Nagroda im. Barbary Dex

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nagroda im. Barbary Dex – internetowy plebiscyt przeprowadzany od 1997, w którym nieoficjalnie przyznawany jest tytuł najgorzej ubranego uczestnika Konkursu Piosenki Eurowizji. Pomysłodawcami konkursu są Edwin van Thillo i Rob Paardekam.

Rona Nishliu (ur. 25 sierpnia 1986 w Kosowskiej Mitrowicy) – kosowska piosenkarka, prezenterka radiowa rozgłośni albańskiej. Reprezentantka Albanii w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2012 roku.Milan Stanković, serb. Милан Станковић (ur. 9 września 1987 w Belgradzie) – serbski piosenkarz, wykonawca muzyki pop i folk.

Historia[ | edytuj kod]

Nieoficjalny tytuł najgorzej ubranego uczestnika Konkursu Piosenki Eurowizji przyznany został po raz pierwszy w 1997, a pomysłodawcami plebiscytu zostali Edwin van Thillo i Rob Paardekam, założyciele strony House of Eurovision (EurovisionHouse.nl). Nagroda zawdzięcza nazwę Barbarze Dex, reprezentantce Belgii, która wystąpiła w 38. Konkursie Piosenki Eurowizji we własnoręcznie uszytej sukni, określanej wśród fanów konkursu mianem „okropnej”. Wokalistka przyznała w wywiadzie dla portalu ESC Today, że nie żałuje swojego występu, ma ogromny dystans do tej nagrody, a dzięki plebiscytowi jest znana przez każdego wielbiciela konkursu.

Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).Lidia Kopania (ur. 12 maja 1978 w Koluszkach) – polska piosenkarka wykonująca muzykę pop. Zadebiutowała albumem Intuicja z 2006 roku.

Po finale 42. i 43. Konkursu Piosenki Eurowizji laureata plebiscytu wybierali założyciele strony EurovisionHouse oraz pomysłodawcy tytułu. Od 1999 tytuł najgorzej ubranego artysty przyznają fani konkursu w głosowaniu internetowym, rozpoczynającym się po sobotnim koncercie finałowym.

W latach 1999–2016 plebiscyt organizowany był na stronie EurovisionHouse.nl, zaś od 2017 jest przygotowywany na stronie BarbaraDexAward.com.

Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis. Ishtar – belgijski zespół muzyczny wykonujący muzykę folkową założony w 2003 roku, reprezentant Belgii podczas 53. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2008 roku.

Nagroda im. Barbary Dex 1997

Lordi – zdobywcy drugiego miejsca w plebiscycie Nagrody im. Barbary Dex 2006

Pierwszą w historii Nagrodę im. Barbary Dex otrzymała Debbie Scerrie z Malty, która podczas swojej prezentacji w finale 42. Konkursu Piosenki Eurowizji miała na sobie zielono-fioletową suknię w paski, określoną jako „jedna z najohydniejszych sukienek, jaką widzowie Eurowizji kiedykolwiek widzieli”.

Czechy uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2007 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmował się czeski nadawca publiczny Česká televize (ČT).Zdob şi Zdub - mołdawska grupa muzyczna, założona w 1994 w stolicy Mołdawii - Kiszyniowie, która w swoich utworach łączy muzykę rockową, hip-hopową, folk bałkański oraz ethnic dance.

Nagroda im. Barbary Dex 1998

Wierka Serdiuczka – zdobywca Nagrody im. Barbary Dex w 2007

Po finale 43. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1998 tytuł najgorzej ubranego wykonawcy otrzymał reprezentant Niemiec Guildo Horn, którzy na swój występ podczas koncertu finałowego założył marynarkę w kolorze morskim, żółtą koszulę oraz zielone spodnie. Fani konkursu porównali jego stylizację do stracha na wróble.

