Nana Akufo-Addo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nana Addo Dankwa Akufo-Addo (ur. 29 marca 1944 w Swalabie) – ghański prawnik, polityk i dyplomata, deputowany do Parlamentu Ghany w latach 1997–2009, minister sprawiedliwości w latach 2001–2003 oraz minister spraw zagranicznych w latach 2003–2007, kandydat w wyborach prezydenckich w 2008, 2012 oraz 2016 i prezydent Ghany od 7 stycznia 2017.

Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.Kofi Abrefa Busia (ur. 11 lipca 1913, Wenchi, Złote Wybrzeże, zm. 28 sierpnia 1978, Oksford, Wielka Brytania) - polityk i historyk ghański.

Młodość i edukacja[ | edytuj kod]

Nana Addo Dankwa Akufu-Addo urodził się w 1944 w Swalabie, jednej z jednostek administracyjnych Akry. Wychował się w stolicy oraz pobliskiej miejscowości Nima. Jego ojciec, Edward Akufo-Addo, był jednym z tzw. sześciu ojców narodu (The Big Six), którzy w 1947 utworzyli pierwszą krajową partię polityczną United Gold Coast Convention (UGCC). W latach 1970–1972 pełnił natomiast funkcję prezydenta Ghany.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Rada Bezpieczeństwa – jeden z sześciu organów głównych Organizacji Narodów Zjednoczonych powołany na mocy Karty Narodów Zjednoczonych (jej istnieniu i kompetencjom poświęcono rozdział V, VI i VII KNZ).

Edukację na poziomie podstawowym zdobył w stołecznych szkołach Government Boys School oraz Rowe Road School. Następnie ukończył renomowaną szkołę średnią Achimota School w Akrze, po czym wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie kształcił się w Lancing College w Lancing.

W 1962 powrócił do Akry, podejmując pracę nauczyciela w szkole średniej Accra Academy. W 1964 rozpoczął studia licencjackie z ekonomii na University of Ghana, które ukończył po trzech latach. W 1967 wyjechał ponownie do Wielkiej Brytanii, rozpoczynając studia prawnicze.

John Dramani Mahama (ur. 29 listopada 1958 w Damongo) – ghański polityk i historyk, deputowany do parlamentu w latach 1997-2009, minister komunikacji od 1998 do 2001. Wiceprezydent w latach 2009-2012. Prezydent Ghany od 24 lipca 2012, po śmierci Johna Atta-Millsa.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Liberia (Republika Liberii – Republic of Liberia) – państwo położone w Afryce Zachodniej. Sąsiaduje z Gwineą, Wybrzeżem Kości Słoniowej oraz Sierra Leone. Sytuacja gospodarcza i polityczna tego kraju jest nadal niestabilna, co jest skutkiem przewrotów wojskowych i dwóch wojen domowych (1989–1996 i 1999–2003).
Lancing – wieś w Anglii, w hrabstwie West Sussex, w dystrykcie Adur. Leży 33 km na wschód od miasta Chichester i 77 km na południe od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 18 692 mieszkańców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Parlament Ghany (ang. Parliament of Ghana) - jednoizbowy parlament Ghany, główny organ władzy ustawodawczej w tym kraju. Składa się z 230 członków wybieranych na czteroletnią kadencję w jednomandatowych okręgach wyborczych, z zastosowaniem ordynacji większościowej. Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom Ghany posiadającym pełnię praw publicznych i mającym ukończone 18 lat. Kandydować mogą osoby w wieku co najmniej 21 lat, zamieszkałe na terenie swojego okręgu wyborczego przez co najmniej 10 lat przed wyborami, nie posiadające zaległości podatkowych, otwartej procedury bankructwa ani obywatelstwa innego państwa. O miejsce w parlamencie nie mogą ubiegać się także urzędnicy służby cywilnej, żołnierze, wodzowie plemienni oraz osoby skazane za wiele kategorii przestępstw.
Ignatius Kutu Acheampong (ur. 23 września 1931 w Kumasi, zm. 16 czerwca 1979) – ghański polityk, generał. Mąż Faustyny Acheampong, dziadek piłkarza Charliego Pepraha.
Akra (ang. Accra) - stolica, największe miasto i główny port Ghany, siedziba dystryktu stołecznego, położona nad Zatoką Gwinejską.
Wybrzeże Kości Słoniowej (fr. Côte d’Ivoire, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej, République de Côte d’Ivoire) – państwo w Zachodniej Afryce, położone nad Zatoką Gwinejską.

Reklama