Nanumea (wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nanumeawyspa położona na Oceanie Spokojnym, w archipelagu Tuvalu, w północno-wschodniej części atolu o takiej samej nazwie – Nanumea.
Wyspa jest największą wyspą atolu. Na jej powierzchni zlokalizowana jest osada. Wybudowany w latach 1931-1937 kościół posiada wieżę, która uważana jest za jedną z najwyższych w południowej części Oceanu Spokojnego. W 1943 kościół został częściowo zniszczony przez japońską bombę.

Atol – typ płaskiej wyspy koralowej położonej na oceanie, składającej się z rafy koralowej w kształcie pierścienia otaczającego centralną depresję. Depresja ta nazywana laguną może być częścią wyłonionej wyspy, stanowić niewielki, lecz odrębny zbiornik wodny lub też być połączona z morzem.Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nanumea (ang.). [dostęp 19 czerwca 2011].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Mapa atolu Nanumea z zaznaczoną wyspą Nanumea
  • Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
    Reklama