Zoli Ádok (ur.22 marca 1976) – węgierski piosenkarz, reprezentant Węgier w Konkursie Eurowizji 2009. W głosowaniu jury Ádok zajął 3. miejsce. Po dyskwalifikacji zwycięskiej piosenki i wykonawca piosenki 2. miejsca się wycofał Ádok został reprezentantem Węgier.Florin Cezar Ouatu, znany także jako Cezar (ur. 18 lutego 1980) - rumuński wokalista, reprezentant Rumunii podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Nagroda im. Barbary Dex 1999

Plebiscyt na najgorzej ubranego eurowizyjnego wykonawcę podczas 44. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1999 wygrała hiszpańska wokalistka Lydia, która wystąpiła w finale konkursu w kolorowej sukni w paski projektu Ágathy Ruiz de la Prady. Stylizacja została oceniona przez fanów imprezy jako „tęczowa kreacja, która mogłaby służyć jako gejowska flaga”.

Malta uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1971 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się maltański nadawca publiczny PBS.47. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 25 maja 2002 w Saku Suurhall w Tallinnie przez estońskiego nadawcę Eesti Rahvusringhääling (ERR). Konkurs poprowadzili Annely Peebo i Marko Matvere.

Nagroda im. Barbary Dex 2000

W 2000 Nagrodę im. Barbary Dex wygrała Nathalie Sorce reprezentująca Belgię. Wokalistka wystąpiła podczas koncertu finałowego w kremowej sukni i marynarce.

Gisela – zdobywczyni Nagrody im. Barbary Dex w 2008

Nagroda im. Barbary Dex 2001

Po finale 46. Konkursu Piosenki Eurowizji tytuł najgorzej ubranego artysty otrzymał reprezentant Polski Andrzej „Piasek” Piaseczny, który rozpoczął swój występ wejściem na scenę w sztucznym futrze, zrzuconym w trakcie wykonania konkursowej piosenki „2 Long”.

Tamara Gee (kiedyś Isis Gee), właśc. Tamara Diane Gołębiowska, z domu Wimer (ur. 11 października 1972 w Seattle) – polsko-amerykańska piosenkarka, autorka muzyki i tekstów, producent muzyczny, reprezentantka Polski podczas 53. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 roku.54. Konkurs Piosenki Eurowizji 2009 odbył się 12 i 14 maja (półfinały) oraz 16 maja (finał) 2009 roku w Olympic Indoor Arena w Moskwie (Rosja). Zwycięzcą został Alexander Rybak reprezentujący Norwegię z piosenką „Fairytale”, za którą otrzymał rekordową ilość 387 (na 492 możliwych) punktów.

Nagroda im. Barbary Dex 2002

Tytuł najgorzej ubranego uczestnika 47. Konkursu Piosenki Eurowizji otrzymał reprezentant Grecji, Michalis Rakindzis, który wraz z zespołem wystąpił podczas konkursu w czarnym kombinezonie robota, nawiązującego do zamysłu piosenki.

Nagroda im. Barbary Dex 2003

Największą liczbę głosów oddanych przez 66 internautów podczas plebiscytu do Nagrody im. Barbary Dex w 2003 otrzymał duet t.A.T.u., który podczas 48. Konkursu Piosenki Eurowizji reprezentował Rosję z utworem „Nie wier´, nie bojsia”. Wokalistki wystąpiły w finale w dżinsach i białych topach z wydrukowaną cyfrą 1. Drugie miejsce w głosowaniu fanów zajęła słoweńska piosenkarka Karmen Stavec, a trzecie – duet Jemini z Wielkiej Brytanii.

Roxen – jezioro w Szwecji, położone w Östergötland, ok. 2 km na północ od Linköping. Jego powierzchnia wynosi 95 km², głębokość średnia 4,8 m, maksymalna 8 m.60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.
Sofi Marinowa – zdobywczyni trzeciego miejsca w plebiscycie na Nagrodę im. Barbary Dex 2012

Nagroda im. Barbary Dex 2004

W plebiscycie na najgorszej ubranego artysty 49. Konkursu Piosenki Eurowizji wzięło udział 190 fanów konkursu. Największą liczbę ich głosów (64) otrzymała od nich rumuńska reprezentantka Sanda Ladosi, której stylizację porównano do wyglądu „podstarzałej prostytutki z makijażem nienawidzącej siebie samej drag queen”. Na drugim miejscu, z trzema punktami straty, uplasowała się reprezentantka Polski Tatiana Okupnik z zespołu Blue Café, której czarną prześwitującą kreację opisuje się jako „lateksową”.

