Nagrody Telewizyjne Akademii Brytyjskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nagrody Telewizyjne Akademii Brytyjskiej (ang. British Academy Television Awards, potocznie Nagrody Telewizyjne BAFTA lub BAFTA TV) – najważniejsze brytyjskie nagrody telewizyjne, przyznawane nieprzerwanie od 1955 roku.

Nagrody Telewizyjne Towarzystwa Sztuk Filmowych i Telewizyjnych 1963 – dziewiąta edycja nagród, znanych od 1976 jako Nagrody Telewizyjne Akademii Brytyjskiej, zorganizowana w 1963 roku.Nagrody Gildii Producentów i Reżyserów Telewizyjnych 1956 – druga edycja Nagród Gildii Producentów i Reżyserów Telewizyjnych, od 1976 znanych jako Nagrody Telewizyjne Akademii Brytyjskiej, zorganizowana w 1956 roku. Nie ogłoszono nominacji, a jedynie zwycięzców.

Historia[ | edytuj kod]

Początkowo nagrody przyznawane były przez Gildię Producentów i Reżyserów Telewizyjnych, która w 1958 połączyła się z Brytyjską Akademią Filmową, tworząc Towarzystwo Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. W 1976 Towarzystwo przekształciło się w Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA). W latach 1968-1997 wręczenie nagród odbywało się podczas wspólnej ceremonii z nagrodami filmowymi BAFTA. Od 1998 Nagrody posiadają własną ceremonię, odbywającą się wiosną, najczęściej w kwietniu. W roku 2000 wyłączone zostały tzw. Nagrody Rzemiosł Telewizyjnych Akademii Brytyjskiej (British Academy Television Craft Awards), co miało na celu honorowanie przedstawicieli zawodów technicznych (operatorów kamer, kostiumografów, scenografów, dźwiękowców itd.) związanych z telewizją na osobnej ceremonii, tak aby wyszli oni z cienia aktorskich gwiazd, skupiających na sobie zainteresowanie podczas głównych ceremonii.

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych). Założona w 1947 r. jako The British Film Academy (Brytyjska Akademia Filmowa) przez Alexandra Kordę, Charlesa Laughtona, Davida Leana, Rogera Manvella, Carola Reeda i innych, połączona została w 1958 r. z The Guild of Television Producers and Directors, co pozwoliło stworzyć The Society of Film and Television, które w 1976 stało się British Academy of Film and Television Arts − BAFTA.Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (oryg. British Academy Film Awards) to corocznie przyznawane nagrody w dziedzinie filmu, przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Nagroda jest brytyjskim odpowiednikiem amerykańskich Oscarów.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Nagrody Gildii Producentów i Reżyserów Telewizyjnych 1957 – trzecia edycja Nagród Gildii Producentów i Reżyserów Telewizyjnych, od 1976 roku znanych jako Nagrody Telewizyjne Akademii Brytyjskiej, zorganizowana w 1957 roku. Nie ogłoszono nominowanych, a jedynie zwycięzców.
Nagrody Telewizyjne Towarzystwa Sztuk Filmowych i Telewizyjnych 1964 – dziesiąta edycja nagród, znanych od 1976 jako Nagrody Telewizyjne Akademii Brytyjskiej, zorganizowana w 1964 roku.
Nagrody Telewizyjne Towarzystwa Sztuk Filmowych i Telewizyjnych 1961 – siódma edycja nagród, znanych od 1976 jako Nagrody Telewizyjne Akademii Brytyjskiej, zorganizowana w 1961 roku. Nowością tej edycji była likwidacja dotychczasowej Nagrody Specjalnej. Na jej miejsce powstała, również pozakonkursowa, Nagroda im. Desmonda Davisa, przyznawana osobom o szczególnych zasługach dla rozwoju telewizji. Oprócz tego wprowadzono czwartą kategorię producencką, przeznaczoną dla twórców programów informacyjnych (Current Events).
Nagrody Telewizyjne Towarzystwa Sztuk Filmowych i Telewizyjnych 1960 – szósta edycja nagród, znanych od 1976 jako Nagrody Telewizyjne Akademii Brytyjskiej, zorganizowana w 1960 roku.
Nagrody Telewizyjne Towarzystwa Sztuk Filmowych i Telewizyjnych 1962 – ósma edycja nagród, znanych od 1976 jako Nagrody Telewizyjne Akademii Brytyjskiej, zorganizowana w 1962 roku. W porównaniu do poprzedniej edycji w strukturze kategorii zaszły dwie zmiany: po rocznej przerwie przywrócono pozakonkursową Nagrodę Specjalną, zniknęła natomiast kategoria "najlepsza osobowość".
Nagrody Telewizyjne Towarzystwa Sztuk Filmowych i Telewizyjnych 1959 – piąta edycja nagród, znanych od 1976 jako Nagrody Telewizyjne Akademii Brytyjskiej, zorganizowana w 1959 roku.
Nagrody Gildii Producentów i Reżyserów Telewizyjnych 1955 – pierwsza edycja Nagród Gildii Producentów i Reżyserów Telewizyjnych, od 1976 znanych jako Nagrody Telewizyjne Akademii Brytyjskiej, zorganizowana w 1955 roku. Nie ogłoszono nominacji, a jedynie zwycięzców w sześciu kategoriach.

Reklama