• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nagrywarka DVD - komputerowa

  Przeczytaj także...
  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Nagrywarka, (ang.) optical disc drive (ODD) – urządzenie służące do zapisywania informacji na przeznaczonych do tego celu dyskach optycznych, inaczej płytach. Można spotkać nagrywarki CD, nagrywarki DVD, nagrywarki BD oraz stacjonarne nagrywarki DVD.
  Fujifilm Holdings Corporation (jap. 富士フイルム株式会社, Fujifuirumu Kabushiki-kaisha) to japońska firma znana przede wszystkim z produkcji filmów do aparatów fotograficznych oraz samych aparatów. Fujifilm ma 220 oddziałów w różnych krajach w Azji, Europie czy Ameryce Północnej. Jest notowana na giełdach tokijskiej i amerykańskiej NASDAQ: FUJI.
  Nagrywarka DVD

  Nagrywarka DVD – urządzenie optyczne pozwalające na zapis danych na specjalnych przeznaczonych do tego nośnikach (płytach CD lub DVD).

  Nagrywarka bez obudowy, w trakcie nagrywania płyty DVD

  Do zapisu danych na płycie używana jest metoda Land-and-Groove-Recording.

  Nowością w nagrywarkach tego typu jest technologia LightScribe, która pozwala na bezpośrednie drukowanie etykietki na nieaktywnej stronie nośnika, oraz technologia Labelflash, stworzona przez firmy Yamaha i Fujifilm, która pozwala nie tylko wypalać etykiety na zewnętrznej stronie nośnika, ale dodatkowo ma zwiększoną jakość nadruku i pozwala wypalać napisy na nieużywanej części przeznaczonej na zapis – jednak tylko w jednym kolorze.

  Labelflash™ – technologia umożliwiająca użytkownikowi nagrywanie dowolnych motywów, napisów lub obrazków na płytę DVD, oparta na wcześniejszej technologii [email protected] firmy Yamaha dla płyt CD opracowana przez YAMAHA CORPORATION przy współpracy FUJIFILM Corporation. Również obie te firmy udzielają licencji na technologie Labelflash™. W związku z tym, że płyty DVD oparte na cyjaninie (ciemnoniebieskie) są już rzadkością (aktualnie ftalocyjanina) FUJIFILM Corporation opracowała specjalne płyty ze specjalną warstwą ciemnoniebieską na górnej powierzchni dla lepszego kontrastu wypalanych informacji, a od dołu ze standardową warstwą DVD. Yamaha opracowała technologię przenosząc ją z płyt CD na DVD. Przy wypalaniu napisów na dolnej warstwie DVD (do tego wystarczy zwykła płyta DVD) program np. Nero informuje nas o tym, że płyta jest wypalana w trybie [email protected] – jeśli mamy specjalna płytę Labelflash™ i wypalamy płytę na górnej specjalnej warstwie dostajemy informacje o wypalaniu w trybie Labelflash™ Technologia Labelflash™ została zastosowana po raz pierwszy przez NEC w grudniu 2005. Podobna technologia jest również LightScribe autorstwa Hewlett-Packard.Nagrywarka DVD - urządzenie nagrywające obraz video na czystą, zapisywalną płytę DVD, która może być później odczytana w stacjonarnym bądź komputerowym odtwarzaczu DVD. Nagrywarki DVD często posiadają wbudowany dysk twardy.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • DVD-SM
 • DVD-R
 • DVD-RW
 • DVD+R
 • DVD+RW
 • DVD±RW
 • DVD-RAM
 • Nagrywarka
 • Nagrywarka CD
 • Stacjonarna nagrywarka DVD
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. http://labelflash.jp/faq/ ang. Labelflash User FAQ
  Warto wiedzieć że... beta

  Nagrywarka CD – urządzenie optyczne pozwalające na zapis danych na specjalnych przeznaczonych do tego nośnikach (płytach CD-RW lub CD-R). Najpierw pojawiły się nagrywarki CD-R mogące nagrywać tylko płyty o takim oznaczeniu. Nagrywarka CD-RW pozwala na zapis i odczyt obu typów płyt.
  DVD Super Multi – termin handlowy określający napędy DVD z Grupy LG posiadające funkcję wieloformatowego nagrywania i odtwarzania. Nagrywarki te obsługują formaty DVD-R/-RW, DVD+R/+RW i DVD-RAM.
  DVD-RAM (ang. Digital Versatile Disc — Random Access Memory) – pierwszy ze standardów zapisu na płytach DVD (wersja 1.0 została opublikowana w 1997 roku). W Europie i Ameryce Północnej bardzo szybko wyparty przez nowsze standardy DVD-RW i DVD+RW, dość popularny w Japonii.
  Yamaha Group – japoński koncern, założony 12 października 1887 przez Torakusu Yamahę, notowany na giełdzie w Tokio.
  Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.
  DVD-R to jeden ze standardów jednokrotnego zapisu informacji na nośniku danych, jakim jest dysk optyczny DVD. Umożliwia zapis 4,7 GB (4.38 GiB) danych na jedną stronę nośnika, co w wypadku dysków dwustronnych daje pojemność 9 GB. Kompatybilny z DVD-R standard wielokrotnego zapisu informacji to DVD-RW.
  DVD-RW – typ płyty w standardzie DVD. DVD-R i DVD-RW mogą przechowywać ok. 4,38 GB danych. Dane są zapisywane zarówno we wgłębieniach (pit) jak i pomiędzy nimi (land). Ten standard nośnika wymaga sformatowania płyty przed jej pierwszym użyciem. Nagrane nośniki cechują się niskim współczynnikiem odbicia, dlatego mogą występować problemy przy próbie odczytu w niektórych napędach optycznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.635 sek.