Karmen Stavec (ur. 21 grudnia 1973 roku w Berlinie Zachodnim) - słoweńska piosenkarka, reprezentantka Słowenii na Eurowizji w 2003 roku.Konkurs Piosenki Eurowizji 2006 - 51. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 18 i 20 maja 2006 na terenie Olympic Indoor Hall w Atenach przez greckiego nadawcę publicznego Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Grecji Eleny Paparizou na festiwalu w 2005 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadzili piosenkarz Sakis Ruwas i prezenterka telewizyjna Maria Menounos.

Nagroda im. Barbary Dex 2005

W głosowaniu na najgorzej ubranego uczestnika jubileuszowego, 50. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2005 wzięło udział 241 internautów, którzy przyznali nagrodę reprezentantowi Macedonii, Martinowi Vučiciowi. Wokalista wystąpił w finale konkursu w jasnych dżinsach, bluzce i „za dużej o dwa rozmiary” różowej marynarce. Drugie miejsce w plebiscycie zajęła reprezentantka Islandii, Selma Björnsdóttir, a trzecie – norweski zespół Wig Wam.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.Nie wier´, nie bojsia – singiel rosyjskiego zespołu t.A.T.u., wydany w 2003 roku, nagrany w celu reprezentowania Rosji podczas 48. Konkursu Piosenki Eurowizji. Utwór zajął ostatecznie trzecie miejsce w finale, zdobywając 164 punktów.

Nagroda im. Barbary Dex 2006

W głosowaniu na zdobywcę Nagrody im. Barbary Dex uczestniczyło 906 osób, które oddały swój głos za pośrednictwem strony House of Eurovision. Największą liczbę głosów (196) otrzymały reprezentantki Portugalii, girls band NonStop, który wystąpił w półfinale 51. Konkursu Piosenki Eurowizji w kolorowych body. Drugie miejsce w plebiscycie zajął zwycięzca koncertu finałowego, fiński zespół Lordi (89 głosów), trzecie – islandzkiej wokalistce Silvíi Night (75 głosów). Piąte miejsce zajęła grupa Ich Troje z Polski (62 głosy). Wykonawcy z Izraela, Szwajcarii i Norwegii nie otrzymali żadnego punktu.

Lordi – fińska grupa muzyczna założona w 1996 roku, zwycięzca 51. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem "Hard Rock Hallelujah".Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.

Nagroda im. Barbary Dex 2007

Moje 3 – zdobywczynie Nagrody im. Barbary Dex w 2013

W plebiscycie zorganizowanym po finale 52. Konkursu Piosenki Eurowizji swój głos oddało 1995 internautów. Zwycięzcą głosowania została reprezentantka Ukrainy, drag queen Wierka Serdiuczka, która za świecący kostium i połyskującą czapkę z gwiazdą na czubie otrzymała 297 głosów. 14 punktów mniej otrzymała zwyciężczyni finału, serbska wokalistka Marija Šerifović, która założyła na swój występ męski garnitur. Trzecie miejsce przyznano mołdawskiej reprezentantce Natalii Barbu. Reprezentanci Polski, zespół The Jet Set, zajęli 17. miejsce z wynikiem 40 głosów.

Litwa uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się litewski nadawca publiczny Lietuvos Nacionalinis Radijas ir Televizija (LRT).Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

Nagroda im. Barbary Dex 2008

Zwyciężczynią plebiscytu na najgorszej ubranego artystę podczas 53. Konkursu Piosenki Eurowizji została reprezentantka Andory Gisela, zdobywając 104 z 393 głosów za metalowy kostium i kapelusz z czułkami, w którym wystąpiła w koncercie półfinałowym. Po konkursie wokalistka zyskała u fanów imprezy przydomek „Pszczółka Maja”. Zdobywcy drugiego miejsca, belgijski zespół Ishtar, otrzymali 30 głosów, siedem więcej od Rodolfo Chiciliquatre’a z Hiszpanii. Reprezentantka Polski, Isis Gee, otrzymała 8 punktów i zajęła 16. miejsce, remisując z litewskim wokalistą Jeronimasem Miliusem. Reprezentanci Danii, San Marino, Serbii i Szwajcarii nie otrzymali żadnego głosu.

Michalis Rakindzis (ur. 3 kwietnia 1957 roku w Atenach) – grecki wokalista, reprezentant Grecji podczas 47. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2002 roku.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

Nagroda im. Barbary Dex 2009

Cezar – zdobywca drugiego miejsca w plebiscycie na Nagrodę im. Barbary Dex 2013

W głosowaniu na najgorzej ubranego uczestnika 54. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2009 wzięło udział 1295 osób. Najwięcej głosów (199) otrzymał reprezentant Węgier Zoli Ádok, który wystąpił w drugim półfinale konkursu wystąpił w zielonych spodniach z wąskimi nogawkami oraz w przylegającym do ciała podkoszulku. Drugie miejsce w plebiscycie zajął reprezentant Czech, Gipsy.cz (159), a trzecie – bułgarski wokalista Krasimir Awramow (140). Lidia Kopania z Polski zdobyła 7 punktów, które zapewniły jej 26. miejsce w głosowaniu.

Olia Tira, znana także jako Flux Light (ur. 1 kwietnia 1988 w Poczdamie) – mołdawska piosenkarka, reprezentantka Mołdawii (z zespołem SunStroke Project) podczas 55. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2010 roku.Ukraina uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji jedenaście razy, rozpoczynając swój udział od konkursu w 2003 roku. Po raz pierwszy kraj reprezentował Oleksandr Ponomariow, który z piosenką Hasta La Vista zajął 14. miejsce w finale. W 2004 roku Ukraina wygrała konkurs, dzięki wokalistce Rusłanie, która wystąpiła z utworem Wild dances. W 2005 roku kraj gościł uczestników w Kijowie, a reprezentantem Ukrainy był zespół Greenjolly, który wykonał piosenkę Razom nas bahato. Zajęli wówczas 20. miejsce, dlatego Tina Karol na Konkursie Piosenki Eurowizji 2006 musiała wziąć udział w półfinale. Piosenka Show me your love zajęła w finale 7. pozycję. W 2007 roku Ukraina po występie Verki Serduchki zajęła 2. miejsce, przegrywając tylko z Serbią. Rok później, Ukraina ponownie zajęła 2. miejsce, dzięki Ani Lorak, która za piosenkę Shady Lady zdobyła aż 230 punktów, ustępując wygranej tylko Rosji.

Nagroda im. Barbary Dex 2010

Laureatem Nagrody im. Barbary Dex po finale 55. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2010 został Milan Stanković z Serbii, który otrzymał 138 głosów za niebieską marynarkę w stylu cyrkowym z mnóstwem brokatu na prawym ramieniu, założoną na prezentację finałową. 28 punktów mniej zdobyli mołdawscy reprezentanci SunStroke Project i Olia Tira, na trzecim miejscu uplasował się Piotr Nalicz z Rosji z dorobkiem 109 punktów.

Słowenia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, kiedy wzięła udział w rundzie kwalifikacyjnej do Eurowizji "Kvalifikacija za Millstreet" (który odbył się w Słowenii) i przeszła do finału. Do tej pory wzięła udział 19 razy, z uczestnictwa w Konkursie zrezygnowała 2 razy:w 1994 i 2000 roku, z powodu słabych wyników w latach poprzednich.Eden Alene (heb. עדן אלנה; ur. 7 maja 2000 w Gonen w Jerozolimie) – izraelska piosenkarka, niedoszła reprezentantka Izraela w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2020 roku, reprezentantka Izraela w Konkursie Piosenki Eurowizji 2021.

Nagroda im. Barbary Dex 2011

W 2011 Nagrodę im. Barbaby Dex otrzymała gruzińska grupa Eldrine, na którą swój głos oddało 133 z 810 głosujących w plebiscycie na najgorzej ubranego artystę 56. Konkursu Piosenki Eurowizji. Ówczesna wokalistka zespołu, Sofio Toroszelidze, ubrana była w czarną sukienkę z zielonymi wstawkami, która – zdaniem artystki – miała prezentować gruzińską kulturę. Drugie miejsce w głosowaniu zajął duet Jedward z Irlandii (81 punktów), a trzecie – mołdawska formacja Zdob și Zdub (66).

Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.Moje 3 – serbski zespół muzyczny składający się z Mirny Radulović, Neveny Božović i Sary Jovanović. Grupa reprezentowała Serbię na 58. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2013 roku z utworem „Ljubav je svuda”.

Nagroda im. Barbary Dex 2012

Trijntje Oosterhuis – zdobywczyni Nagrody im. Barbary Dex w 2015

W głosowaniu na najgorzej ubranego wykonawce podczas 57. Konkursu Piosenki Eurowizji wzięło udział 2851 internautów. Największą liczbę 829 głosów otrzymała reprezentantka Albanii Rona Nishliu, która wystąpiła w finale konkursu w czarno-niebieskiej sukni oraz fryzurze, opisywanej przez fanów jako „pączek”. Drugie miejsce w głosowaniu zdobył duet Jedward (551 głosów), laureat plebiscytu z poprzedniego, na trzecim miejscu uplasowała się natomiast Sofi Marinowa z Bułgarii (232 punkty).

Blue Café – polski zespół muzyczny, założony w 1998 roku w Łodzi przez Pawła Rurak-Sokala. Wykonuje muzykę pop z elementami acid jazzu, funky, soulu i rytmów latynoskich.Selma Björnsdóttir (ur. 13 czerwca 1974 w Reykjavíku) – islandzka piosenkarka, dwukrotna reprezentantka Islandii w Konkursie piosenki Eurowizji – w 1999 i 2005 roku.

Nagroda im. Barbary Dex 2013

Zwycięzca Nagrody im. Barbary Dex 2013 został ogłoszony 26 maja. Tytuł najgorzej ubranego artysty wygrało żeńskie trio Moje 3 z Serbii. Otrzymały one 967 na 2747 wszystkich ważnych głosów. Cezar z Rumunii zdobył drugie miejsce (544), a Moran Mazor z Izraela – trzecie (296).

Nagroda im. Barbary Dex 2014

Czarnogóra uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2007 roku. Od czasu debiutu konkursem na Czarnogórze zajmuje się krajowy nadawca publiczny Radiotelevizija Crne Gore (RTCG).Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).

W 2014 Nagrodę im. Barbary Dex przyznało 1101 internautów, którzy 311 głosów oddali na strój reprezentantki Litwy, Viliji Matačiūnaité. Na drugim miejscu plebiscytu znalazła się Emma Marrone reprezentująca Włochy, ex aequo z Cristiną Scarlat z Mołdawii (obie wokalistki otrzymały po 90 głosów).

Nina Kraljić z Chorwacji – najgorzej ubrany uczestnik 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016

Nagroda im. Barbary Dex 2015

2 Long – singel Andrzeja "Piaska" Piasecznego wydany 19 kwietnia 2001 roku przez wytwórnię Zic Zac. Utwór skomponował Robert Chojnacki, a słowa napisał Piaseczny. Teledysk do kompozycji wyreżyserował Piotr Rzepliński. Piosenka powstała w dwóch wersjach językowych: po polsku ("Z kimś takim") i angielskim, a tłumaczeniem tekstu zajął się John Porter. Utwór został napisany specjalnie na potrzeby Konkursu Piosenki Eurowizji, w którym Piasek wziął udział w 2001 roku.Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj miał zadebiutować już podczas 20. edycji festiwalu, jednak wówczas nie został dopuszczony do udziału, ponieważ należał do państw bloku wschodniego. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP).

W 2015 w głosowaniu na najgorzej ubranego artystę 60. Konkursu Piosenki Eurowizji wzięła udział rekordowa liczba 4163 internautów. 1324 z nich oddało swój głos na reprezentantkę Holandii Trijntje Oosterhuis, która wystąpiła w czarnym kombinezonie, a na twarzy miała czarną woalkę. Podczas pierwszych prób do konkursu artystka ubrana była natomiast w czarną suknię z głęboko wyciętym dekoltem, który (podobnie jak kombinezon) wzbudził poruszenie wśród internautów. Drugie miejsce w głosowaniu zajęła kreacja przedstawicielki Serbii Bojany Stamenov, a trzecie – stroje duetu Electro Velvet reprezentującego Wielką Brytanię.

Tatiana Okupnik (ur. 2 września 1978 w Łodzi) – polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka i prezenterka telewizyjna. W latach 1998–2005 wokalistka zespołu Blue Café. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Z wykształcenia romanistka, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego.Gruzja zadebiutowała na Konkursie Piosenki Eurowizji podczas 52. edycji zorganizowanej w 2007 roku. Krajowym nadawcą festiwalu jest telewizja Georgian Public Broadcasting (GPB), która została aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU) w sierpniu 2005 roku.

