Natacha Atlas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Natacha Atlas (ur. 20 marca 1964 w Brukseli) – belgijska piosenkarka arabskiego pochodzenia.

Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Rodzina jej ojca pochodziła z Egiptu, Maroka i Palestyny. Jej dziadek urodził się w Egipcie, ale wychował się w Palestynie, wyemigrował do Europy w wieku 15 lat. Matka jest Brytyjką, która przeszła na islam.

Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w zespole Transglobal Underground. Pierwszy solowy album wydała w roku 1995, był to album Diaspora. W 2000 roku jej współpraca z Jeanem Michelem Jarre’em zaowocowała wydaniem singla „C'est la vie” z albumu Metamorphoses. W 2007 roku Atlas współpracowała z Belindą Carlisle przy tworzeniu albumu Voila .

Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.Jean Michel Jarre, właśc. Jean-Michel André Jarre (ur. 24 sierpnia 1948 w Lyonie) – kompozytor, performer i producent muzyczny, pionier muzyki elektronicznej, ambientu i new age, znany również z organizowania koncertów-spektakli, wykorzystujących na wielką skalę efekty świetlne, pokazy laserowe i sztuczne ognie.

Tworzy muzykę będącą mieszanką muzyki arabskiej i północnoafrykańskiej z wpływami europejskimi (ambient, electronica, hip-hop, R&B, reggae, bossa nova). Sama określa swoją muzykę jako „modern cha'abi”, czyli unowocześniony egipski pop.

W 1999 roku Atlas zawarła związek małżeński z syryjskim muzykiem Abdullahem Chhadehem. Para rozstała się w 2005 roku. Obecnie jest związana z egipskim skrzypkiem Samym Bishai.

W 2001 roku została Ambasadorem Dobrej Woli ONZ.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Dyskografia[ | edytuj kod]

 • 1995: Diaspora
 • 1997: Halim
 • 1999: Gedida
 • 2001: Ayeshteni
 • 2002: Foretold in the Language of Dreams - Natacha Atlas / Marc Eagleton Project
 • 2003: Something Dangerous
 • 2005: The Best of Natacha Atlas
 • 2005: DVD Natacha Atlas - TGU - Wszystkie teledyski, kilka utworów na żywo oraz wywiad
 • 2006: Mish Maoul
 • 2008: Whatever Lola wants - soundtrack do francusko-kanadyjskiego filmu Nabila Ayoucha o tańcu brzucha
 • 2008: Ana Hina
 • 2010: Mounqaliba
 • 2011: Mounqaliba - Rising: The Remixes
 • 2013: Habibi: Classics and Collaboration
 • 2015: Myriad Road
 • 2019: Strange Days
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. http://www.worldvillagemusic.com/anglais/artistesfiche.php?artist_id=94
  2. Seeking a world in harmony - Music - Entertainment - theage.com.au, www.theage.com.au [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  3. Natacha Atlas - Biography | Beggars Group USA, beggarsgroupusa.com [dostęp 2017-11-25] [zarchiwizowane z adresu 2011-07-07] (ang.).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Voila! – trzecia płyta włoskiej wokalistki In-Grid. Album został wydany 24 listopada 2005 r. Została wydana w dwóch wersjach językowych: angielskiej i francuskiej. Z tej płyty pochodzi bardzo popularny singel Mama Mia.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bossa nova (port. "nowa fala") jest stylem muzyki brazylijskiej spopularyzowanym przez Antônio Carlosa Jobima, Viniciusa de Moraesa, Elizeth Cardoso, Badena Powella de Aquino i João Gilberto. Pierwszy album w stylu bossa nova – Canção do Amor Demais – nagrała Elizeth Cardoso w roku 1958, muzykę do poezji Viniciusa de Moraesa skomponował Antônio Carlos Jobim. Kolejnym punktem zwrotnym staje się film Marcela Camusa Orfeu Negro – będący adaptacją sztuki teatralnej Orfeu da Conceição autorstwa Viniciusa de Moraesa. To właśnie ze ścieżki dźwiękowej do tego filmu pochodzi jeden z największych standardów gatunku - Manhã de Carnaval (muzyka: Luiz Bonfá, słowa: Antônio Maria).
  Arabowie (arab.: عرب ’Arab, w pierwotnym znaczeniu: „koczownicy”) – grupa ludów pochodzenia semickiego zamieszkująca od czasów starożytnych Półwysep Arabski. Większość Arabów to ludzie biali, choć w Afryce spotkać też można Arabów o negroidalnym wyglądzie.
  Ambasador dobrej woli UNHCR – honorowy tytuł nadawany przez urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców znanym osobistościom, które wykorzystują swoją sławę, aby pomóc uchodźcom.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Belinda Carlisle (wym. /bɛˈlɪndə ˈkɑrlaɪl/), właśc. Belinda Jo Kurczeski Carlisle (ur. 17 sierpnia 1958 w Hollywood, Kalifornia) – amerykańska piosenkarka i aktorka.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama