National Film Registry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

National Film Registry – lista filmów budujących dziedzictwo kulturalne Stanów Zjednoczonych, wybranych przez National Film Preservation Board do przechowywania w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych. National Film Preservation Board powstało w 1988 roku, na mocy ustawy National Film Preservation Act, którą zatwierdzano następnymi ustawami z 1992, 1996, 2005 i 2008 roku. W myśl ustawy z 1996 roku utworzono także organizację typu non-profit National Film Preservation Foundation, która jest stowarzyszona z National Film Preservation Board, ale uzyskuje fundusze z prywatnego sektora.

Deszczowa piosenka – amerykański film muzyczny z 1952 roku w reżyserii Stanleya Donena (Zabawna buzia) i Gene’a Kelly’ego. W rolach głównych wystąpili: Gene Kelly, Donald O’Connor, Debbie Reynolds i Jean Hagen. Proces prawników (oficj. proces USA vs. Josef Altstötter i inni) – trzeci z 12 procesów norymberskich, które odbyły się przed amerykańskimi trybunałami wojskowymi po zakończeniu procesu głównych zbrodniarzy wojennych przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Na ławie oskarżonych zasiedli członkowie hitlerowskiego wymiaru sprawiedliwości i niemieccy prawnicy, którzy współpracowali z władzami III Rzeszy. Proces przeprowadzono w dniach od 5 marca do 4 grudnia 1947.

Do National Film Registry może być włączanych do dwudziestu pięciu filmów rocznie, które są „kulturalnie, historycznie lub estetycznie znaczące”. Przy selekcji nie bierze się pod uwagę popularności danego obrazu. Celem projektu jest również podniesienie świadomości publicznej na temat ochrony filmów, aby można je było przekazywać przyszłym pokoleniom; jednakże włączenie do National Film Registry nie gwarantuje faktycznej konserwacji w National Audio-Visual Conservation Center, którą stara się zapewnić z pomocą producentów, dystrybutorów i innych podmiotów. Dodatkowym warunkiem selekcji jest wiek filmu wynoszący co najmniej dziesięć lat.

New York Daily News - piąta pod względem rozpowszechnienia gazeta codzienna w Stanach Zjednoczonych, z dziennym nakładem 632.595 egzemplarzy. Powstała w 1919 roku i była pierwszą amerykańską gazetą drukowaną w formie tabloidu. Jej właścicielem jest Mortimer Zuckerman. Daily News zdobyła dziesięć nagród Pulitzera.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

Nie ma ograniczeń co do jego długości i wcześniejszego rozpowszechniania w kinach. Na liście powinien znajdować się cały zakres i różnorodność amerykańskiej spuścizny filmowej, począwszy od klasyków Hollywoodu poprzez kroniki filmowe, filmy nieme, eksperymentalne, pozbawione ochrony prawami autorskimi, serie filmowe, znaczące filmy amatorskie, dokumentalne, niezależne, domowe produkcje, aż po filmy telewizyjne i teledyski. W 2017 roku na liście znajdowało się 725 tytułów.

Hubert de Givenchy, właśc. Count Hubert James Marcel Taffin de Givenchy (ur. 20 lutego 1927 w Beauvais, zm. 10 marca 2018 w Paryżu) – francuski projektant mody, kostiumograf filmowy i kolekcjoner sztuki. Ubierał największe osobowości kultury masowej drugiej połowy XX wieku, kobiety z obrazów i polaroidów Andy’ego Warhola, żonę amerykańskiego prezydenta Jacqueline Kennedy Onassis, zdobywczynię Oscara i księżną Monaco Grace Kelly, aktorkę Elizabeth Taylor, legendarną redaktorkę „Vogue’a” Dianę Vreeland i Audrey Hepburn, której kostiumy weszły do kanonu mody i współtworzą historię kina XX wieku. Givenchy zaprojektował suknię balową dla głównej bohaterki komedii romantycznej Billy’ego Wildera Sabrina (1954), czarne suknie i krótkie sukienki dla Holly Golightly, bohaterki Śniadanie u Tiffany’ego (1961) Blake’a Edwardsa, czy kostiumy Jo Stockton w scenie sesji mody dla ekskluzywnego magazynu do komedii muzycznej Stanleya Donena Zabawna buzia (Funny Face, 1957). The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.

Najstarszym filmem jest Lekkoatleta z Newark (1891), a najnowszym jest 13 jezior (2004). Najliczniej reprezentowanym rocznikiem jest 1939 z dzięwiętnastoma pozycjami.

Filmy[ | edytuj kod]

Lekkoatleta z Newark (1891) jest najstarszym filmem znajdującym się w archiwum
Dickson Experimental Sound Film (1894–95) jest najstarszym znanym filmem z zarejestrowanym dźwiękiem
Pocałunek (1896) to jeden z pierwszych filmów pokazanych szerszej publiczności
W Napadzie na ekspres (1903) wykorzystano wiele nowatorskich technik filmowych, m.in. montaż równoległy
Mimo że Gertie the Dinosaur (1914) nie był pierwszym filmem animowanym, dinozaur Gertie stał się pierwszym popularnym kreskówkowym bohaterem
W kontrowersyjnych Narodzinach narodu (1915) zastosowano pionierskie techniki zdjęciowe, a sam film stał się pierwszym hollywoodzkim hitem
Monumentalna scenografia Babilonu w Nietolerancji (1916)
Scena zegarowa z komedii Jeszcze wyżej! (1923)
W Zaginionym świecie (1925) połączono żywą grę aktorów z animowanymi dinozaurami
Śpiewak jazzbandu (1927) był pierwszym pełnometrażowym filmem muzycznym oraz zapoczątkował schyłek filmu niemego
Wizerunek Monstrum z Frankensteina (1931) stał się częścią popkultury
Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (1937) był pierwszym amerykańskim pełnometrażowym filmem animowanym
Judy Garland w fantastyczno-przygodowym Czarnoksiężniku z Oz (1939), którego część nakręcono w technikolorze
Uwzględniając inflację, Przeminęło z wiatrem (1939) jest najbardziej dochodowym filmem w historii
Dyktator (1940) był satyrą o Adolfie Hitlerze, a zarazem pierwszym dźwiękowym filmem Charliego Chaplina
Obywatel Kane (1940) często wymieniany jest jako najlepszy film w dziejach
Sześć kwestii z Casablanki (1942) znalazło się na liście najlepszych cytatów filmowych według AFI
Why We Fight (1943–1945) to cykl filmów propagandowych z okresu II wojny światowej
Postać grana przez Ritę Hayworth w Gildzie (1945) to symbol femme fatale
To wspaniałe życie (1946) jest jednym ze świątecznych klasyków
Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia (1951) to przykład filmu science fiction z lat 50. XX wieku
Większość utworów z musicalu Deszczowa piosenka (1952) pochodziła z wcześniejszych filmów MGM
Fotos z westernu W samo południe (1952) użyto w plakacie „Solidarności” do wyborów czerwcowych (1989)
Pocałunek ze sceny miłosnej na plaży w Stąd do wieczności (1953) uznano za najbardziej pamiętny w historii kina
Buntownik bez powodu (1955) został wydany w miesiąc po śmierci w wypadku samochodowym odtwórcy tytułowej roli, Jamesa Deana
Mojżesz (Charlton Heston) w scenie rozdzielania Morza Czerwonego w Dziesięciorgu przykazaniach (1956)
Według American Film Institute Poszukiwacze (1956) to najlepszy western wszech czasów
Zakazana planeta (1956) to pierwszy film, którego akcja w całości rozgrywa się poza Ziemią
Ben-Hur (1959), otrzymał rekordowe 11 Oscarów
Audrey Hepburn w pierwszej scenie Śniadania u Tiffany’ego (1961), ubrana w małą czarną zaprojektowaną przez Huberta de Givenchy
Wyrok w Norymberdze (1961) opowiadający o procesie prawników, porusza temat roli sprawiedliwości w nowoczesnym społeczeństwie
Kadr z filmu Lawrence z Arabii (1962)
W filmie Forrest Gump (1994) wykorzystano innowacyjne efekty specjalne, polegające na umieszczeniu postaci głównego bohatera w archiwalnych kronikach filmowych
W samo południe (tytuł oryginalny High Noon) – film z 1952 r. w reżyserii Freda Zinnemanna, z Garym Cooperem i Grace Kelly w rolach głównych. Film nagrodzony 4 Oscarami, Oscary zdobył za najlepszą pierwszoplanową rolę męską, montaż, muzykę i piosenkę. Nominowany był także w trzech innych kategoriach: najlepszy film, reżyser i scenariusz. Przez niektórych koneserów kina uważany jest za najlepszy western wszech czasów.Forrest Gump – amerykański film fabularny z 1994 roku w reżyserii Roberta Zemeckisa. Scenariusz fabuły został oparty na powieści o tym samym tytule Winstona Grooma. W tytułową rolę wcielił się tu Tom Hanks. Dochody ze sprzedaży biletów kinowych przyniosło twórcom potężne zyski finansowe. Na całym świecie film zainkasował ponad 677 milionów dolarów USD.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Montaż równoległy – metoda montażu filmowego i filmowa technika narracyjna polegająca na przeplataniu ze sobą dwóch serii ujęć, przedstawiających dwie sytuacje lub czynności, dziejące się w tym samym czasie, ale w różnych miejscach (przy czym zazwyczaj obie sytuacje splatają się ostatecznie i uzyskują rozwiązanie w tym samym miejscu i czasie). Jest to jedna z najstarszych metod montażu i jednocześnie jedna z najpopularniejszych technik narracyjnych w filmie.
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Time – amerykański tygodnik społeczno-polityczny wydawany od 1923 w Nowym Jorku. Ma największy nakład spośród amerykańskich tygodników.
Nietolerancja (ang. Intolerance) – amerykański film niemy z 1916 roku w reżyserii Davida Warka Griffitha. Nietolerancja, nakręcona przez Griffitha w odpowiedzi na burzliwe przyjęcie Narodzin narodu, stanowi opowieść o nietolerancji dotykającej człowieka. Film jest podzielony na cztery części, które opisują upadek Babilonu, męczeństwo Jezusa Chrystusa, wydarzenia nocy św. Bartłomieja oraz czasy współczesne filmowi. Nietolerancja kończy się alegorią sugerującą wyzwolenie wszystkich ludzi z niewoli.
Ben-Hur – film Williama Wylera z 1959 roku. Jest to pierwszy film, który otrzymał 11 Oscarów podczas 32. ceremonii wręczenia Oscarów.
Frankenstein – amerykański film fabularny (horror) powstały w 1931 na podstawie powieści Mary Shelley. Został zrealizowany w erze Pre-Code.

Reklama