Lamma Island

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Nanya Dao)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lamma Island (chiń. trad. 南丫島; pinyin Nányā Dǎo) – trzecia co do wielkości wyspa Hongkongu (po wyspach Lantau i Hongkong), położona na południowy zachód od Hongkongu, należąca administracyjnie do dzielnicy Islands.

Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.Ruch hippisowski, hippisi, dzieci kwiaty (ang. hippie,-s; to be hip – żyć na bieżąco, dniem dzisiejszym) – kontrkultura kontestacyjna II połowy lat 60. i początku lat 70. XX wieku.

Nazwa wyspy pochodzi od jej kształtu przypominającego chiński znak „丫”. Główne ośrodki na wyspie to dwa miasteczka rybackie Sok Kwu Wan na wschodnim krańcu i Yung Shue Wan na zachodnim, gdzie znajduje się świątynia Mazu. W pobliżu Yung Shue Wan znajduje się jaskinia, w której miał ukrywać się XIX-wieczny chiński pirat Cheung Po Tsai a także wykute podczas II wojny światowej w skale doki dla łodzi japońskich kamikadze.

Pismo chińskie (jap. kanji, kor.: hancha, wietn.: hán tự) – sylabowe pismo logograficzne (ideograficzno-fonetyczne) stworzone najwcześniej 8 tys. lat temu, a najpóźniej 4,5 tys. lat temu w Chinach, zaadaptowane do zapisu innych języków Azji Wschodniej, obecnie przede wszystkim japońskiego, a w mniejszym stopniu także koreańskiego.Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.

W latach 1960. wyspa była popularnym celem dla hipisów. Niskie ceny nieruchomości oraz dobre połączenia z centrum Hongkongu przyciągnęły w latach 1980. i 1990. mieszkańców z ograniczonym czasowo prawem pobytu w Hongkongu, którym pracodawcy nie dopłacali do wynajmu domu.

Sok Kwu Wan
Świątynia Mazu w Yung Shue Wan
Sham Wan

W przeciwieństwie do innych regionów Hongkongu, wyspa wyróżnia się niską zabudową – prawo zezwala na budowę jedynie domów trzypiętrowych. Ruch samochodowy na wyspie jest ograniczony do małych pojazdów służących do transportu towarów.

Hongkong, który jest specjalnym regionem administracyjnym należącym do Chin, dzieli się na 18 dzielnic. Podział taki ustalono na początku lat 80. XX wieku, w czasie kiedy Hongkong znajdował się pod kontrolą Wielkiej Brytanii. Wraz z przejęciem Hongkongu przez Chiny poszczególne miasta hongkońskie utraciły swój dotychczasowy status – całe terytorium Hongkongu stało się jednym obszarem miejskim. Utrzymany natomiast został podział na dzielnice.Hongkong (oficj. Specjalny Region Administracyjny Hongkong; ang. Hong Kong, Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China, chiń. 香港, kantoński jyutping: hoeng1 gong2, mandaryński pinyin: Xiānggǎng) – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim.

Plaża Sham Wan jest jedynym miejscem w Hongkongu, gdzie żółwie zielone regularnie składają jaja. Dlatego w 1999 roku plaża Sham Wan została ogłoszona strefą o szczególnym znaczeniu dla nauki (ang. Site of Special Scientific Interest) i objęta szczególną ochroną – plaża pozostaje zamknięta od 1 czerwca do 31 października.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Mazu (chin. trad. 媽祖, chin. upr. 妈祖, pinyin: Māzǔ; Pe̍h-ōe-jī: Má-chó͘, język wietnamski: Ma Tổ; dialekt Fuzhou: Mā-cū) – popularna chińska bogini mórz, czczona szczególnie na południowym wybrzeżu Chin i na Tajwanie. Jej kult szerzył się również na terenach nadmorskich, gdzie mieszkają Chińczycy od Tianjinu, przez Azję Południowo-Wschodnią po Kalifornię i Brazylię. Mazu uchodzi za patronkę rybaków i żeglarzy. Inne jej określenie to "Cesarzowa Niebios" (Tianhou, 天后).

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. The Governement of the Hong Kong Special Administrative Region, Lands Department: Hong Kong geographic data (ang.). [dostęp 2014-08-31].
 2. Michael Ingham: Hong Kong: A Cultural History. Oxford University Press, 2007, s. 233. [dostęp 2014-08-31].
 3. Portal Discover Hongkong: Tin Hau Temple at Yung Shue Wan (ang.). [dostęp 2014-08-31].
 4. Michael Ingham: Hong Kong: A Cultural History. Oxford University Press, 2007, s. 234. [dostęp 2014-08-31].
 5. Steven K. Bailey: Exploring Hong Kong: A Visitor's Guide to Hong Kong Island, Kowloon, and the New Territories. ThingsAsian Press, 2009, s. 156. ISBN 978-1-934159-16-3. [dostęp 2014-08-31].
 6. 12. Lamma Island. W: Simon Ostheimer: Tuttle Travel Pack Hong Kong: Your Guide to Hong Kong's Best Sights for Every Budget. Tuttle Publishing, 2013. ISBN 978-1-4629-1045-8. [dostęp 2014-08-31].
 7. The Governmenet of the Hong Kong Special Administrative Region, Agriculture, Fisheries and Conservation Department: Conservation of sea turtles in Hong Kong, The Sham Wan Restricted Area (ang.). [dostęp 2014-08-31].
 8. Bernie Owen, Raynor Shaw: Hong Kong Landscapes: Shaping the Barren Rock. Hong Kong University Press, 2007, s. 206. ISBN 978-962-209-847-3. [dostęp 2014-08-31].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Online Community for Lamma Island, Hong Kong, China (ang.). [dostęp 2014-08-31].
 • Tradycyjne pismo chińskie (chin. trad. 繁體字, chin. upr. 繁体字, pinyin fántǐzì) to odmiana pisma chińskiego, w której znaki mają tradycyjną postać, umożliwiającą czytanie dawniejszych tekstów. Są one dość skomplikowane, dlatego w latach 50. XX wieku w ChRL wprowadzono reformę pisma, w wyniku czego powstały znaki uproszczone. Pismo tradycyjne jest używane w Republice Chińskiej na Tajwanie, oraz w Hongkongu i Makau. Nazywane jest także ortodoksyjnym, złożonym lub właściwym pismem chińskim.Lantau (chiń. upr.: 大屿山; chiń. trad.: 大嶼山; pinyin: Dàyǔshān; jyutping: daai6 jyu4 saan1) – największa wyspa w Hongkongu zlokalizowana u ujścia Rzeki Perłowej. Wyspa położona jest w dzielnicy Islands z wyjątkiem północnej części, która należy do dzielnicy Tsuen Wan. Powierzchnia wysypy wynosi 147,16 km².
  Warto wiedzieć że... beta

  Hongkong – wyspa w południowej części Hongkongu, będącego specjalnym regionem administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej. W 2006 roku wyspa była zamieszkiwana przez 1 268 112 mieszkańców, a gęstość zaludnienia wynosiła 15 915 os./km². Powierzchnia wyspy wynosi 80,4 km² i jest drugą co do wielkości wyspą na terenie Hongkongu po wyspie Lantau. Wyspa oddzielona jest od stałego lądu przez Zatokę Wiktorii.
  Kamikaze, shinpū (jap. 神風, spotyka się spolszczoną formę kamikadze) – japońska, wojskowa formacja samobójcza okresu II wojny światowej.

  Reklama