Nat Lofthouse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

Nathaniel Lofthouse (ur. 27 sierpnia 1925, zm. 15 stycznia 2011) – angielski piłkarz, środkowy napastnik.

First Division była jedną z lig The Football League w latach 1888-2004 i najwyższym poziomem ligowym w Anglii do czasu powstania Premier League w 1992 roku. Od tego czasu First Division była drugim poziomem ligowym w Anglii, aż do powstania Football League Championship w 2004 roku.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

Całą karierę spędził w Bolton Wanderers. Zawodnikiem tego klubu został w wieku 14 lat, pierwszy raz w pierwszej drużynie zagrał w 1941. Profesjonalny kontrakt podpisał w 1946. W lidze strzelił 255 bramek (w 452 spotkaniach), 30 kolejnych zdobył w krajowych pucharach. W 1953 został wybrany piłkarzem roku w plebiscycie dziennikarzy, w 1956 został królem strzelców pierwszej – najwyższej – ligi. Największy klubowy sukces odniósł w 1958, kiedy to Bolton sięgnął po Puchar Anglii.

Reebok Stadium - stadion piłkarski w Horwich, niedaleko Boltonu, na którym swoje spotkania rozgrywa drużyna Bolton Wanderers.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

W reprezentacji Anglii w latach 1946–1958 zagrał 33 razy i strzelił 30 goli. Debiutował 22 listopada 1950 w meczu z Jugosławią i w swym pierwszym meczu strzelił dwie bramki. Brał udział w mistrzostwach świata w 1954 i w dwóch meczach strzelił trzy bramki, jednak Anglia odpadła z turnieju po przegranym ćwierćfinale z Urugwajem. Ostatni raz w kadrze zagrał jesienią 1958.

V Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w roku 1954 zorganizowano w Szwajcarii, kraju neutralnym w czasie II wojny światowej i przez to w znacznym stopniu niedotkniętym zniszczeniami wojennymi. Do eliminacji zgłosiła się rekordowa liczba 45 państw (36 z nich rozegrało przynajmniej jeden mecz). Wśród niezgłoszonych był Związek Radziecki, a także będąca w konflikcie z władzami FIFA Argentyna. Tytułu mistrza świata broniła drużyna Urugwaju.Napastnik – zawodnik w piłce nożnej, który gra na pozycji najbliższej do przeciwnej bramki i dlatego w drużynie głównie to on jest odpowiedzialny za zdobywanie bramek.

Po zakończeniu kariery sportowej nadal pracował w klubie. Był trenerem, szefem szkoleniowców, pełnił różne funkcje administracyjne. W 1986 został prezydentem klubu. Jedna z trybun Reebok Stadium nosi jego imię.

Przypisy[ | edytuj kod]

Reklama