• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Natal z Casale Monferrato

  Przeczytaj także...
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.
  Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.

  Natal z Casale Monferrato – czcigodny z Casale Monferrato (Piemont), jeden z wczesnochrześcijańskich włoskich świętych katolickich.

  Jego relikwie, prawdopodobnie przywiezione do miasta przez króla Liutpranda (712-744), znajdują się w kolegiacie w Casale Monferrato (wł. Duomo di Casale Monferrato) dedykowanej świętym: Ewazjuszowi (wł. Evasio), Projektusowi (wł. Proietto), Natalowi i Wawrzyńcowi (wł. Lorenzo, Laurencjusz). Budowlę konsekrował papież Paschalis II w 1107 roku.

  Piemont (wł. Piemonte) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią i regionem Dolina Aosty, od wschodu z Lombardią i Emilią-Romanią, a od południa z Ligurią.Liutprand – król Longobardów w latach 712–744. Jest głównie pamiętany ze swej donacji Sutri w 728 oraz swych długich rządów, które doprowadziły do konfliktów, najczęściej wygranych, z większą częścią Włoch. Skorzystał z osłabienia Bizancjum, by rozszerzyć swe władztwo w rejonie Emilia-Romania.

  Natal z Casale Monferrato nie był wymieniany w starożytnych martyrologiach zaś współcześnie wspominany jest we włoskim Kościele katolickim w dies natalis (21 sierpnia).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • wstawiennictwo świętych
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Zobacz hasło: tum.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Luigi Berra: San Natale Venerato a Casale Monferrato (wł.). Enciclopedia dei Santi. [dostęp 2013-01-01].
  2. Il Duomo di Sant'Evasio (wł.). Gita Sociale a Casale Monferrato, Stowarzyszenie Pegliflora. [dostęp 2013-01-01].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Natal (Natalis). DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-01-01].
 • Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.Martyrologium – w Kościele katolickim i w prawosławiu, uporządkowana chronologicznie księga liturgiczna zawierająca informacje o męczennikach, świętych, błogosławionych i obchodzonych uroczystościach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tum – staropolska nazwa kościoła wyższej rangi – katedry lub kolegiaty, z niemieckiego Dom, obecnie w zasadzie nie używana, choć niemieckie słowo Dom należałoby właśnie tak tłumaczyć, a nie jako katedrę.
  Poświęcenie kościoła (konsekracja kościoła) (łac. dedicatio ecclesiae) – uroczyste poświęcenie nowo powstałej świątyni, zastrzeżone dla biskupa.
  Ewazjusz, biskup Asti – błędnie uważany za 1. biskupa Asti, męczennik chrześcijański z czasów panowania Konstantyna I (306-337) lub Juliana Apostaty (361-363), święty Kościoła katolickiego.
  Dies natalis (łac. dzień narodzin) – obyczaj wywodzący się z rzymskiego zwyczaju wspominania śmierci bliskich zmarłych (łac. anniversarium), przejęty przez chrześcijan, któremu nadali oni odmienne znaczenie i charakter.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
  Paschalis II (łac. Paschalius II, właśc. Rainierus OSB; ur. ok. 1053/55 w Bieda di Galeata, zm. 21 stycznia 1118 w Rzymie) – papież w okresie od 13 sierpnia 1099 do 21 stycznia 1118.
  Kościół katolicki we Włoszech dzieli się na 42 metropolie, które z kolei dzielą się na 62 archidiecezje i 163 diecezje, w tym sześć diecezji suburbikarnych. Dodatkowym, pomocniczym szczeblem administracji kościelnej są regiony Konferencji Episkopatu Włoch, których jest szesnaście. Na terytorium Włoch występują również takie formy administracji kościelnej jak prałatura terytorialna i opactwo terytorialne. Daje to Włochom drugie miejsce na świecie, po Brazylii, pod względem liczby kościelnych jednostek administracyjnych w granicach jednego państwa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.616 sek.