Nap Lajoie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Napoléon Lajoie (ur. 5 września 1874, zm. 7 lutego 1959) – amerykański baseballista, który występował na pozycji drugobazowego przez 21 sezonów w Major League Baseball.

Wolny agent (ang. free agent) – termin używany w profesjonalnym sporcie, oznaczającym zawodnika, któremu wygasł kontrakt z dawnym zespołem i może podpisać kontrakt z innym. Wyrażenie to ma swoje korzenie w sportach północnoamerykańskich i tam jest najszerzej stosowane.Johannes Peter Wagner (ur. 24 lutego 1874, zm. 6 grudnia 1955) – amerykański baseballista, który występował na pozycji łącznika, prawozapolowego i pierwszobazowego przez 21 sezonów w Major League Baseball.

Kariera zawodnicza[ | edytuj kod]

Lajoie karierę rozpoczął w zespole niższej ligi Fall River Indians, z którego został odkupiony 8 sierpnia 1896 za 1500 dolarów przez Philadelphia Phillies. Debiut w Phillies zaliczył 4 dni później. W sezonie 1898 zaliczył najwięcej w lidze RBI (127) i double'ów (43). W 1901 przeszedł do Philadelphia Athletics, zespołu, który przystąpił do rozgrywek nowo utworzonej American League. W sezonie 1901 uzyskał najlepszą w lidze średnią uderzeń (0,426) i zwyciężył w klasyfikacji zaliczonych uderzeń (232), zdobytych runów (145), a także miał najlepszy wskaźnik on-base percentage (0,463) i slugging percentage (0,643). W kwietniu 1902 po rozegraniu jednego meczu, stał się wolnym agentem i miesiąc później podpisał kontrakt z Cleveland Broncos, który przed rozpoczęciem sezonu 1903 zmienił nazwę na Cleveland Naps.

National Baseball Hall of Fame and Museum – muzeum historii baseballu, które mieści się w Cooperstown w stanie Nowy Jork. Jego otwarcie nastąpiło 12 czerwca 1939 roku. Znajduje się w nim między innymi 38 tysięcy eksponatów (koszulki zawodników, piłki itp.), 500 tysięcy fotografii, 130 tysięcy kart baseballistów oraz 3 miliony książek i dokumentów.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1903 i 1904 ponownie był najlepszym uderzającym w lidze, uzyskując średnią uderzeń odpowiednio 0,344 i 0,376; w 1904 zaliczył również najwięcej uderzeń (208), RBI (102), double'ów (49), miał najlepszy wskaźnik on-base percentage (0,413) i slugging percentage (0,546). Sezon 1904 Naps zakończyli na 4. miejscu w lidze, a Lajoie został grającym menadżerem zespołu, po rezygnacji Billa Armoura i pełnił tę funkcję przez 6 sezonów. W 1910 po raz piąty w karierze zwyciężył w klasyfikacji średniej uderzeń (0,384).

Drugobazowy (ang. second baseman, w skrócie 2B) – w baseballu zawodnik drużyny broniącej, grający w pobliżu drugiej bazy. W zapisie meczowym drugobazowy odnotowywany jest jako numer 4.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

27 września 1914 został trzecim zawodnikiem, który zaliczył 3000. uderzenie, double w meczu przeciwko New York Yankees; przed nim pułap ten przekroczyli Cap Anson i Honus Wagner. W latach 1915–1916 grał w Philadelphia Athletics.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Run batted in (w skrócie RBI) – w baseballu i softballu statystyka dla pałkarzy, dzięki którym po odbiciu piłki, inny zawodnik (po uprzednim zajęciu bazy) zaliczył run (statystyka nieliczona w przypadku popełnienia błędu lub po rozegraniu podwójnego autu przez drużynę broniącą). Pałkarz może jednocześnie zaliczyć run i RBI, jeśli zdobędzie home runa.
Oakland Athletics - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Oakland w stanie Kalifornia. Dziewięciokrotny zwycięzca w World Series.
Batting average (BA, pl. średnia uderzeń) – statystyka w baseballu, softballu i krykiecie. W rozgrywkach baseballowych średnią uderzeń pałkarza liczy się poprzez stosunek liczby uderzeń do liczby pojawienia się na pałce; w krykiecie zaś poprzez stosunek liczby runów zdobytych przez batsmana do liczby jego wyeliminowań.
American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Philadelphia Phillies – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji National League, ma siedzibę w Filadelfii w stanie Pensylwania.

Reklama