Nathan Milstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nathan Milstein, ros. Ната́н Миро́нович Мильште́йн Natan Mironowicz Milstein (ur. 18 grudnia/ 31 grudnia 1903 w Odessie, zm. 21 grudnia 1992 w Londynie) – urodzony w Rosji amerykański skrzypek pochodzenia żydowskiego.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Syn handlarza wełną, jego matka była skrzypaczką. W latach 1912–1914 studiował w konserwatorium w Odessie u Piotra Stoliarskiego. W 1914 roku odniósł sukces, wykonując przy udziale kompozytora Koncert skrzypcowy Aleksandra Głazunowa. Od 1915 do 1917 roku był uczniem Leopolda Auera w Konserwatorium Piotrogradzkim. W 1923 roku odbył podróż koncertową po ZSRR wraz z Vladimirem Horowitzem. W 1925 roku wyjechał ze Związku Radzieckiego, przebywał początkowo w Paryżu i Berlinie. W 1926 roku był uczniem Eugène’a Ysaÿe’a w Brukseli. W 1929 roku debiutował w Stanach Zjednoczonych wraz z Philadelphia Orchestra pod batutą Leopolda Stokowskiego. W 1942 roku otrzymał amerykańskie obywatelstwo.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.

Napisał kadencje do koncertów skrzypcowych Ludwiga van Beethovena i Johannesa Brahmsa. Opracował utwory Niccolò Paganiniego (Paganiniana, 1954). W jego posiadaniu były skrzypce Stradivariego „ex-Goldmann” z 1716 roku. Wspólnie z Solomonem Volkovem napisał autobiografię From Russia to the West. The Musical Memoirs and Reminiscences of Nathan Milstein (Nowy Jork 1990).

Sankt-Petersburskie Państwowe Konserwatorium im. Mikołaja Rimskiego-Korsakowa – najstarsza wyższa szkoła muzyczna w Rosji, utworzona w 1862 roku. Jest - wraz z Konserwatorium Moskiewskim - jedną z najlepszych rosyjskich uczelni muzycznych, która wykształciła wiele pokoleń doskonałych muzyków, kompozytorów i teoretyków, niejednokrotnie o sławie światowej.Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

Odznaczony został Legią Honorową (1968) i austriacką Odznaką Honorową za Naukę i Sztukę (1969). Laureat Kennedy Center Honors (1987).

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Encyklopedia Muzyczna PWM. T. 6. Część biograficzna m. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 2000, s. 272. ISBN 83-224-0656-8.
 2. Baker’s Biographical Dictionary of Musicians. T. Volume 4 Levy–Pisa. New York: Schirmer Books, 2001, s. 2455–2456. ISBN 0-02-865529-X.
 3. Brad Hill: American Popular Music: Classical. New York: Facts on File, 2006, s. 156. ISBN 0-8160-5311-1.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Nathan Milstein w bazie IMDb (ang.)
 • Burt A. Folkart: Nathan Milstein (ang.). Los Angeles Times, 1992-12-22. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-09)].
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Odessa (ukr. Одеса, ros. Одесса) – miasto i stolica obwodu odeskiego Ukrainy, położone nad Morzem Czarnym.
  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Vladimir Horowitz (ros. Владимир Самойлович Горовиц, Władimir Samojłowicz Gorowic; ur. 18 września/1 października 1903 - zm. 5 listopada 1989) – pianista amerykański pochodzenia rosyjskiego.
  Ludwig van Beethoven (wymowa niemiecka: luːtvɪç fan ˈbeːthoːfn, ur. 15-17 grudnia 1770 w Bonn, zm. 26 marca 1827 w Wiedniu) – kompozytor i pianista niemiecki, ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursor romantyzmu w muzyce, uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Reklama