Natasza Zylska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Natasza Zylska (właściwie Natasza Zygelman, ur. 13 grudnia 1933 w Wilnie, zm. 29 marca 1995 w Tel Awiwie) — polska piosenkarka pochodzenia żydowskiego.

Jan Cajmer, pierwotnie Johann Zeimer (ur. w 1911 w Samborze) – polski muzyk pochodzenia żydowskiego o korzeniach austriackich. Był dyrygentem powstałej w 1946 Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia, popularnej w latach 50. XX wieku.Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wojnę przeżyła w ukryciu. Mieszkała na Górnym Śląsku (ojciec był dyrektorem banku w Katowicach). Przez rok studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, potem ukończyła technikum, uzyskując zawód technika górnika. Zadebiutowała w 1954 r. w zespole estradowym, działającym przy Wojewódzkim Domu Kultury w Katowicach. Występowała z orkiestrami tanecznymi Jerzego Haralda, Jana Cajmera, Waldemara Kazaneckiego i Zygmunta Wicharego. Występowała m.in. z Januszem Gniatkowskim.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1963 wyemigrowała do Izraela, gdzie początkowo występowała jako piosenkarka, a po wycofaniu się z zawodu w latach siedemdziesiątych poświęciła się plastyce. Pochowana została prawdopodobnie na cmentarzu Kirjat Shaul w Tel Awiwie pod nazwiskiem Natalia Weisberg.

Była jedną z najpopularniejszych piosenkarek lat 50. XX wieku w Polsce.

Zbigniew Kaszkur (ur. 23 stycznia 1927 w Warszawie, zm. 22 lipca 1999 tamże) – polski autor tekstów piosenek, poeta (autor fraszek, limeryków, wierszy dla dorosłych i dla dzieci), satyryk, scenarzysta, publicysta, także dziennikarz.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Jerzy Harald (właściwie Jan Liersz; ur. 12 listopada 1916 w Poznaniu, zm. 18 sierpnia 1965 w Katowicach), polski kompozytor, pianista, skrzypek, autor muzyki filmowej, teatralnej i radiowej oraz piosenek, także dyrygent i aranżer. Absolwent m.in. Śląskiego Konserwatorium Muzycznego w Katowicach (1938).
Bogusław Choiński (ur. 19 lutego 1925 w Warszawie, zm. 2 września 1976 tamże) – polski poeta, autor tekstów piosenek, scenarzysta, malarz i rysownik.
Waldemar Kazanecki (ur. 29 kwietnia 1929 w Warszawie, zm. 20 grudnia 1991 w Warszawie) − polski pianista, dyrygent i kompozytor.
Leon Pasternak (ur. 12 sierpnia 1910 (lub 1909) we Lwowie, zm. 14 października 1969 w Warszawie) – polski poeta, satyryk, działacz polityczny żydowskiego pochodzenia.
Bill Haley (ur. 6 lipca 1925, zmarł 9 lutego 1981) - amerykański muzyk i wokalista, jeden z pionierów rock and rolla. Bill Haley wywodził się z kręgów muzyki country. Jego styl był miksem country, dixieland i tradycyjnego rhythm and bluesa. Największym przebojem Billa Haleya była piosenka Rock Around the Clock.
Adam Markiewicz (ur. 1920, zm. 2010) - polski kompozytor, twórca muzyki rozrywkowej. Twórca muzyki do serialu animowanego Pomysłowy Dobromir i Pies, kot i..., autor podręcznika do muzyki dla szkół podstawowych.

Reklama