Narciarstwo alpejskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konkurencje narciarstwa alpejskiego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1960 w amerykańskim Squaw Valley rozgrywane były od 20 do 26 lutego 1960 roku. Wszystkie konkurencje rozegrano na trasach w Squaw Valley Ski Resort. Były to jednocześnie 16. Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim. Kombinacja alpejska rozgrywana była tylko w ramach mistrzostw świata. W konkurencjach alpejskich nie startowali reprezentanci Polski.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Zjazd mężczyzn podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1960 w Squaw Valley został rozegrany 22 lutego. Zawody odbyły się na trasie w Squaw Valley. Mistrzem olimpijskim w tej konkurencji został Francuz Jean Vuarnet, srebro wywalczył Hans-Peter Lanig ze Wspólnej Reprezentacji Niemiec, a brąz zdobył kolejny reprezentant Francji - Guy Périllat.

Medaliści[ | edytuj kod]Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Slalom kobiet podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1960 w Squaw Valley został rozegrany 26 lutego. Zawody odbyły się na trasie w Squaw Valley. Mistrzynią olimpijską w tej konkurencji została Kanadyjka Anne Heggtveit, srebro wywalczyła Betsy Snite z USA, a brąz zdobyła Barbara Henneberger ze Wspólnej Reprezentacji Niemiec.
Zjazd kobiet podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1960 w Squaw Valley został rozegrany 20 lutego. Zawody odbyły się na trasie w Squaw Valley. Mistrzynią olimpijską w tej konkurencji została Heidi Biebl ze Wspólnej Reprezentacji Niemiec, srebro wywalczyła Penny Pitou z USA, a brąz zdobyła Austriaczka Traudl Hecher.
Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.
Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach narciarstwa alpejskiego. Organizowane są co dwa lata przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1931 roku w szwajcarskim Mürren. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Austria, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż dziewięciokrotnie (wliczając w to Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1964 i Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, pięciokrotnie, rola ta przypadała szwajcarskiemu Sankt Moritz, które gospodarzem było w latach 1934, 1948, 1974, 2003 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim odbyły się jak dotąd jeden raz, w 1939 roku, a organizatorem było Zakopane.
Olympic Valley (popularnie znane jako Squaw Valley) – osada i obszar niemunicypalny w hrabstwie Placer, w amerykańskim stanie Kalifornia. Leży w paśmie górskim Sierra Nevada, nad rzeką Truckee, niedaleko jeziora Tahoe. Znajduje się tu ośrodek narciarski Squaw Valley Ski Resort, w którym odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1960. Jest to najmniejsza miejscowość jaka gościła igrzyska.
Zawody w narciarstwie alpejskim rozgrywane były na każdych zimowych igrzyskach olimpijskich od igrzysk w 1936 w Garmisch-Partenkirchen, Niemcy. W latach 1948-1980 zawody na igrzyskach olimpijskich były równoznaczne z mistrzostwami świata w narciarstwie alpejskim (zawodnicy otrzymywali medale jako mistrzowie świata oraz jako mistrzowie olimpijscy).
{{IO infobox}} Nieznane pola: "szer_grafiki". VIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w amerykańskiej miejscowości Squaw Valley w 1960 roku.

Reklama