National Center for Science Education

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

National Center for Science Education (NCSE) – organizacja non-profit mająca siedzibę w Oakland (Kalifornia) związana z American Association for the Advancement of Science. Jej głównymi zadaniami są: promowanie nauczania w szkołach teorii ewolucji, zwalczanie kreacjonizmu i prób wprowadzania treści religijnych do programu szkolnego w szkołach publicznych w USA oraz edukacja w sprawie kontrowersji dotyczących naukowych dowodów zmian klimatu. Koordynuje Projekt Steve.

Ewolucja (łac. evolutio – rozwinięcie, rozwój) – ciągły proces, polegający na stopniowych zmianach cech gatunkowych kolejnych pokoleń wskutek eliminacji przez dobór naturalny lub sztuczny części osobników (genotypów) z bieżącej populacji. Wraz z nowymi mutacjami wpływa to w sposób ciągły na bieżącą pulę genową populacji, a przez to w każdym momencie kształtuje jej przeciętny fenotyp. Zależnie od siły doboru oraz szybkości wymiany pokoleń, po krótszym lub dłuższym czasie, w stosunku do stanu populacji wyjściowej powstają tak duże różnice, że można mówić o odrębnych gatunkach.American Association for the Advancement of Science (AAAS) – międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się ogólnie pojętym rozwojem nauki.

Wśród wspierających są: Francisco J. Ayala, Neil deGrasse Tyson, Stephen Jay Gould, Kenneth Miller, James Randi.

Pod pojęciem klimat rozumie się średni stan atmosfery i oceanu w skalach od kilku lat do milionów lat. Zmiany klimatu wynikają z czynników zewnętrznych takich jak ilość dochodzącego promieniowania słonecznego lub czynników wewnętrznych takich jak działalność człowieka (zmiany antropogeniczne) lub wpływ czynników naturalnych. W ostatnich latach termin „ogólna zmiana klimatu”, używany jest w kontekście globalnego ocieplenia i wzrostu temperatury na powierzchni Ziemi, ale rozważane są scenariusze powodujące oziębienie powierzchni Ziemi (np. wywołane odbiciem energii słonecznej od zwiększonej pokrywy chmur lub aerozoli atmosferycznych).Kenneth Raymond Miller (ur. 1948) – amerykański biolog, profesor biologii na Brown University. Znany jako aktywny przeciwnik kreacjonizmu i koncepcji inteligentnego projektu będący jednocześnie wyznawcą rzymskiego katolicyzmu. Wspiera National Center for Science Education, organizację non-profit broniącą nauczania ewolucji w szkołach.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Frequently Asked Questions about NCSE, NCSE (ang.) [data dostępu 2014-03-06]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • National Center for Science Education
 • Expelled Exposed
 • Neil deGrasse Tyson (ur. 5 października 1958 roku) – astrofizyk amerykański. W swojej karierze był między innymi dyrektorem Hayden Planetarium przy American Museum of Natural History na Manhattanie. Prowadzi również programy popularnonaukowe w telewizji.Oakland – miasto leżące na wschodnim brzegu zatoki San Francisco w północnej Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. Miejscowość założona w 1852 roku jest stolicą hrabstwa Alameda. Od północy graniczy z uniwersyteckim miastem Berkeley. Liczba mieszkańców miasta wynosi 390 724 (aglomeracja 2 392 557). Oakland jest ośrodkiem transportowym, przemysłowym oraz usługowym.
  Warto wiedzieć że... beta

  Francisco José Ayala (ur. 12 marca 1934 w Madrycie) - amerykański genetyk, ewolucjonista i filozof pochodzenia hiszpańskiego.
  Stephen Jay Gould (ur. 10 września 1941 w Nowym Jorku, zm. 20 maja 2002) – paleontolog amerykański, popularyzator ewolucjonizmu.

  Reklama