Natasha Saint-Pier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Natasha Saint-Pierre (często zapisywane jako Natasha St-Pier; ur. 10 lutego 1981 roku w Bathurst w Nowym Brunszwiku) – kanadyjska piosenkarka popowa, rockowa i jazzowa pochodzenia akadiańskiego.

Bośnia i Hercegowina debiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, po tym, jak zajęła drugie miejsce w rundzie kwalifikacyjnej "Kvalifikacija za Millstreet". Później brała udział w każdym konkursie, oprócz roku 1998 i 2000 z powodu za niskich wyników, kolejno, w 1997 i 1999.Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.

W maju 2001 roku reprezentowała Francję w 46. Konkursie Piosenki Eurowizji z utworem „Je n’ai que mon âme”, z którym zajęła czwarte miejsce w finale.

Życiorys[ | edytuj kod]

Dzieciństwo, edukacja[ | edytuj kod]

Saint-Pierre urodziła się w Bathurst w kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik jako najstarsze dziecko dyrektora więzienia Mario St-Pierre'a oraz pielęgniarki położnej Rose-Marie Bard. Razem z młodszym o cztery lata bratem Jonathanem została wychowana w Saint-Hilaire Baker-Brook. Uczęszczała do szkoły średniej o profilu biologicznym.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Gala - skierowany do kobiet dwutygodnik wydawany przez Gruner+Jahr Polska od 2001. Skupia się głównie na plotkach z życia gwiazd, wywiadach oraz poradnikach dla kobiet. Oprócz tego stałym punktem magazynu są strony z rozrywką. Redaktor naczelną magazynu jest Agnieszka Jastrzębska.

1981-1995: Początki kariery[ | edytuj kod]

Talent do śpiewania odkryła w sobie dość wcześnie. W wieku 8 lat zaczęła pobierać lekcje muzyki – śpiewu klasycznego i popularnego, baletu, jazzu oraz gry na fortepianie. Jakiś czas później została doceniona przez swojego nauczyciela muzyki, który zaangażował ją do przedstawienia musicalowego, gdzie wykonała utwór „Mon cadeau” z repertuaru Elsy. W 1992 roku została dostrzeżona przez Alaina Morisoda i zaproszona do udziału w programie dla młodych talentów Sweet People Show, realizowanego przez lokalną telewizję w Quebecu. W kolejnym roku, jako trzynastolatka została najmłodszą finalistką konkursu Le Pouvoir de la Chanson, po którego zakończeniu producenci Regean i Michela Lacroix postanowili nawiązać z nią współpracę, oferując jej podpisanie w 1995 roku pierwszego kontraktu płytowego z ich wytwórnią Mi Re La. W lipcu tego samego roku wokalistka nagrała piosenkę „Le Parcours du coeur”, napisaną z okazji piątej rocznicy założenia fundacji Maurice Tanguaya, zajmującej się upośledzonymi dziećmi.

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

1996-98: Emergence[ | edytuj kod]

Natasha Saint-Pier podczas koncertu w październiku 2006 roku

W sierpniu 1996 roku wydała swój debiutancki album studyjny zatytułowany Emergence, na którą materiał skomponował oraz zrealizował Steve Baracatt. Wydawnictwo, wyprodukowane przez Guya Cloutiera, promowały single „Il ne sait pas” i „Sans le savoir”. Niedługo po wydaniu płyty zerwała umowę ze swoimi agentami, a decyzję tłumaczyła rozbieżnościami w postrzeganiu dalszego rozwoju artystycznego. Po rozstaniu wokalistka przerwała karierę na niecałe trzy lata. Negocjacje między prawnikami obu stron dotyczące zerwanego kontraktu trwały przeszło dwa lata. Producent Guy Cloutier postanowił wówczas pomóc St-Pier i zaproponował jej współpracę, w którą zainwestował w dalszy rozwój jej kariery ok. miliona dolarów kanadyjskich.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).

