• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nastassja Kinski  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Bild (oficjalnie Bild-Zeitung) – niemiecka gazeta codzienna o charakterze sensacyjnym w formacie tabloidu. Jej wydawcą jest Axel Springer AG. Pierwsze wydanie gazety ukazało się 24 czerwca 1952 roku. Gazeta ukazuje się od poniedziałku do soboty, przy czym w niedzielę ukazuje się Bild am Sonntag – gazeta o własnym stylu i z własną redakcją. Bild jest bulwarówką, ukazuje się w formacie broadsheet. Jest najlepiej sprzedającą się gazetą w Europie i siedemnastą na świecie pod względem nakładu. Motto gazety, umieszczane pod logo brzmi: unabhängig, überparteilich (niezależna, bezpartyjna). Bild jest pod względem dziennikarskiego stylu gazetą podobną do brytyjskiego The Sun – drugiej najlepiej sprzedającej się bulwarówki w Europie.

  Nastassja Kinski, właściwie Nastassja Aglaia Nakszynski (ur. 24 stycznia 1961 w Berlinie) – niemiecka aktorka filmowa i telewizyjna.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Berlinie jako córka niemieckiego aktora Klausa Kinskiego (1926–1991) i jego drugiej żony Ruth Brigitte Tocki. Jej rodzice rozwiedli się w 1971 roku, gdy Nastassja miała dziesięć lat. Jej matka z trudem wspierała ją finansowo.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.

  Jej ojciec z poprzedniego związku miał córkę Polę (ur. 23 marca 1952 w Berlinie) i z kolejnego związku syna Nanhoïa Nikolaia (ur. 30 lipca 1976 w Paryżu). Ledwie widywali się w okresie dorastania.

  W 1999 roku zaprzeczyła, że ojciec ją molestował, ale przyznała, że wykorzystywał ją w inny sposób. W 2013 roku, zapytana o komentarz do oskarżeń wysuniętych przez jej siostrę Polę, wyznała, że ją też ojciec próbował molestować, ale mu się nie udało. Na łamach „Bild” Nastassja Kinski opisała atmosferę strachu panującą w domu; – „Klaus Kinski nie był ojcem. 99 proc. czasu panicznie się go bałam. Był nieobliczalny, terroryzował całą rodzinę” – wyznawała w wywiadzie.

  Neue Deutsche Welle (NDW - Niemiecka Nowa Fala) to młodzieżowa muzyka niemieckiego podziemia i równoległego nurtu „mainstreamowego" lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku.Andriej Siergiejewicz Michałkow-Konczałowski, ros. Андре́й Серге́евич Михалко́в-Кончало́вский (ur. 20 sierpnia 1937 w Moskwie) – radziecki oraz rosyjski reżyser i scenarzysta.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Jako nastolatka rozpoczęła pracę w Niemczech jako modelka. Dla kina odkryła ją Lisa Kreuzer, aktorka niemieckiej Nowej Fali i ówczesna żona Wima Wendersa, na dyskotece w Monachium. Zadebiutowała u Wendersa w roli niemej Mignon w filmie drogi Fałszywy ruch (The Wrong Move, 1975) z Hanną Schygullą, gdzie w wieku 12 lat wystąpiła topless.

  Pola Kinski, właściwie Pola Nakszyński (ur. 23 marca 1952 w Berlinie) – niemiecka aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Peter Michael Falk (ur. 16 września 1927 w Nowym Jorku, zm. 23 czerwca 2011 w Los Angeles) – amerykański aktor, utożsamiany głównie z rolą tytułowego porucznika w serialu Columbo.

  W 1976 roku na przyjęciu Kinski poznała reżysera Romana Polańskiego, który namówił ją do studiów aktorskich w Lee Strasberg Theatre and Film Institute. Opanowała języki: angielski, niemiecki, francuski, włoski i rosyjski.

  W jednym z odcinków niemieckiego serialu kryminalnego NDR Tatort – pt. Reifezeugnis (1977) w reżyserii Wolfganga Petersena wystąpiła jako Sina Wolf. Roman Polański zaangażował ją do głównej roli w ekranizacji powieści Thomasa Hardy’ego Tess (1979). Postać Tess Durbeyfield uważana jest za największe osiągnięcie w karierze aktorskiej Nastassji Kinski, co potwierdziła przyznana jej nagroda Złotego Globu dla najlepszej aktorki. Głośno było wówczas o romansie 15-letniej Nastassji z 43-letnim Polańskim. Jednak w 1999 roku na łamach The Guardian zacytowano słowa aktorki, mówiącej, że do niczego między nimi nie doszło. – Flirtowaliśmy. Mógł mnie uwieść, ale tego nie zrobił. Miał do mnie szacunek – wspominała. Później zagrała postać Leili w melodramacie Francisa Forda Coppoli Ten od serca (One from the Heart, 1982).

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Wolfgang Petersen (ur. 14 marca 1941 w Emden) – niemiecki reżyser i producent filmowy i telewizyjny. Swoją karierę rozpoczął na początku lat 60., reżyserując sztuki teatralne. W latach 70. rozpoczął pracę w telewizji niemieckiej (RFN), a następnie zajął się realizacją filmów.

  Uznanie zyskała także dzięki kreacji Marii w dramacie Kochankowie Marii (Maria's Lovers, 1984) Andrieja Konczałowskiego. Wcieliła się w rolę Jane Henderson w dramacie Wendersa Paryż, Teksas (Paris, Texas, 1984) u boku Harry’ego Deana Stantona i Deana Stockwella, a także pojawiła się w jego sequelu Niebo nad Berlinem – dramacie Tak daleko, tak blisko (In weiter Ferne, so nah!, 1993) z Otto Sanderem, Bruno Ganzem, Horstem Buchholzem, Willemem Dafoe i Peterem Falkiem.

  Horst Werner Buchholz (ur. 4 grudnia 1933 w Berlinie, zm. 3 marca 2003 w Berlinie) - niemiecki aktor filmowy, najbardziej znany w krajach anglojęzycznych dzięki roli Chico w Siedmiu wspaniałych, Fanny i komedii Billy’ego Wildera Raz, dwa, trzy. Od 1952 do 2002 roku pojawił się w ponad sześćdziesięciu filmach. W młodości był czasami nazywany „Niemieckim Jamesem Deanem”.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Zasiadała w jury konkursu głównego na 41. MFF w Cannes (1988).

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Przypisywano jej romanse z Milošem Formanem i Marcello Mastroiannim. W połowie lat 80. związała się z egipskim filmowcem Ibrahimem Moussą. Pobrali się 10 września 1984. Mają dwoje dzieci: syna Aljoshę (ur. 16 lipca 1984 poprzez cesarskie cięcie) i córkę Sonję (ur. 2 marca 1986), która została modelką i aktorką. Małżeństwo zakończyło się rozwodem 18 lipca 1992. W latach 1991–1997 żyła w związku z Quincym Jonesem, z którym ma córkę Kenyę Julię Miambi Sarah Jones (ur. 9 lutego 1993).

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Tatort (pol. Miejsce zbrodni) – niemieckojęzyczny serial telewizyjny gatunku kryminalnego kręcony w Niemczech (od 1970), Austrii (od 1972) i Szwajcarii (1972-2001, od 2011). Jest najdłużej kręconym serialem w tych krajach (od 1970). Pierwszy odcinek serialu został wyemitowany 29 listopada 1970 roku.
  Bruno Ganz (ur. 22 marca 1941 w Zurychu, zm. 16 lutego 2019 tamże) – szwajcarski aktor, reżyser, operator i montażysta.
  Dean Stockwell (ur. 5 marca 1936 w Hollywood) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, wciąż aktywny przez ponad 60 lat. Nominowany do Nagrody Akademii Filmowej, zdobywca nagrody Emmy. Zagrał Cylona, znanego jako Cavil w serialu Battlestar Galactica.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Klaus Kinski, właśc. Klaus Günter Karl Nakszynski (ur. 18 października 1926 w Sopocie, zm. 23 listopada 1991 w Lagunitas w Kalifornii) – niemiecki aktor, reżyser, scenarzysta oraz pisarz. Ojciec aktorki Nastassji. Aktorami zostali również jego syn Nikolai i córka Pola.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.