Narodziny narodu (film 2016)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sundance Film Festival – przemawia Nate Parker, laureat Grand Jury Prize (2016)

Narodziny narodu (ang. The Birth of a Nation) – amerykański film w reżyserii Nate'a Parkera. Sam też napisał do niego scenariusz, zajął się produkcją i grał główną rolę. Jest to jego debiut reżyserski.
Obraz jest rozprawą z kontrowersyjnym dziełem D.W. Griffitha z 1915 roku pod tym samym tytułem, sympatyzującym z Ku-Klux-Klanem.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Światowa premiera odbyła się na Sundance Film Festival 25 stycznia 2016 roku, na którym film otrzymał Główną Nagrodę Jury oraz Nagrodę Publiczności.

Fabuła[ | edytuj kod]

Jest to epopeja historyczna. Niewolnik z Southampton, w stanie Wirginia, Nat Turner (Nate Parker), przewodzi ruchowi wyzwolenia w 1831 roku, mającemu na celu wyzwolenie Afroamerykanów.

Hrabstwo Southampton – hrabstwo w USA, w stanie Wirginia, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 17482. Siedzibą hrabstwa jest Courtland.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Gabrielle Monique Union (ur. 29 października 1972 roku w Omaha, w stanie Nebraska) – amerykańska aktorka filmowa i modelka.
Armand Douglas Hammer, znany jako Armie Hammer (ur. 28 sierpnia 1986 w Los Angeles w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i serialowy.
Jackie Earle Haley (ur. 14 lipca 1961 w Northridge) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Jego ojciec, Haven Earle „Bud” Haley, był radiowcem i aktorem.
Nat Turner, właśc. Nathaniel Turner (ur. 2 października 1800, zm. 11 listopada 1831) – amerykański niewolnik, przywódca największego powstania niewolników w dziejach stanów południowych, które wybuchło w hrabstwie Southampton, w stanie Wirginia. Jako niewolnik nie posiadał nazwiska i został zarejestrowany wyłącznie jako Nathaniel. Zgodnie jednak z przyjętą na Południu praktyką nazywano go, używając nazwiska właściciela, w tym wypadku Samuela Turnera. Systematyczne mordowanie białych cywilów podczas powstania czyni jego działalność wysoce kontrowersyjną.
Narodziny narodu (tytuł oryginalny The Birth of a Nation) – amerykański film niemy z 1915 roku w reżyserii Davida Warka Griffitha. Narodziny narodu są adaptacją filmową powieści Thomasa F. Dixona Juniora, osadzoną treściowo w czasach wojny secesyjnej. Głównymi bohaterami utworu są dwie rodziny: Stonemanowie oraz Cameronowie, które po wybuchu wojny stanęły po przeciwnych stronach barykady. W obliczu coraz zuchwalszych Afroamerykanów oba rody zakładają Ku Klux Klan; ostatecznie po ustaniu wojny konflikt się kończy, a zaprzyjaźnione rodziny jednoczą się ponownie, co stanowi zapowiedź narodzin narodu amerykańskiego.

Reklama