Narodowa Rada Rozwoju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Narodowa Rada Rozwoju – gremium doradcze prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Celem Rady jest pełnienie roli ekspercko-doradczej oraz praca nad rozwiązaniami strategicznymi dla państwa.

Alojzy Z. Nowak (ur. 29 marca 1956), prof. dr hab. – profesor tytularny nauk ekonomicznych (Uniwersytet Warszawski). Jego praca naukowa jest przede wszystkim skupiona na międzynarodowych stosunkach gospodarczych, bankowości, zarządzaniu ryzykiem na rynkach finansowych oraz rynku kapitałowym. Doktorat (1991) związany był z polityką pieniężną, natomiast habilitacja (1995) dotyczyła finansów i bankowości. W latach 1996-2002 profesor ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 2002 – przyznanie tytułu profesora tytularnego na tym uniwersytecie. Studia zagraniczne: Stany Zjednoczone (Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign) i Wielka Brytania (Exeter University) oraz Niemcy (Wolny Uniwersytet Berlina). Długoletni dziekan Wydziału Zarządzania (Uniwersytet Warszawski) i pracownik Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej NBP. Od czerwca 2012 prorektor Uniwersytetu Warszawskiego. Od czerwca 2012 Członek Rady Nadzorczej PZU SA. Laureat wielu nagród i wyróżnień zarówno w kraju, jak i zagranicą, autor lub współautor kilkudziesięciu podręczników i jeszcze większej liczby artykułów w renomowanej prasie naukowej.Wojciech Starzyński – urodził się w 1943 r. w rodzinie kresowej (Nowogródczyzna). Lekarz weterynarii. Prezes Zarządu Fundacji „Rodzice Szkole”. Pomysłodawca i założyciel Społecznego Towarzystwa Oświatowego, wieloletni Prezes STO (1989-2010). Współtwórca oświaty niepublicznej w Polsce. W ramach STO współpracował w programowaniu reformy oświaty z ministrem Henrykiem Samsonowiczem i kolejnymi ministrami edukacji narodowej; inicjator i projektodawca wielu nowych rozwiązań legislacyjnych w zakresie zarówno szkolnictwa publicznego, jak i niepublicznego.

Historia[ | edytuj kod]

Rada została powołana w 2010 przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zebrała się wówczas dwukrotnie, podejmując zagadnienia demografii i finansów. W październiku 2015 ciało takie utworzył prezydent Andrzej Duda. W 2015 Rada dzieli się na 10 sekcji. Każda z nich posiada swojego koordynatora.

Władysław Zenon Ortyl (ur. 27 czerwca 1954 w Mielcu) – polski polityk, inżynier, samorządowiec, senator VI, VII i VIII kadencji, wiceminister rozwoju regionalnego, od 2013 marszałek podkarpacki.Tomasz Kazimierz Grodzicki – polski lekarz, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych, geriatrii i hipertensjologii, profesor nauk medycznych, dziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (2008–2016), wybrany na stanowisko prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum w kadencji 2016–2020.

3 grudnia 2015 z członkostwa w Radzie zrezygnował Piotr Buras, co uczynił jako wyraz protestu przeciwko zaprzysiężeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych 2 grudnia 2015.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Wojciech Jerzy Lubawski (ur. 22 kwietnia 1954 w Kielcach) – polski polityk i samorządowiec, były wojewoda świętokrzyski, od 2002 prezydent Kielc.
Joanna Małgorzata Staręga-Piasek (ur. 23 października 1939 w Warszawie) – polski polityk i działacz społeczny, posłanka na Sejm na Sejm I, II i III kadencji, była wiceminister pracy, doradca społeczny Prezydenta RP.
Henryka Teodora Bochniarz z domu Kamecka (ur. 29 października 1947 w Świebodzinie) – polska ekonomistka, była minister przemysłu, od 1999 prezydent Konfederacji Lewiatan.
Piotr Radziszewski (ur. 1 stycznia 1970 w Pszczynie) – polski lekarz urolog, profesor nauk medycznych specjalizujący się w urologii rekonstrukcyjnej, onkologii urologicznej, urologii czynnościowej, uroginekologii oraz schorzeniach wieku podeszłego u mężczyzn.
Eryk Mariusz Łon (ur. 30 maja 1970 w Łowiczu) – polski ekonomista, nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2016–2022.
Artur Hugo Świergiel – polski zootechnik, neurofizjolog, badacz zachowania się zwierząt, farmakolog. Profesor doktor habilitowany. Działacz społeczny i polityczny.
Miłowit Kuniński (ur. 10 września 1946 roku w Lingen, w Niemczech) – historyk filozofii i filozof polityczny, profesor Zakładu Historii Filozofii w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także, w latach 2002-2008, profesor WSB-NLU w Nowym Sączu; prezes Ośrodka Myśli Politycznej, członek redakcji „Civitas. Studia z filozofii polityki”.

Reklama