Natalia Lesz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Natalia Lesz, 2019
Natalia Lesz, Ramówka TVP, 2019
Natalia Lesz w filmie Test, 2015
Natalia Lesz podczas trasy „Lata z radiem” (2011)

Natalia Lesz (ur. 27 lipca 1981 w Warszawie) – polska aktorka i piosenkarka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV, Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP) oraz Związku Artystów Scen Polskich (ZASP). Honorowa obywatelka Gruzji.

Filipinki - polski żeński zespół wokalny powstały w listopadzie 1959 roku przy Technikum Handlowym w Szczecinie (przy ul. gen. Sowińskiego 1, gdzie do dziś mieści się Zespół Szkół nr 3) z okazji 15-lecia szkoły. Założony został przez Jana Janikowskiego - nauczyciela ekonomii, towaroznawstwa i muzyki. Nazwa zespołu pochodzi od tytułu pisma dla dziewcząt "Filipinka".Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (dawniej w TVN: Taniec z gwiazdami, ang. Strictly Come Dancing) – program rozrywkowy nadawany przez TVN od 2005 do 2011 roku, a od 2014 roku w Telewizji Polsat. Program produkowany jest na podstawie formatu Dancing with the Stars na licencji BBC Worldwide.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wykształcenie[ | edytuj kod]

Przez osiem lat uczęszczała do Szkoły Baletowej w Warszawie. Trenowała również łyżwiarstwo figurowe. W 2004 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Tisch School of the Arts na Uniwersytecie Nowojorskim i z wyróżnieniem otrzymała tytuł Bachelor of Fine Arts (B.F.A.). Ukończyła również Łódzką Akademię Muzyczną, im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów na Wydziale Wokalno-Aktorskim (specjalizacja – wokalistyka estradowa).

Singielka – polski serial obyczajowy, emitowany w telewizji TVN od 5 października 2015. Serial wzorowany jest na argentyńskiej telenoweli Ciega a citas.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

Zadebiutowała na rynku fonograficznym 11 kwietnia 2008 albumem studyjnym, zatytułowanym po prostu Natalia Lesz, nad którym pracowała w Los Angeles. Z promującym płytę singlem „Power of Attraction” dotarła do 24. miejsca notowania amerykańskiego magazynu „BillboardHot Dance Club Songs. Z piosenką wystąpiła w półfinale 45. Międzynarodowego Sopot Festivalu. W 2008 została nagrodzona statuetką VIVA Comet Awards i Superjedynką w ramach 45. KFPP w Opolu; obie nagrody otrzymała za „debiut roku”.

Dariusz Krupa (ur. 31 sierpnia 1976 w Łomży) – polski gitarzysta, muzyk sesyjny. Z wykształcenia technik ekonomista.Tramwaj zwany pożądaniem (A Streetcar Named Desire) – sztuka autorstwa Tennessee Williamsa z 1947 roku. Wystawiana na scenach teatralnych w kraju i na świecie. W Polsce ostatnią inscenizacją tego dramatu było przedstawienie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Premiera odbyła się w październiku 2009 roku.

Występowała jako support przed koncertami Céline Dion, Miki i Patrici Kaas. W 2009 nawiązała współpracę z Dariuszem Krupą, który został jej menedżerem. W 2009 otrzymała nominację do Fryderyka za fonograficzny debiut roku.

W 2010 za wykonanie utworu „RadioActive” w konkursie „Trendy” na festiwalu TOPtrendy 2010 w Sopocie otrzymała nagrodę dziennikarzy. W 2011 nagrała cover utworu Filipinek z 1968, „Batumi”, który został wybrany przez rząd Gruzji jako utwór promujący ten kraj w Polsce. 18 października 2011 wydała drugi album studyjny pt. That Girl, który za sprzedaż ponad 15 tysięcy egzemplarzy uzyskał status złotej płyty.

VIII Sopot TOPtrendy festiwal odbył się w dniach od 28 do 30 maja 2010 w Hipodromie w Sopocie. Składał się z koncertów TOP, Trendy oraz kabaretonu oraz recitali gwiazd. Festiwal zorganizowany został przez telewizję Polsat. Po raz pierwszy odbył się na Hipodromie w Sopocie. Pierwotnie konkurs miał odbyć się w dniach 25 - 27 czerwca.Rodzinka.pl – polski serial komediowy w reżyserii Patricka Yoki. W rolach głównych Małgorzata Kożuchowska i Tomasz Karolak. Serial został zrealizowany na podstawie kanadyjskiego scenariusza pt. Les Parent.

W 2013 teledysk do jej piosenki „Beat of My Heart” emitowany był na kanale HBO Plus Latin America w Brazylii, Meksyku, Argentynie, Kolumbii i Wenezueli.

W 2015 zakwalifikowała się do finału 18. Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”.