Nagroda im. Barbary Dex 2016

Slavko Kalezić z Czarnogóry – zdobywca Nagrody im. Barbary Dex w 2017

W 2016 w plebiscycie na najgorzej ubranego artystę 61. Konkursu Piosenki Eurowizji oddano 2221 głosów. 770 z nich otrzymała reprezentantka Chorwacji Nina Kraljić, która wystąpiła w białym kostiumie, pod którym miała białą suknię z piórami. Drugie miejsce w głosowaniu zajęła przedstawicielka Niemiec Jamie-Lee Kriewitz, która miała na sobie kostium inspirowany kulturą k-popu. Trzecim najgorszym strojem konkursu w 2016 internauci uznali kreację strój Rykki reprezentującej Szwajcarię.

Holandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu do 1969 roku konkursem w kraju zajmował się holenderski nadawca publiczny Nederlandse Televisie Stichting (NTS), od 1970 do 2009 roku - Nederlandse Omroep Stichting (NOS), a od 2010 - Televisie Radio Omroep Stichting (TROS), który pełnił tę funkcję do 2013 roku. W tym samym roku, w wyniku połączenia telewizji TROS z Algemene Vereniging Radio Omroep (AVRO), powstał kanał AvroTros.Konkurs Piosenki Eurowizji 2012 – 57. edycja festiwalu, która odbyła się w Baku w Azerbejdżanie, dzięki wygranej duetu Ell & Nikki w 2011 roku. Wszystkie trzy koncerty zostały zorganizowane w Baku Crystal Hall, półfinały konkursu odbyły się 22 i 24 maja, a finał – 26 maja 2012 roku.

Nagroda im. Barbary Dex 2017

W 2017 przyznano nagrodę dla najgorzej ubranego artysty w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji. Zwycięzcą został reprezentant Czarnogóry Slavko Kalezić, drugie miejsce zajął zespół Triana Park z Łotwy, a na trzecim miejscu znalazła się reprezentantka Czech Martina Bárta.

Nagroda im. Barbary Dex 2018

Finlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się fiński nadawca publiczny Yleisradio (YLE).43. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 9 maja 1998 roku w Birmingham (Wielka Brytania). Udział wzięło 25 państw. Macedonia zadebiutowała w konkursie; Belgia, Finlandia, Izrael, Rumunia i Słowacja powróciły po przerwie, natomiast Austria, Bośnia i Hercegowina, Dania, Rosja i Islandia nie mogły wziąć udziału, bo w ostatnich 5 latach zajmowały słabe miejsca. Konkurs prowadzili Ulrika Jonsson i Terry Wogan.

Po finale 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie rozpoczęto internetowe głosowanie, które potrwało do 20 maja. Pierwsze miejsce w głosowaniu na najgorzej ubranego uczestnika konkursu zajęła Marija Iwanowska, wokalistka zespołu Eye Cue reprezentującego Macedonię. Podczas występu w półfinale piosenkarka miała na sobie różową, rozpinaną kamizelkę, a pod nią różowo-szary kombinezon, mocno eksponujący dekolt. Na drugim miejscu znalazła się reprezentantka Australii Jessica Mauboy, a trzecie miejsce zajęła przedstawicielka Belgii Sennek.

Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

Nagroda im. Barbary Dex 2019

Po finale 64. Konkursu Piosenki Eurowizji po raz kolejny odbyło się głosowanie na najgorzej ubranego artystę. Tym razem zwyciężył reprezentant Portugalii Conan Osiris, który podczas występu ubrany był w zielone kimono ze składanymi rękawami i ramionami, plisowaną spódnicą i satynowymi spodniami. Nosił także pasek podbródkowy z niebieskimi i zielonymi pasemkami. Drugie miejsce zajęła reprezentantka Cypru Tamta, a trzecia była przedstawicielka Białorusi Zena.

