Natasha Richardson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Natasha Richardson w 1999 roku

Natasha Jane Richardson (ur. 11 maja 1963 w Londynie, zm. 18 marca 2009 w Nowym Jorku) − brytyjska aktorka (obywatelka USA).

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Tony Richardson, właściwie Cecil Antonio Richardson (ur. 5 czerwca 1928 w Shipley, zm. 14 listopada 1991 w Los Angeles) – angielski reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, producent. Zdobywca Oscara za Przygody Toma Jonesa (1963).

Życiorys[ | edytuj kod]

Córka aktorki Vanessy Redgrave oraz reżysera i scenarzysty Tony'ego Richardsona, wnuczka aktorów Michaela Redgrave i Rachel Kempson, siostra aktorki Joely Richardson. Żona aktora Liama Neesona.

Aktorstwa uczyła się w Central School of Speech and Drama w Londynie. Początkowo występowała w sztukach teatralnych, m.in. jako Helena w Śnie nocy letniej, Ofelia w Hamlecie oraz jako Sally Bowles w musicalu Kabaret. Jako aktorka filmowa zadebiutowała w roli Mary Shelley w Gotyku (1986) Kena Russella.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Po związku małżeńskim z Robertem Foxem (1990-1993). 3 lipca 1994 wzięła ślub z Liamem Neesonem. 22 czerwca 1995 urodził się ich pierwszy syn Michael Antonio, a 27 sierpnia 1996 Daniel Jack.

16 marca 2009 przewróciła się podczas lekcji jazdy na nartach w kanadyjskim Mont-Tremblant doznając obrażeń mózgu, w wyniku czego zmarła. Bezpośrednią przyczyną śmierci był krwiak nadtwardówkowy i krwotok do mózgu.

Liam Neeson, właściwie William John Neeson (ur. 7 czerwca 1952 w Ballymenie) – północnoirlandzki aktor filmowy i teatralny, nominowany do Oscara za główną rolę w filmie Lista Schindlera. Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Nie wierzcie bliźniaczkom to komedia rodzinna. Jest to nowa wersja słynnego filmu "Rodzice miejcie się na baczności" z 1961. Film ten zrealizowano na podstawie książki Ericha Kästnera "Mania czy Ania".
Nagrody Tony (ang. Tony awards, oficjalnie, Antoinette Perry Award for Excellence in Theatre) – nagrody przyznawane corocznie twórcom teatralnym w USA. Pierwotnie nagrody honorowały twórców wystawiających na Broadwayu w Nowym Jorku.
Gotyk (tytuł oryg. Gothic) – brytyjski film fabularny z 1986 roku, wyreżyserowany przez Kena Russella. Jest to fikcyjna opowieść oparta na słynnej wizycie Mary Shelley w posiadłości George’a Gordona Byrona nad Jeziorem Genewskim. Podczas tych odwiedzin Shelley napisała Frankensteina.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

Reklama