1999-2001: Notre Dame de Paris i Konkurs Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

W październiku 1999 roku sukces odniósł musical Notre Dame de Paris w reżyserii Luca Plamondona. Podczas trasy koncertowej w Quebecu St-Pier otrzymała propozycję zastąpienia w roli Fleur-de-lys aktorki Julie Zenatti, która musiała nagle wrócić do Paryża. Dzięki występowi w spektaklu została zaangażowana w produkcję brytyjskiej wersji musicalu, gdzie zagrała u boku Tiny Areny. W 2000 roku nagrała piosenkę „My Heart If You Will Swear”, która znalazła się na płycie zatytułowanej Notre Dame de Paris, zawierającej wszystkie utwory ze spektaklu. W kolejnym roku została wybrana wewnętrznie przez francuskiego nadawcę publicznego na reprezentantkę Francji podczas 46. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Je n’ai que mon âme”. 12 maja wystąpiła w finale widowiska i zajęła ostatecznie czwarte miejsce ze 142 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalnymi notami 12 punktów od Bośni i Hercegowiny, Rosji i Portugalii. W tym samym roku wydała swoją drugą płytę zatytułowaną À chacun son histoire.

Eurovision Song Contest’s Greatest Hits – telewizyjny koncert, zorganizowany wspólnie przez Europejską Unię Nadawców (EBU) oraz Brytyjską Korporację Nadawczą (BBC) z okazji 60. rocznicy Konkursu Piosenki Eurowizji. Nagranie koncertu odbyło się 31 marca 2015 roku na sali Hammersmith Apollo w Londynie.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

2002-03: De l'amour le mieux i L'instant d'apres[ | edytuj kod]

Natasha Saint-Pier podczas koncertu w styczniu 2009 roku

Po udziale w konkursie została laureatką wielu nagród przemysłu muzycznego w Kanadzie i Francji, odbyła kilka międzynarodowych tras koncertowych. Zaśpiewała także na jubileuszu 60-lecia urodzin Johnny'ego Hallydaya. W marcu 2002 roku ukazała się jej trzecia płyta długogrająca zatytułowana De l'amour le mieux, która zadebiutowała na trzecim miejscu krajowej listy najczęściej kupowanych albumów i dotarła do trzeciej pozycji w Belgii i ósmego w Polsce. W tym samym roku została jedną z gwiazd koncertu Przeboje Jedynki organizowanego przez Telewizję Polską. Krążek promowały single „Nos rendez-vous” i „Tu trouveras”, który dotarł do trzeciego miejsca listy przebojów we Francji i w Belgii.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Ultratop 50 Singles (dawniej Ultratop 40 Singles) – cotygodniowa lista przebojów pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się singli w Walonii w Belgii. Odpowiednikiem dla Regionu Flamandzkiego również jest Ultratop 50 Singles. Obie listy są sporządzane i publikowane przez organizację Ultratop. Ultratop tworzy rankingi bazujące na sprzedaży w około 500 wybranych sklepach sieci detalicznej oraz legalnych digital download. Pierwsza lista została opublikowana 8 kwietnia 1995.

W lipcu 2003 roku St-Pier wydała swoją kolejną płytę zatytułowaną L'instant d'apres, która zadebiutowała m.in. na trzecim miejscu krajowej listy bestsellerów, na 11. w Belgii i na 17. w Polsce. Na albumie znalazło się trzynaście utworów, w tym single „Tant que c’est toi” i „Mourir demain”, nagrany przy gościnnym udziale Pascala Obispo.

Julie Zenatti (ur. 5 lutego 1981 w Paryżu) – francuska piosenkarka. Zadebiutowała w wieku 16 lat w oryginalnej obsadzie musicalu Notre-Dame de Paris w roli Fleur-De-LysWorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

2004-08: Longueur d'ondes i Natasha St-Pier[ | edytuj kod]

Natasha Saint-Pier podczas koncertu w 2014 roku

Na przełomie 2003 i 2004 roku St-Pier wydała dwa dwupłytowe albumy kompilacyjne, na których umieszczone zostały jej najpopularniejsze piosenki, a także debiutanckie wydawnictwo koncertowe zatytułowane Un instant avec Natasha St Pier.

Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.Akadia (franc. Acadie, ang. Acadia) – kolonia francuska w Ameryce Północnej. Akadia zajmowała obszar od wschodnich wybrzeży kontynentu, do ujścia Rzeki św. Wawrzyńca. Od południa graniczyła z Nową Anglią (z dzisiejszym Maine).

