National Geographic (stacja telewizyjna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

{{Stacja telewizyjna infobox}} Nieznane pola: "siostrzane". National Geographicsatelitarny kanał telewizyjny Towarzystwa National Geographic, dostępny za pośrednictwem płatnych platform cyfrowych i telewizji kablowych. Jest produkowany i nadawany przez Fox International Channels, należący do medialnej korporacji 21st Century Fox. Oryginalnie tworzony w języku angielskim. Istnieje kilkanaście wersji regionalnych, w tym polska.

Tajemnice powiązań inżynieryjnych – dokumentalny serial oryginalnie nadawanym na kanale National Geographic Channel, a później na kanale BBC 2. Odcinki prezentowane są przez Richarda Hammonda i ukazują jak inżynierowie oraz projektanci używają historycznych wynalazków i wskazówek ze świata przyrody podczas tworzenia w pomysłowy sposób nowych maszyn i budowli. Pierwszy sezon programu zawierał 4 odcinki i miał premierę 15 maja 2008 roku. Drugi sezon programu ukazał się 7 września 2009 roku, a w jego skład wchodziło 6 odcinków. Sezon trzeci nadawany był przez kanał BBC2 od 8 maja 2011 roku i zawierał 6 odcinków.Nat Geo Wild – stacja telewizyjna, należąca do National Geographic Society – właściciela innych kanałów tej marki (min.: National Geographic Channel). Prezentuje ona głównie programy dotyczące dzikiej przyrody. Kanał był emitowany z polską fonią od początku istnienia jednakże znalazł się w ofercie polskiego nadawcy – Multimedia Polska dopiero 27 kwietnia 2007 roku. Stacja jest dostępna także w sieci UPC. Kanał jest dostępny w polskiej wersji językowej na platformie Neostrada TP z telewizją, Cyfrowy Polsat i Cyfra+ oraz w wielu sieciach kablowych na terenie całego kraju. Dystrybutorem kanału jest News Corporation.

13 listopada 2016 roku kanał przeszedł rebranding. Z nazwy usunięte zostało słowo channel, a hasło programu Dowiedz się więcej zastąpiło nowe Sięgamy dalej.

Przegląd[ | edytuj kod]

We wrześniu 1997 roku wyemitowano w Europie i Australii pierwszy światowy National Geographic Channel. W lipcu 1998 roku wyemitowano National Geographic Channel w Azji przy udziale dystrybutora STAR TV (zajmującego miejsce NBC Asia Channel. Podobne przejście miało miejsce w NBC Europa w 1998 roku.) Dziś kanał jest dostępny dla ponad 143 krajów, jest oglądany w ponad 160 milionach domów i w 25 językach.

Telewizja satelitarna – telewizja wykorzystująca nadajniki (tzw. transpondery) umieszczone na sztucznych satelitach Ziemi. Cechą charakterystyczną tego sposobu emisji jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów przy użyciu tylko jednego nadajnika oraz możliwość dotarcia z sygnałem do obszarów, na których tworzenie sieci nadajników naziemnych jest niemożliwe lub nieopłacalne.Wielkie konstrukcje - dokumentalny serial telewizyjny nadawany przez kanał National Geographic Channel w USA i Wielkiej Brytanii, Channel 5 w Wielkiej Brytanii oraz France 5 we Francji.

W Stanach Zjednoczonych National Geographic Channel jest spółką joint venture National Geographic Television & Film i Fox Cable Networks. National Geographic zapewnia ekspertyzę programowania, a grupa Fox Networks Group zapewnia ekspertyzę dystrybucji, marketingu i sprzedaży. Jest to przede wszystkim kanał telewizji kablowej i satelitarnej.

Fox International Channels - spółka medialna należąca do koncernu News Corporation. Jest producentem międzynarodowych kanałów tematycznych, z czego: Fox (HD), Fox Life (HD), National Geographic Channel (HD), Nat Geo Wild (HD) oraz Baby TV (HD) dostępne są również w polskiej wersji językowej.Keith Rupert Murdoch (ur. 11 marca 1931 w Melbourne) – australijski wydawca, właściciel jednej z największych na świecie korporacji prasowej, telewizyjnej i wydawniczej - News Corporation, do której należą m.in. pisma The Sun, New York Post, The Times, Daily News, stacje telewizyjne British Sky, wytwórnie filmowe Metromedia, Sky Channel i wytwórnia 20th Century Fox. Od 2005 roku Murdoch był właścicielem serwisu MySpace.com (kupił go za 580 milionów dolarów). W czerwcu 2011 roku doszło do sprzedaży portalu firmie Specific Media za 35 milionów dolarów.

