Namiot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Namioty na polu namiotowym (kempingu)

Namiot – schronienie składające się z tkaniny lub innego materiału, rozpostartego na ramie lub słupkach oraz zazwyczaj rozciągniętej przez linki napinające. W mniejszych namiotach tkanina może obejmować także dół namiotu. Najczęściej zarówno sam namiot, jak i linki napinające przymocowywane są do podłoża przy pomocy wbijanych śledzi lub szpilek.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Cyrk – widowisko rozrywkowe, ukształtowane w Anglii w XVIII wieku (Philip Astley w 1768 otworzył w Londynie pierwszy nowożytny cyrk), nawiązujące do tradycji starożytnego Rzymu gdzie cyrkiem była odkryta budowla z areną, otoczona amfiteatralną widownią (najsłynniejszy Circus Maximus), gdzie występowali akrobaci, tancerze i urządzano wyścigi kwadryg. Obecnie sztuka cyrkowa składa się m.in. z pokazów akrobatycznych, ekwilibrystycznych, tanecznych i tresury zwierząt.

Namioty są obecnie wykorzystywane w turystyce i wojsku do schronienia i nocowania w terenie, do zabezpieczenia sprzętu przed wpływami atmosferycznymi, do tymczasowych schronień handlowych, wystawowych, jako tymczasowe magazyny a nawet pomieszczenia produkcyjne.

Jako rodzaj przenośnego schronienia używanego przez jedną lub więcej osób:

Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
 • namiot turystyczny (przenośny) – używany na biwakach, obozach wędrownych
 • namiot trekkingowy - używany podczas wędrówek pieszych na dalekie dystanse
 • namiot ekspedycyjny - namiot używany w najcięższych warunkach zazwyczaj zaopatrzony w kołnierz (rękaw, kaptur) śnieżny zapobiegający dostawaniu się śniegu pod tropik
 • namiot handlowy - używane jako przenośne stanowiska handlowe
 • namiot wojskowy – używany np. na poligonach
 • typu NS – z podpinką i charakterystycznymi okrągłymi oknami
 • typu "10" (dziesiątka; od liczby osób które w nim mogą wygodnie spać) – popularny na obozach harcerskich
 • jurta – namiot używany przez ludy tureckie i mongolskie w Azji
 • tipi – namiot Indian prerii Ameryki Północnej
 • namiot bankietowy – spotykany na przyjęciach plenerowych
 • namiot cyrkowy
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • studenckie bazy namiotowe
 • pałatka
 • dom
 • kemping
 • namiot indiański
 • Tkanina – wyrób włókienniczy płaski powstający w wyniku przeplatania ze sobą (według założonego splotu) wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku.Jeden z kręgów kulturowych Ameryki Północnej. Duża część tego obszaru położona była nad wielkimi jeziorami (Górne, Michigan, Huron), których brzegi porastał dziki ryż, będący ważnym składnikiem pożywienia tamtejszych Indian. Na terenach Prerii rozwinęło się rolnictwo, uprawiano kukurydzę i warzywa. Uzyskiwano również syrop klonowy. Mieszkańcy Prerii mieszkali w wigwamach, a z tipi korzystano tylko w czasie sezonowych polowań na bizony. Kultura Indian Prerii wcześnie zetknęła się z kulturą europejską, co znalazło odzwierciedlenie w sprzętach i strojach. Plemiona Prerii mówili językami siouańskimi, kaddo i językami z rodziny algonkin.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dom – przystosowany pod względem konstrukcyjnym i użytkowym budynek, przeznaczony do celów mieszkalnych. Są różne rodzaje domów, np. blok, dom jednorodzinny, wielorodzinny i kawalerka czyli wynajęte przez daną osobę małe mieszkanie.
  Jurta – najpopularniejsza nazwa dla namiotu koczowników Wielkiego Stepu. W rzeczywistości słowo to pochodzi z języków tureckich, więc dotyczy jedynie tych, które można zobaczyć od Morza Kaspijskiego po Ałtaj. Na stepach Mongolii, od Ałtaju Zachodniego po Wielki Chingan, namioty te nazywają się ger.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Mongolia (mong. Монгол улс, trb.: Mongol uls; pismo mongolskie: ᠮᠤᠩᠭᠤᠯ ᠤᠯᠤᠰ, trb.: Monggol Ulus) – państwo śródlądowe w środkowowschodniej Azji. Od północy graniczy z Rosją, a od wschodu, zachodu i południa z Chinami. Stolicą i największym miastem jest Ułan Bator, gdzie zamieszkuje ok. 47% populacji całego kraju. Mongolia jest republiką parlamentarną.
  Studenckie bazy namiotowe – miejsca zapewniające podstawowe warunku obsługi turystów. Bazami opiekuje się PTTK poprzez Komisję Akademicką Zarządu Głównego PTTK.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama