Narodowe Muzeum Sztuki (Osaka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Narodowe Muzeum Sztuki, Osaka (jap. 国立国際美術館 Kokuritsu Kokusai Bijutsukan)japońskie muzeum sztuki położone w Osace na wyspie Nakanoshima między rzekami Dōjima i Tosabori, w pobliżu stacji Higobashi.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

Oficjalną japońską nazwę muzeum tłumaczy się na angielski jako National Museum of International Art, dlatego muzeum to znane jest również pod skróconą nazwą NMAO (National Museum of Art, Osaka).

Historia NMAO[ | edytuj kod]

Pierwotne muzeum zaprojektował architekt Arata Isozaki. Wywodzi się ono z Galerii Sztuki, wybudowanej jako część wystawy światowej Expo '70, odbywającej się w Suita na przedmieściach Osaki. Po wystawie miejsce przekształcono w Park Pamięci Expo, zaś galerię zachowano do ewentualnego przyszłego wykorzystania w charakterze stałego muzeum sztuki. Galerię ponownie otwarto w ramach parku w 1977 pod nazwą „Narodowe Muzeum Sztuki”. Ze względu na starzenie się budynku, jak również ograniczone miejsce, muzeum zamknięto tymczasowo w styczniu 2004. Stare muzeum zostało rozebrane i zamienione na parking, zaś eksponaty przeniesiono do bardziej centralnej, obecnej lokalizacji w Nakanoshima i otwarto w listopadzie 2004 roku.

Pablo Ruiz Picasso właśc. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso (ur. 25 października 1881 w Maladze, zm. 8 kwietnia 1973 w Mougins) – hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. On i Georges Braque są twórcami nurtu malarstwa zwanego kubizmem.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Zbiory NMAO[ | edytuj kod]

Większość prac w kolekcji pochodzi z czasów powojennych. Do przedwojennych wyjątków należą prace artystów, takich jak Paul Cézanne, Pablo Picasso, Max Ernst, Tsuguharu Fujita i Yasuo Kuniyoshi.

Budynek Pelli[ | edytuj kod]

Konstrukcja muzeum jest sama w sobie przykładem współczesnej sztuki architektonicznej. Obecne muzeum zostało zaprojektowane przez architekta Cesara Pelli. Według autora konstrukcja naśladuje z zewnątrz trzcinę falującą na wietrze. Większość placówki znajduje się pod ziemią, obok Muzeum Nauki. Wejście, audytorium, restauracja i sklep muzealny położone są tuż poniżej poziomu gruntu, wystawy i magazyny na dwóch niższych piętrach. Stała ekspozycja i miejsca wystaw czasowych znajdują się na średnim poziomie, a różne wystawy czasowe umieszczane są na najniższym poziomie.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Wspólny katalog[ | edytuj kod]

„Wspólny Katalog Zbiorów Narodowych Muzeów Sztuki w Japonii” jest połączonym katalogiem obiektów będących w posiadaniu czterech narodowych japońskich muzeów sztuki: National Museum of Modern Art w Kioto (MOMAK), National Museum of Modern Art w Tokio (MOMAT), National Museum of Art w Osace (NMAO) i National Museum of Western Art w Tokio (NMWA). Wersja online katalogu jest w trakcie budowy i dostępne są w niej tylko niektóre dzieła.

Wystawy światowe – nazwa zwyczajowo nadawana cyklicznym ekspozycjom prezentującym dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Ciałem zajmującym się organizacją wystaw jest Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych (Bureau International des Expositions), powstałe w 1928 w wyniku umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez większość państw Ligi Narodów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Wybrani artyści[ | edytuj kod]

 • Paul Cézanne (1839-1906), Francja
 • Max Ernst (1891-1976), Niemcy
 • Tsuguharu Fujita (1886-1968), Japonia
 • Leiko Ikemura (1951-), Japonia
 • Miyako Ishiuchi (1947-), Japonia
 • Yasuo Kuniyoshi (1893-1953), Japonia
 • Boris Mikhailov (1938-), Ukraina
 • Ryūji Miyamoto (1947-), Japonia
 • Pablo Picasso (1886-1973), Hiszpania
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Tsuguharu Fujita (jap. 藤田嗣治, Fujita Tsuguharu, ur. 27 listopada 1886 w Edo, obecnie Tokio, zm. 29 stycznia 1969 w Zurychu) – malarz, grafik i rysownik japoński. Po swoim chrzcie w Kościele katolickim w 1959 używał też imienia Léonard. Jego nazwisko w pisowni francuskiej: Tsugouharu Foujita lub Léonard Foujita.
  Arata Isozaki (jap. 磯崎 新 Isozaki Arata, ur. 23 lipca 1931 w Ōita) – japoński architekt, urbanista i teoretyk architektury.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama