• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nathaniel Hawthorne  Podstrony: [1] [2] [3] 4
  Przeczytaj także...
  Howard Phillips Lovecraft (ur. 20 sierpnia 1890 w Providence, zm. 15 marca 1937 w Providence) – pisarz amerykański, autor fantasy i opowieści grozy (weird fiction), składających się na tzw. mitologię Cthulhu. Jest jednym z prekursorów fantastyki naukowej, opowiadania utrzymane w tej konwencji wprowadzają znaczną część istot znanych z jego mitologii.Bharati Mukherjee (ur. 27 lipca 1940 w Kalkucie, zm. 28 stycznia 2017 w Nowym Jorku) – amerykańska pisarka bengalskiego pochodzenia.
  Uwagi[ | edytuj kod]
  1. Do grona twórców nurtu Dark Romanticism zalicza się również m.in. Edgara Allana Poego, Emily Dickinson i Hermana Melville’a.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nathaniel Hawthorne (1804-1864) www.kirjasto.sci.fi [strona archiwalna].
  2. Bronisława Bałutowa: Posłowie tłumaczki. W: Nathaniel Hawthorne: Dom o siedmiu szczytach. Warszawa: Czytelnik, 1959, s. 314.
  3. K. Stamirowska, Posłowie do: N. Hawthorne, Marmurowy faun, Kraków 1984, s. 401–403.
  4. Letter to Longfellow, June 4, 1837.
  5. Notka na okładce książki: N. Hawthorne, Opowieści z zaczarowanego lasu, Nasza Księgarnia, Warszawa 1989.
  6. S.T. Joshi i David E. Schultz, An H.P. Lovecraft Encyclopedia, s. 107.
  Emily Elizabeth Dickinson (ur. 10 grudnia 1830 w Amherst w stanie Massachusetts, zm. 15 maja 1886 tamże) – poetka amerykańska.Czarownica – osoba, w niektórych wierzeniach ludowych kobieta, zajmująca się czarną magią, kojarzona z siłami nieczystymi – często z szatanem. W folklorze pojawiają się także dobre czarownice, które zajmują się białą magią.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Kolonializm – polityka państw rozwiniętych gospodarczo polegająca na utrzymywaniu w zależności politycznej i ekonomicznej krajów słabo rozwiniętych, wykorzystywaniu ich zasobów ludzkich i surowcowych. Zgodnie z zachodnią tradycją kolonializm datowany jest od epoki wielkich odkryć geograficznych, chociaż znany był już w czasach starożytności.
  Demi Moore, właściwie Demetria Gene Guynes (ur. 11 listopada 1962 w Roswell w stanie Nowy Meksyk) – amerykańska aktorka, producentka i reżyserka filmowa i telewizyjna, była modelka.
  Samotność – zjawisko subiektywnie odczuwane, stan emocjonalny człowieka wynikający najczęściej z braku pozytywnych relacji z innymi osobami. Często ma wydźwięk negatywny.
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.111 sek.