Narew (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Narewgmina wiejska w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego, w powiecie hajnowskim.

Gmina Zabłudów – gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.Puszcza Białowieska – kompleks leśny położony na terenie Polski i Białorusi, odznaczający się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi. W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie fragmenty lasu o charakterze pierwotnym. Tutaj mieszka największa populacja wolnego żubra na świecie.

Głównym ośrodkiem oraz siedzibą władz gminy jest Narew. Według danych z 31 grudnia 2019 roku gminę zamieszkiwały 3454 osoby.

Gmina Narew jest jedną z największych obszarowo gmin województwa podlaskiego. Na jej terenie istnieje 37 sołectw obejmujących 48 miejscowości. W gminie zarejestrowanych jest około 100 podmiotów gospodarczych.

Położenie[ | edytuj kod]

Gmina graniczy od północy z gminą Michałowo, od wschodu z gminą Narewka, od zachodu z gminami Zabłudów i Bielsk Podlaski, zaś od południa z gminami Czyże i Hajnówka.

Łopuchówka (lub Łapuchówka) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Narew.Tyniewicze Duże – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Narew. W latach 1975−1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.

Gmina Narew leży na szlaku drogi krajowej Białystok – Białowieża, w obrębie Puszczy Białowieskiej.

W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie białostockim.

Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

Droga między Narwią a Gorędami na Podlaskim Szlaku Bocianim

Według danych z roku 2002 gmina Narew ma obszar 241,79 km², w tym:

 • użytki rolne: 25%
 • użytki leśne: 65%
 • Gmina stanowi 14,89% powierzchni powiatu.

  Gorędy – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Narew. Obowiązki sołtysa pełni Henryk Snarski.Gmina Bielsk Podlaski (1952-54 gmina Dobromil) – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie bielskim. W latach 1919-1998 gmina położona była w województwie białostockim.

  Swoim obszarem gmina obejmuje północno-zachodnią część Puszczy Białowieskiej, z której obficie spływające wody zasilają rzekę Narew, tworząc dalej na odcinku 30 km naturalną dolinę rzeczną przecinającą obszar administracyjny gminy po przekątnej. Przez terytorium gminy przebiega Podlaski Szlak Bociani, przechodząc m.in. przez miejscowości: Odrynki, gminną Narew, Trześciankę i Puchły.

  Koweła – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Narew. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.Rolnik – osoba pracująca na roli, uprawiająca swoją bądź cudzą ziemię rolną. Często specjalista w zakresie rolnictwa.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat bielski - powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bielsk Podlaski.
  Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.
  Parafia Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi – parafia prawosławna w dekanacie Narew diecezji warszawsko-bielskiej.
  Gmina Hajnówka (biał. гмiна Гайнаўка, hmina Hajnaŭka; w 1954 gmina Nowoberezowo ) - gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim. W 2010 roku w gminie wprowadzono język białoruski jako język pomocniczy. Siedziba gminy to Hajnówka.
  Województwo białostockie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998, położone w północno-wschodniej Polsce.
  Pastwisko – rodzaj użytków zielonych porośniętych głównie wieloletnimi trawami, których wegetacja trwa niezależnie od tego, czy są to tereny uprawowe, czy też nieużytki.
  Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (ang. Seventh-day Adventist Church, w skrócie SDA Church) – kościół chrześcijański, wywodzący się z grona wyznań protestanckich, będących wynikiem przebudzenia adwentowego, jakie nastąpiło w pierwszej połowie XIX wieku na terenie Ameryki Północnej.

  Reklama