Nagrywarka DVD (komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nagrywarka DVD

Nagrywarka DVD – urządzenie optyczne pozwalające na zapis danych na specjalnych przeznaczonych do tego nośnikach (płytach CD lub DVD).

Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Labelflash™ – technologia umożliwiająca użytkownikowi nagrywanie dowolnych motywów, napisów lub obrazków na płytę DVD, oparta na wcześniejszej technologii [email protected] firmy Yamaha dla płyt CD opracowana przez YAMAHA CORPORATION przy współpracy FUJIFILM Corporation. Również obie te firmy udzielają licencji na technologie Labelflash™. W związku z tym, że płyty DVD oparte na cyjaninie (ciemnoniebieskie) są już rzadkością (aktualnie ftalocyjanina) FUJIFILM Corporation opracowała specjalne płyty ze specjalną warstwą ciemnoniebieską na górnej powierzchni dla lepszego kontrastu wypalanych informacji, a od dołu ze standardową warstwą DVD. Yamaha opracowała technologię przenosząc ją z płyt CD na DVD. Przy wypalaniu napisów na dolnej warstwie DVD (do tego wystarczy zwykła płyta DVD) program np. Nero informuje nas o tym, że płyta jest wypalana w trybie [email protected] – jeśli mamy specjalna płytę Labelflash™ i wypalamy płytę na górnej specjalnej warstwie dostajemy informacje o wypalaniu w trybie Labelflash™ Technologia Labelflash™ została zastosowana po raz pierwszy przez NEC w grudniu 2005. Podobna technologia jest również LightScribe autorstwa Hewlett-Packard.
Nagrywarka bez obudowy, w trakcie nagrywania płyty DVD

Do zapisu danych na płycie używana jest metoda Land-and-Groove-Recording.

Nowością w nagrywarkach tego typu jest technologia LightScribe, która pozwala na bezpośrednie drukowanie etykietki na nieaktywnej stronie nośnika, oraz technologia Labelflash, stworzona przez firmy Yamaha i Fujifilm, która pozwala nie tylko wypalać etykiety na zewnętrznej stronie nośnika, ale dodatkowo ma zwiększoną jakość nadruku i pozwala wypalać napisy na nieużywanej części przeznaczonej na zapis – jednak tylko w jednym kolorze.

Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.Nagrywarka DVD - urządzenie nagrywające obraz video na czystą, zapisywalną płytę DVD, która może być później odczytana w stacjonarnym bądź komputerowym odtwarzaczu DVD. Nagrywarki DVD często posiadają wbudowany dysk twardy.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • DVD-SM
 • DVD-R
 • DVD-RW
 • DVD+R
 • DVD+RW
 • DVD±RW
 • DVD-RAM
 • Nagrywarka
 • Nagrywarka CD
 • Stacjonarna nagrywarka DVD
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Nagrywarka CD – urządzenie optyczne pozwalające na zapis danych na specjalnych przeznaczonych do tego nośnikach (płytach CD-RW lub CD-R). Najpierw pojawiły się nagrywarki CD-R mogące nagrywać tylko płyty o takim oznaczeniu. Nagrywarka CD-RW pozwala na zapis i odczyt obu typów płyt.DVD Super Multi – termin handlowy określający napędy DVD z Grupy LG posiadające funkcję wieloformatowego nagrywania i odtwarzania. Nagrywarki te obsługują formaty DVD-R/-RW, DVD+R/+RW i DVD-RAM.
  Warto wiedzieć że... beta

  DVD-RAM (ang. Digital Versatile Disc — Random Access Memory) – pierwszy ze standardów zapisu na płytach DVD (wersja 1.0 została opublikowana w 1997 roku). W Europie i Ameryce Północnej bardzo szybko wyparty przez nowsze standardy DVD-RW i DVD+RW, dość popularny w Japonii.
  Yamaha Group – japoński koncern, założony 12 października 1887 przez Torakusu Yamahę, notowany na giełdzie w Tokio.
  Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.
  DVD-R to jeden ze standardów jednokrotnego zapisu informacji na nośniku danych, jakim jest dysk optyczny DVD. Umożliwia zapis 4,7 GB (4.38 GiB) danych na jedną stronę nośnika, co w wypadku dysków dwustronnych daje pojemność 9 GB. Kompatybilny z DVD-R standard wielokrotnego zapisu informacji to DVD-RW.
  DVD-RW – typ płyty w standardzie DVD. DVD-R i DVD-RW mogą przechowywać ok. 4,38 GB danych. Dane są zapisywane zarówno we wgłębieniach (pit) jak i pomiędzy nimi (land). Ten standard nośnika wymaga sformatowania płyty przed jej pierwszym użyciem. Nagrane nośniki cechują się niskim współczynnikiem odbicia, dlatego mogą występować problemy przy próbie odczytu w niektórych napędach optycznych.
  DVD±RW - oznaczenie używane dla hybrydowych nagrywarek płyt kompaktowych potrafiących zapisywać wszystkie cztery uznane obecnie na świecie standardy w zakresie zapisywalnych płyt DVD, czyli: DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, oraz CD czyli: CD-R i CD-RW

  Reklama