następna ekspansja miała miejsce w sezonie 1967/1968, gdy Western Hockey League planowała ogłosić się lepszą ligą od NHL. Dołączyło wtedy sześć zespołów: Philadelphia Flyers, St. Louis Blues, Minnesota North Stars, Los Angeles Kings, Oakland Seals i Pittsburgh Penguins. Gdy w 1972 roku powstała World Hockey Association, czyli kolejna konkurencja dla NHL, liga poszerzyła się o kolejne dwa zespoły: New York Islanders i Atlanta Flames, a dwa lata później dołączyły również Kansas City Scouts i Washington Capitals. Gdy WHA przestała istnieć, do NHL dołączyły cztery zespoły z tej ligi: Hartford Whalers, Nordiques de Québec, Edmonton Oilers i Winnipeg Jets. Następne ekspansje miały miejsce w latach dziewięćdziesiątych. Dołączyły wtedy: San Jose Sharks, Ottawa Senators, Tampa Bay Lightning, Anaheim Mighty Ducks, Florida Panthers, Nashville Predators, Atlanta Thrashers, Columbus Blue Jackets, Minnesota Wild. W 2011 skład ligi opuściła drużyna Atlanta Thrashers w związku przeniesieniem klubu do Winnipeg. Kolejna zmiana nastąpiła w sezonie 2011/2012, gdy do ligi dołączył zespół Winnipeg Jets. Od edycji NHL (2017/2018) został przyjęty Vegas Golden Knights, a od sezonu NHL (2021/2022) klub Seattle Kraken jako 32 zespół ligi.

  Joseph "Joe" Pavelski (ur. 11 lipca 1984 w Plover, Wisconsin) – amerykański hokeista polskiego pochodzenia. Reprezentant USA.Summit Series było to pierwszy turniej w którym rywalizowały dwie najlepsze wtedy reprezentacje narodowe w hokeju na lodzie na świecie. Między reprezentacją ZSRR , a reprezentacją Kanady. Rozegrano dwie Summit Series - w 1972 i 1974 r.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Warto wiedzieć że... beta

  ECHL (ang. East Coast Hockey League) – Liga Hokeja Wschodniego Wybrzeża to liga z drużynami z Stanów Zjednoczonych i Kanady. ECHL jest ligą o klasę niżej od American Hockey League i o dwie klasy niżej od National Hockey League. Większość drużyn ligi jest filiami zespołów z NHL i AHL. Liga powstał z nieaktywnych zespołów z lig Atlantic Coast Hockey League oraz All-American Hockey League. W pierwszym sezonie wystąpiło 5 zespołów. Obecnie w lidze gra 25 zespołów. Każdego sezonu zwycięzca play-off ECHL otrzymuje Kelly Cup.
  Boston Bruins – amerykański klub hokejowy z siedzibą w Bostonie (stan Massachusetts), występujący w National Hockey League.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Trofeum Harta (ang. Hart Memorial Trophy, fr. Trophée Hart) – coroczny tytuł przyznawany najbardziej wartościowemu zawodnikowi (MVP) w rozgrywkach NHL w sezonie zasadniczym. Wyboru dokonują członkowie stowarzyszenia Zawodowych Dziennikarzy Hokejowych.
  Super Series były to mecze pokazowe między zespołami ze Związku Radzieckiego a zespołami z NHL. Turniej ten był rozgrywany 9 razy w latach 1976-1991. ZSRR reprezentowały zespoły z radzieckiej ligi hokeja. Wyjątkiem był rok 1983 kiedy ZSRR reprezentował reprezentacja Związku Radzieckiego.
  Minnesota North Stars – nieistniejący amerykański klub hokejowy z siedzibą w Bloomington. W latach 1967-1993 drużyna występowała w rozgrywkach NHL. Jej kontynuatorem jest zespół Dallas Stars.
  Detroit Red Wings – amerykański klub hokejowy z siedzibą w Detroit (Michigan), występujący w lidze NHL. Jeden z najbardziej utytułowanych klubów NHL (do tej pory zdobył jedenaście razy Puchar Stanleya oraz 25 innych drużynowych trofeów ligi NHL). Red Wings 55 razy grali w play-offach NHL, należy do nich też rekord największej ilości zwycięstw: 62 w sezonie 1995–1996. Zespół należy do Oryginalnej Szóstki.

  Reklama