Nana (manga)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nana (jap. ナナ Nana)shōjo-manga autorstwa Ai Yazawa, wydawana w magazynie „Cookie” oraz w wersji książkowej przez pod imprintem Ribon Mascot Comics.

MADHOUSE Inc. (jap. 株式会社 マッドハウス, Kabushiki-gaisha Maddohausu) – japońskie studio zajmujące się animacją i produkcją anime, założone w 1972 roku.Anime (jap. アニメ, Anime) – skrócone angielskie słowo animation (jap. アニメーション, animēshon) oznaczające film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy do określenia japońskich filmów animowanych oraz stylu japońskiej animacji. Istniejąca również teoria o pochodzeniu terminu anime od francuskiego słowa animé (animowany) lub les dessins animés (animowane obrazy) jest dyskusyjna. Obie formy – pierwotna animēshon i skrócona anime – są rozpoznawane przez Japończyków. Po raz pierwszy terminu anime użył japoński teoretyk filmowy Taihei Imamura w latach 40. XX wieku, zastępując nim dotychczasowe określenie manga-eiga (jap. 漫画映画, manga-eiga).

Na podstawie mangi zostały stworzone dwa filmy: Nana i Nana 2 oraz serial anime, którego realizacją zajęło się studio Madhouse.

Wydawanie mangi zostało przerwane przez autorkę w 2009 roku ze względów zdrowotnych.

Opis fabuły[ | edytuj kod]

Główny wątek skupia się wokół dwóch dwudziestoletnich dziewcząt, które mieszkają razem w Tokio (obie noszą imię Nana). Nana Osaki jest wokalistką punkowego zespołu Black Stones (BLAST), natomiast Nana Komatsu (Hachi) to dziewczyna bardzo uczuciowa, delikatna, ale też beztroska, która przybywa do Tokio, by w końcu się usamodzielnić. Przydomek Hachi otrzymała w nawiązaniu do słynnego psa Hachikō, ponieważ Nana Komatsu ma słabą wolę i cechy charakterystyczne przypominające szczeniaka. Ponadto jest to nawiązanie do żartu słownego - "nana" oznacza po japońsku "siedem", a hachi - "osiem".

Imprint (zapożyczenie z języka angielskiego) - marka wydawnicza, pod którą wydawca publikuje określony rodzaj wydawnictw. Podmiot będący wydawcą jako przedsiębiorca ma tylko jedną firmę, czyli nazwę, pod którą prowadzi działalność gospodarczą, jednak w celu rozróżnienia charakteru rozmaitych realizowanych przez siebie publikacji może postanowić wykreować więcej marek wydawniczych niż jedna.Hachikō (jap. ハチ公, Hachikō, ur. 10 listopada 1923 w Ōdate, zm. 8 marca 1935) - pies rasy akita, który czekał w tym samym miejscu nieprzerwanie prawie 10 lat na przybycie swojego pana przy tokijskiej stacji w dzielnicy Shibuya. Doceniając wierność, lojalność i oddanie psa, mieszkańcy Tokio wybudowali obok dworca jego pomnik. W Japonii znany jest jako chūken Hachikō (忠犬 ハチ公, czyli wierny pies Hachikō).

Po raz pierwszy obie dziewczyny spotkają się przypadkowo w pociągu, kiedy jadą do Tokio. W wyniku zbiegu okoliczności wynajęły razem mieszkanie o numerze 707 (istotna jest tutaj gra słów, ponieważ nana oznacza po japońsku "siedem"). Pomimo wyraźnych różnic w ich charakterach, obie Nany szybko się zaprzyjaźniają. Ich skomplikowane życie osobiste zaczyna jednak rzucać cień na zawiązaną przyjaźń i zmusza obie młode kobiety do trudnych wyborów.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nana's Ai Yazawa Puts Manga on Hold Due to Illness (ang.). 2009-06-26. [dostęp 2019-12-10].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Recenzja anime Nana na stronie tanuki.pl
  • Recenzja filmu Nana na stronie tanuki.pl
  • Reklama