t.A.T.u. (ros. Тату - Tatu) – rosyjski zespół utworzony przez Julię Wołkową i Lenę Katinę w 1999 r. Od 2005 roku do grupy na stałe dołączył czteroosobowy band. Styl muzyczny zespołu to electronica, rock, pop-rock oraz dance. t.A.T.u. ma na swoim koncie 6 albumów studyjnych, z których pochodzą single takie jak: Nas nie dogoniat, Ja soszła s uma, All the Things She Said, Not Gonna Get Us, All About Us, Gomenasai czy Biełyj płaszczik.Sofija Marinowa Kamenowa (buł. София Маринова Каменова, ang. Sofiya Marinova Kamenova), znana jako Sofi Marinowa (buł. Софи Маринова, ang. Sofi Marinova) (ur. 5 grudnia 1975 w Sofii) – bułgarska piosenkarka pochodzenia romskiego. Jest jedną z najpopularniejszych piosenkarek w Bułgarii i laureatką wielu konkursów muzycznych. Jest porównywana do najpopularniejszej bułgarskiej piosenkarki Lili Ivanovej.

Nagroda im. Barbary Dex 2021

Tix z Norwegii – zdobywca Nagrody im. Barbary Dex w 2021

Po finale 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2021 przeprowadzono kolejną edycję plebiscytu. Internauti oddali łącznie 4870 głosów, a najwięcej otrzymał Tix, reprezentant Norwegii, który podczas występów konkursowych ubrany był m.in. w skrzydła i białe futro, a na scenie był dodatkowo przepasany łańcuchami. Drugie miejsce zajęła Roxen z Rumunii, która wystąpiła w wielobarwnej sukience, a na trzecim miejscu znalazła się Albina Grčić z Chorwacji, która założyła na siebie błyszczącą kreację z paskami na nogach i wycięciem na pośladkach. Kolejne dwa miejsce zajęli: James Newman z Wielkiej Brytanii, mający na sobie czarną, skórzaną kurtkę z pionowymi paskami, a po nim Eden Alene z Izraela, która wystąpiła w czarnej sukience.

Rumunia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się rumuński nadawca publiczny Televiziunea Română (TVR).Jessica Hilda Mauboy (ur. 4 sierpnia 1989 w Darwin) - australijska piosenkarka R&B. W 2006 roku Mauboy była wicemistrzynią w czwartym sezonie Australian Idol. Zaraz po zakończeniu przygody z Idolem podpisała kontrakt z wytwórnią Sony Music Australia.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Martin Vučić (mac. Мартин Вучиќ; ur. 7 sierpnia 1982 w Skopje) – macedoński piosenkarz, reprezentant Macedonii w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji (2005).
San Marino bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w od 2008 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się nadawca Radiotelevisione della Repubblica di San Marino (San Marino RTV).
Włochy biorą udział w Konkursu piosenki Eurowizji od samego początku jego istnienia, czyli od 1956 roku. Do tej pory uczestniczyli w konkursie 39 razy. Kraj wziął udział w 2011 roku, po 14-letniej przerwie.
Hiszpania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się hiszpański nadawca publiczny Televisión Española (TVE).
Krasimir Iwanow Awramow bułg. Красимир Иванов Аврамов (ur. 5 listopada 1972 w Sliwen) – bułgarski piosenkarz, autor tekstów.
Poniższa lista prezentuje prezenterów Konkursu Piosenki Eurowizji. Pierwszym prezenterem Konkursu Piosenki Eurowizji, w 1956, był Lohengrin Filipello. Pierwszym państwem, w którym było dwóch prezenterów, była Francja w 1978 roku (konkurs prowadzili Denise Fabre i Léon Zit). W Izraelu, w 1999 miał aż trzech prowadzących: Dafnę Dekel, Sigala Shahamona i Yigala Ravida. W 2009 w Rosji, półfinał prowadzili Natalia Vodianova i Andriej Małachow, a finał Iwan Urgant i Alsou. Było to pierwszy przypadek, kiedy w półfinale i finale byli inni prezenterzy. Wszystkich prezenterów było 82.
Belgia jest jednym z sześciu członków-założycieli Konkursu Piosenki Eurowizji, uczestniczy na festiwalu od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmują się belgijscy nadawcy publiczni: flamandzki Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) i waloński RTBF, którzy wymieniają się corocznie organizacją selekcji lub wyborem wewnętrznym reprezentanta.

Reklama