W Kanadzie kanał jest własnością Alliance Atlantis i National Geographic Channel USA, podczas gdy europejskie wersje zarządzane są wspólnie przez firmę-siostrę Fox i British Sky Broadcasting (BSkyB). Oferta zawiera anglojęzyczną wersję dla Wielkiej Brytanii, Islandii i Republiki Irlandii, która obsługuje własny serwis telewizyjny Sky Digital BSkyB, Tiscali TV w Wielkiej Brytanii, Sky Digital, UPC, Magnet Networks, SCTV w Republice Irlandii i Skjarin w Islandii.

Duży, Wielki, Największy jest angielskim, dokumentalnym serialem telewizyjnym. Jego produkcja rozpoczęła się w 2008 roku. Wyemitowano 20 odcinków w 3 sezonach programu.Katastrofa w przestworzach – serial dokumentalno-fabularny produkcji Cineflix (Francja/Kanada), ukazujący kulisy dochodzenia w sprawie katastrof lotniczych.

W Australii National Geographic Channel jest obsługiwany przez Foxtel, Optus, Austar, Neighbourhood Cable, TransTV i Selec TV. Australijska wersja zawiera prezentacje materiału promocyjnego Australijskiego gościa oraz wstęp do pewnych programów, seriali i wyjątkowych atrakcji.

W Nowej Zelandii National Geographic Channel jest transmitowany przez SKYNetwork Television i TelestraClear InHome TV.

Pułapki umysłu (ang. Brain Games – gry logiczne) – popularnonaukowy program telewizyjny stacji National Geographic Channel, polegający na prezentowaniu widzom gier umysłowych, a także iluzji i przykładów psychologii eksperymentalnej oraz tłumaczeniu, na jakich zasadach działa ludzki mózg. Sky Group Limited – brytyjskie, publiczne przedsiębiorstwo mediowe. Zostało założone w roku 1990. Zatrudnia ok. 16 000 pracowników. Obecnym prezesem firmy jest James Murdoch, a dyrektorem wykonawczym Jeremy Darroch.

W Południowej Afryce kanał jest obsługiwany przez Digital Satellite Television (także znaną jako DStV).

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Platforma cyfrowa - marketingowe określenie systemu opartego na elektronice cyfrowej. Z technicznego punktu widzenia nie ma spójnej definicji, która odróżniałaby platformy cyfrowe od innych elektronicznych projektów, nie określanych tym mianem.
Sensacje XX wieku – program telewizyjny dotyczący historii XX wieku, emitowany przez TVP w latach 1983-2005, którego pomysłodawcą i autorem był Bogusław Wołoszański. Program miał na celu ukazanie mało znanych tajemnic związanych głównie z II wojną światową, chociaż nie tylko. Powstało około tysiąc odcinków. Niektórzy ludzie pasjonujący się Sensacjami XX wieku są zrzeszeni w Klubie Sensacji XX w.
Policjanci z Alaski (ang. Alaska State Troopers) – reality show emitowany jest kanale National Geographic Channel. Serial opowiada o codziennych perypetiach policjantów z Alaski między innymi z miejscowości Wasilla, Palmer, Anchorage oraz Soldotna.
Tuż przed tragedią – serial dokumentalny, obrazujący niektóre katastrofy wywołane przez człowieka i kataklizmy ery współczesnej, analizując przyczyny i zdarzenia, które doprowadziły do tragedii. Obfituje on w wywiady, wspomnienia, testy i symulacje CGI, które odtwarzają widzom sekunda po sekundzie obraz tragedii.
Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.
News Corporation (popularny skrót: News Corp.) – jeden z największych na świecie konglomeratów mediowych, założony i kontrolowany przez amerykańskiego miliardera australijskiego pochodzenia Ruperta Murdocha. Przychody News Corp. w 2005 r. szacowano na 23,859 miliardów dolarów amerykańskich. Konglomerat jest notowany na New York Stock Exchange.

Reklama