Nantes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nantes (bret. Naoned) – miasto w zachodniej Francji, port nad Loarą (w regionie Kraj Loary, w departamencie Loara Atlantycka), historyczna stolica Bretanii.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Michel Colombe (ur. ok. 1430, zm. ok. 1512) – późnogotycki rzeźbiarz działający we Francji na dworze Anny Bretońskiej.

Według danych z 2018 gminę zamieszkiwało 319 284 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 4897,7 osób/km².

Nantes było miejscem wydania edyktu nantejskiego oraz narodzin pisarza Juliusza Verne’a, twórcy literatury fantastycznonaukowej.

W związku z intensywnym rozwojem, miasto jest doceniane w licznych rankingach. W 2004 Nantes zostało uznane przez Time Magazine „najlepszym miastem do życia w Europie”. W 2018 Nantes zostało uznane przez portal The Local oraz magazyn l’Express najlepszym miastem do pracy we Francji. W 2019 Nantes zwyciężyło również w konkursie Komisji Europejskiej otrzymując tytuł Europejskiej Stolicy Innowacji 2019.

Niort – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Deux-Sèvres.Durban (zulu eThekwini, wym. [ˈɛːʔtʰɛˌkwinĭ]) – miasto i główny port Republiki Południowej Afryki i największe miasto prowincji KwaZulu-Natal (nie jest jednak jej stolicą, którą jest dużo mniejszy Pietermaritzburg). Durban położony jest nad Oceanem Indyjskim. Jest on jednym z największych miast RPA i liczy ponad 3,4 mln mieszkańców (2007). Jest dużym ośrodkiem turystycznym, co zawdzięcza subtropikalnemu klimatowi oraz licznym plażom. To właśnie podczas szczytu w tym mieście, 9 lipca 2002 roku, w miejsce Organizacji Jedności Afrykańskiej powołana została Unia Afrykańska.

Z uwagi na wysoki poziom życia i ochrony środowiska Komisja Europejska przyznała w 2013 Nantes tytuł Zielonej Stolicy Europy.

W mieście ma swoją siedzibę klub piłkarski FC Nantes.

Historia[ | edytuj kod]

 • ok. 70 p.n.e. – założenie miasta przez Celtów
 • 843 – miasto zdobyli i spalili wikingowie
 • 937 – Alan II Krętobrody książę Bretanii ustanawia Nantes stolicą
 • XVI wiek – rozwój miasta dzięki portowi morskiemu
 • 1598 – Henryk IV Burbon podpisał tu edykt wprowadzający wolność wyznania i równouprawnienie protestantów wobec katolików
 • Zabytki[ | edytuj kod]

 • Gotycka katedra św. Piotra i Pawła (budowana w latach 1434–1891), wewnątrz znajduje się renesansowy grobowiec Franciszka II i jego żony Małgorzaty de Foix autorstwa Michela Colombe. Grobowiec otaczają posągi przedstawiające 4 cnoty kardynalne – sprawiedliwość, męstwo, roztropność i umiarkowanie;
 • Gotycki dom kapituły
 • Zamek książąt Bretanii (XV – XVIII w.)
 • Kościół Św. Krzyża (XVII w.)
 • Place Royale z zabudową z XVIII wieku zrekonstruowaną po zniszczeniach II wojny światowej
 • Domy (XVI – XVII w.)
 • Modernistyczny blok mieszkalny zwany Unité d'Habitation autorstwa Le Corbusiera w Nantes-Rezé (1955), który został wpisany do rejestru zabytków w 2001. Blok mieszkalny wznoszący się na betonowych filarach został celowo ulokowany przez architekta w stawie z kaczkami aby zintegrować go z naturą. Budynek został wyposażony także w kładkę i pomost nad stawem oraz w basen i przedszkole na dachu. Taras widokowy na dachu, hol i mieszkanie pokazowe nr. 601 są dostępne do zwiedzania. Nad dachem widoczny jest podniebny pomost, który wystaje poza obrys budynku.
 • Katedra, fasada

  Dschang (także Dchang lub Djang) – miasto w Kamerunie w Regionie Zachodnim, stolica departamentu Menoua. Liczy około 150 tys. mieszkańców.Bretania (fr. Bretagne, bret. Breizh, gal. Bertaèyn) – kraina historyczna i region w północno-zachodniej Francji, położony na Półwyspie Bretońskim, nad Oceanem Atlantyckim. Od wschodu graniczy z dwoma regionami: Normandią i Krajem Loary. Dzieli się na 4 departamenty: Côtes-d’Armor, Finistère, Ille-et-Vilaine i Morbihan. Obejmuje faliste i pagórkowate tereny Półwyspu Bretońskiego, z kulminacjami na wznoszących się w centrum wzgórzach d’Arrée (Toussaines, 384 m n.p.m.) i Noires (326 m n.p.m.). Wśród regionów francuskich wyróżnia się dużą odrębnością kulturową.
 • Zamek książąt Bretanii

 • XVIII-wieczne kamienice kupieckie na Wyspie Feydeau połączonej z miastem w 1936. Trawnik ulokowano w miejscu dawnego biegu rzeki Loary

 • Place Royale • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Audencia – europejska szkoła biznesowa w mieście Nantes. Założona w 1900 roku, jest jedną z najstarszych szkół biznesowych na świecie. We Francji posiada status grande école.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Gmina francuska (komuna) – jednostka samorządu terytorialnego Francji. Wchodzi w skład departamentu i odpowiada zakresem działalności polskiej gminie.
  Agadir (arab. اكادير, Akādīr; berb. ⴰⴳⴰⴷⵉⵔ, Agadir) – miasto w południowym Maroku, port nad Oceanem Atlantyckim, siedziba administracyjna regionu Sus-Massa. W 2014 roku liczyło ok. 422 tys. mieszkańców. Miasto jest ośrodkiem przemysłu rybnego i cementowego. Międzynarodowy port lotniczy, 10 kilometrów piaszczystych plaż oraz średnio 300 słonecznych dni w roku sprawia, że Agadir jest najpopularniejszą nadmorską miejscowością wypoczynkową w Maroku.
  Cardiff (wym. [ˈkɑrdɪf]; wal. Caerdydd, wym. [kɑːɨrˈdɨð]) – stolica i największe miasto Walii (region Wielkiej Brytanii), w hrabstwie Cardiff. Jest położone nad rzeką Taff, u jej ujścia do Kanału Bristolskiego. W 2011 roku miasto liczyło 335 145 mieszkańców.
  Niigata (jap. 新潟市, Niigata-shi) - miasto w Japonii (środkowe Honsiu), nad Morzem Japońskim, ośrodek administracyjny prefektury Niigata.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Reklama