Na początku stycznia 2006 roku premierę miał jej kolejny krążek zatytułowany Longueur d'ondes, który zadebiutował na szczycie krajowej listy najczęściej kupowanych płyt oraz dotarł m.in. do drugiego miejsca notowania w Belgii. We Francji album osiągnął wynik ponad 160 tys. sprzedanych egzemplarzy, dzięki czemu otrzymał certyfikat platynowej płyty. W tym samym roku piosenkarka przyleciała do Polski na zaproszenie polskiego tygodnika Gala i zagrała minikoncert podczas uroczystej ceremonii wręczenia statuetek Róże Gali.

Termin balet (z franc. ballet, a to z wł. balletto zdrobnienie od ballo "taniec") ma kilka powiązanych z sobą znaczeń: Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Od 2009: 10 ans de succes[ | edytuj kod]

W listopadzie 2008 roku wydana została kolejna płyta w dorobku St-Pier, sygnowana jej imieniem i nazwiskiem. W kolejnym roku premierę miała jej trzecia płyta kompilacyjna zatytułowana 10 ans de succes, która została wydana z okazji 10-lecia działalności artystycznej wokalistki.

Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.France 3 - francuska, publiczna stacja telewizyjna która rozpoczęła nadawanie 31 grudnia 1972 roku, wchodząca w skład grupy medialnej France Télévisions. Jest drugą pod względem wielkości stacją telewizyjną we Francji.

31 marca 2015 roku wystąpiła jako jeden z gości muzycznych podczas specjalnego koncertu jubileuszowego Eurovision Song Contest’s Greatest Hits przygotowanego przez brytyjską telewizję BBC z okazji 60-lecia istnienia Konkursu Piosenki Eurowizji. W trakcie widowiska zaprezentowała utwór „Je n’ai que mon âme”.

Bathurst - miasto w Kanadzie, na północnym wschodzie prowincji Nowy Brunszwik, w hrabstwie Gloucester, u ujścia rzeki Nepisiguit do zatoki Baie des Chaleurs. Bathurst jest oficjalnie dwujęzyczne.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Je n’ai que mon âme (pol. Tylko moja dusza) – singiel francuskiej piosenkarki Natashy Saint-Pier napisany przez Jilla Kaplera i wydany na reedycji trzeciej płyty studyjnej artystki zatytułowanej À chacun son histoire z 2001 roku.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
Johnny Hallyday, właśc. Jean-Philippe Léo Smet (ur. 15 czerwca 1943 w Paryżu) – francuski piosenkarz, kompozytor i aktor. Od początku swojej kariery stał się ikoną francuskiej piosenki, niektórzy uważają go za francuski odpowiednik Elvisa Presleya. Miał 48-letnią karierę muzyczną i we Francji jest jedną z największych gwiazd. Odbył ponad 400 koncertów, wydał 18 platynowych albumów, występował przed 15 milionami ludzi i sprzedał ponad 100 milionów płyt. Dzisiaj Hallyday jest nadal postrzegany jako lubiany wykonawca, co potwierdzają na jego koncertach zatłoczone stadiony. W dniu 3 grudnia 2007, mając 64 lata zapowiedział odejście od zawodu w 2010.
Quebec (fr. Québec) – prowincja Kanady. Quebec jest największą prowincją w Kanadzie pod względem powierzchni, a jeśli chodzi o liczbę ludności ustępuje jedynie Ontario. Na zachodzie graniczy z Ontario, na północy przez Zatokę Hudsona z terytorium Nunavut, na wschodzie z kontynentalną częścią Nowej Fundlandii i Labradoru oraz z Nowym Brunszwikiem. Od południa graniczy ze stanami USA: Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Maine. Największym miastem prowincji jest Montreal. Inne duże miasta: Québec (stolica prowincji), Trois-Rivières, Sherbrooke i Drummondville.
BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
Portugalia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od1964 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się portugalski nadawca publiczny Rádio e Televisão de Portugal (RTP). Reprezentant kraju wybierany jest podczas krajowych selekcji Festival da Canção.

Reklama