Naples

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Naples City Dock
Molo w Naples
Molo w Naples z widokiem na plażę

Naples – miasto w hrabstwie Collier w stanie Floryda, w Stanach Zjednoczonych. 1 lipca 2006 United States Census Bureau szacowało jego ludność na 21 804.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Naples jest głównym ośrodkiem obszaru metropolitalnego Naples-Marco Island Metropolitan Statistical Area, zamieszkanego przez 314 649 osób (2006)

Naples jest jednym z najzamożniejszych miast USA. Miejskie lotnisko w Naples przyjmuje jedynie samoloty prywatne, natomiast połączenia rejsowe dokonywane są z pobliskiego (50 km) międzynarodowego lotniska w Fort Myers.

W Naples zmarł (w 1980 r.) polski reżyser filmowy Aleksander Ford.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ang. International Tennis Federation, ITF) – organizacja przewodząca rozgrywkom tenisowym na świecie, skupia dwieście dwie narodowe organizacje.

Sport[ | edytuj kod]

W mieście rozgrywany jest kobiecy turniej tenisowy, pod nazwą Academia Sanchez-Casal Women's Open, zaliczany do rangi ITF, z pulą nagród 25 000 $.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. US Census Bureau, Dane szacunkowe za rok 2012 (ang.). [dostęp 2014-01-10].
  2. Florida by Place. Population, Housing, Area, and Density: 2000 (ang.). -US Census Bureau. [dostęp 2009-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-10)].
  3. Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: April 1, 2000 to July 1, 2006 (ang.). U.S. Census Bureau. [dostęp 2009-02-09].
  4. Oficjalna strona internetowa miasta Naples, (ang.). [dostęp 2014-01-10].
Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Marco Island to miasto w USA, w hrabstwie Collier, w stanie Floryda, położone na wyspie o tej samej nazwie w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży południowo-zachodniej Florydy. Według spisu powszechnego z 2000 roku, miasto zamieszkiwało 12879 osób.
Warto wiedzieć że... beta

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Aleksander Ford (ur. 24 listopada 1908 w Kijowie, zm. 4 kwietnia 1980 w Naples na Florydzie) – polski reżyser filmowy i scenarzysta.

Reklama