Kariera aktorska[ | edytuj kod]

W 2014 zagrała główną rolę w krótkometrażowym filmie fabularnym Teresy Czepiec Test, którego premiera odbyła się w 2015. Film zdobył m.in. Srebrną Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Meksyku, nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego na Festiwalu Filmowym na Florydzie oraz nagrodę w konkursie „First Shot” na Festiwalu Filmowym „Suspense Film Festival” w Kołobrzegu.

e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie . „Polityka” – polski liberalno-lewicowy, opiniotwórczy tygodnik społeczno-polityczny, wydawany od 1957 w Warszawie. "Polityka" utrzymuje się na czołowych miejscach pod względem wielkości sprzedaży wśród polskich tygodników opinii, w tym często na pierwszym miejscu (ogólna sprzedaż na poziomie ok. 130 tys. egzemplarzy – stan na lipiec 2012).

Natalia Lesz w swoim dorobku ma wiele ról filmowych i telewizyjnych. Popularność przyniosła jej rola Ingi Sawczuk w serialu “Tancerze”. Ma na swoim koncie role m.in. w: “Pierwszej Miłości”, „Ojcu Mateuszu”, “Komisarzu Alexie”, „Dziewczynach ze Lwowa” czy “Singielce”.

Od 2019 roku gra w popularnym serialu Telewizji PolskiejKorona Królów” oraz w serialu „Gabinet numer 5" w telewizji TV4.

Pan Tadeusz − polski film niemy z 1928 roku, zrealizowany na podstawie epopei Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Film wyreżyserował Ryszard Ordyński, scenariusz napisali Andrzej Strug oraz Ferdynand Goetel. Premiera odbyła się w listopadzie 1928. Przez wiele lat dzieło uważano za zaginione, dopiero w 2006 odnaleziono większość nakręconego materiału.Laureaci i nominowani do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii debiut roku / fonograficzny debiut roku / nowa twarz fonografii:

Pozostałe przedsięwzięcia[ | edytuj kod]

Była finalistką ósmej edycji programu rozrywkowego TVN Taniec z gwiazdami (2008) i opiekunką jednej z drużyn biorących udział w pierwszej edycji programu TVN Mali giganci (2015).

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Jest córką Aleksandra i Grażyny Leszów. Jej ojciec jest współzałożycielem firmy informatycznej Softbank.

Ze związku z chirurgiem Adamem Maciejewskim ma córkę Alicję (ur. listopad 2014).

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.{{Stacja radiowa infobox}} Nieznane pola: "wielkość_zdjęcia", "plik playlisty", "prędkość strumienia" oraz "format sygnału". Gołe linki: "strona internetowa". Wietrzne Radio (WiR) – polonijna rozgłośnia radiowa w Chicago w Stanach Zjednoczonych.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Dziadek do Orzechów (ros. Щелкунчик, franc. Casse-Noisette, ang. The Nutcracker) – balet-feeria w 2 aktach, 3 obrazach. Sztuka po raz pierwszy pokazana została w petersburskim Teatrze Maryjskim.
Polskie Radio Szczecin – jedna z 17 samodzielnych rozgłośni publicznego Polskiego Radia realizujących odrębne programy regionalne nadawane na teren poszczególnych województw, zrzeszonych w Audytorium 17. Jest jedyną z tych rozgłośni, która współtworzy od kwietnia 2008 europejską sieć radiową Euranet.
Weiser – film z 2001 roku w reżyserii Wojciecha Marczewskiego na podstawie powieści Pawła Huelle Weiser Dawidek. W przeciwieństwie do książki akcja toczy się we Wrocławiu, a nie w Gdańsku. Okres zdjęciowy trwał od 22 czerwca do 13 grudnia 1999.
XLV Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbył się w dniach 13-15 czerwca 2008. 46 lat od pierwszej edycji, pozostaje najpopularniejszym festiwalem polskiej muzyki rozrywkowej w kraju. Program 45. edycji KFPP został skonstruowany według dotychczasowej formuły (3 dni, konkursy premier, debiutów, Superjedynki i Kabareton). Ostatni dzień zamknął koncert przypominając 45-letnią historię Festiwalu. Nowym elementem były recitale gwiazd rozpoczynające kolejne dni - Maryli Rodowicz, Beaty Kozidrak i Ryszarda Rynkowskiego.
Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
Uniwersytet Nowojorski (ang. New York University) (NYU) – największa szkoła wyższa w Nowym Jorku i jedna z największych w USA. Główny kampus uniwersytetu znajduje się w Greenwich Village na Manhattanie. NYU został założony w 1831 przez Alberta Gallatina i grupę prominentnych nowojorczyków, stał się największym prywatnym uniwersytetem non-profit w Stanach. Uczelnia składa się z 14 szkół, college’ów i wydziałów skupionych w 6 częściach Manhattanu. NYU posiada także oddziały zagraniczne w Londynie, Paryżu, Pradze, Berlinie, Ghanie, Madrycie i Szanghaju.
Gala - skierowany do kobiet dwutygodnik wydawany przez Gruner+Jahr Polska od 2001. Skupia się głównie na plotkach z życia gwiazd, wywiadach oraz poradnikach dla kobiet. Oprócz tego stałym punktem magazynu są strony z rozrywką. Redaktor naczelną magazynu jest Agnieszka Jastrzębska.

Reklama