Nagroda Miasta Sanoka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nagroda Miasta Sanoka – nagroda przyznawana od 1994 osobom bądź grupom, które przyczyniły się do promocji i rozwoju Sanoka.

Katarzyna Bachleda-Curuś, z domu Wójcicka, (ur. 1 stycznia 1980 w Sanoku) – polska łyżwiarka szybka, brązowa medalistka igrzysk w Vancouver, trzykrotna olimpijka.Stefan Zbigniew Stefański (ur. 12 lipca 1914 w Sanoku, zm. 2 czerwca 1998 tamże) – polski muzealnik, kustosz, regionalista, bibliofil, numizmatyk, działacz turystyczny, znawca historii Sanoka i ziemi sanockiej.

Nagroda został ustanowiona Uchwałą Rady Miasta Sanoka z 31 maja 1993 i zgodnie z nią była przyznawana corocznie za rok ubiegły w trzech dziedzinach:

  1. kultury i sztuki
  2. literatury
  3. sportu turystyki.

W pierwszej kategorii była nagradzana twórczość dotycząca tematycznie Sanoka lub Ziemi Sanockiej za całokształt twórczości, dzieło wydane w danym roku bądź debiut; w drugiej kategorii są wyróżniane osiągnięcia w sporcie indywidualnym lub zespołowym na poziomie krajowym bądź międzynarodowym albo osiągnięcia w organizacji imprez sportowo-rekreacyjnym i promowanie turystyki, w trzeciej kategorii są nagradzane wybitne osiągnięcia w zakresie twórczości muzycznej, teatralnej, plastycznej architektonicznej oraz za upowszechnianie kultury i sztuki. Pomysłodawczynią i inicjatorką nagrody była Władysława Oberc.

Czesław Radwański (ur. 1957) – polski hokeista. Wychowanek i wieloletni zawodnik Stali Sanok (następnie STS Sanok). Trener i działacz hokejowy.Artur Szychowski (ur. 15 czerwca 1979) – polski karateka, kick-boxer w formule w formule K-1, reprezentant Polski, trener sportów walki.

W 2004 został uchwalony Regulamin Przyznawania Nagrody Miasta Sanoka, w myśl którego przewidziano kategorie nagradzania:

  • literatura, nauka, sztuka, upowszechnianie kultury i sztuki, sport i turystyka;
  • w 2007 podjęto uchwały dotyczące Nagrody Miasta Sanoka, zgodnie z którymi wprowadzono kategorie:

  • kultura i sztuka,
  • działalność sportowa.
  • W 2011 ustanowiono Nagrodę Miasta Sanoka w dziedzinie Kultura i sztuka, tworząc dwie kategorię: twórczość artystyczna (literatura, sztuki wizualne, muzyka) oraz upowszechnianie kultury i sztuki (znaczące dokonania impresaryjne i/ lub organizatorskie, służące promowaniu kultury i sztuki na terenie Miasta we wszystkich dziedzinach). 19 listopada 2020 Rada Miasta Sanoka podjęła uchwałę w sprawie warunków i trybu przyznawania Nagród Miasta Sanoka za szczególne osiągnięcia w dziedzinie "Kultura i Sztuka".

    Janusz Szuber ps. „Sebastian Rylski” (ur. 10 grudnia 1947 w Sanoku, zm. 1 listopada 2020 w Lesku) – polski poeta, eseista, felietonista. Andrzej Artur Olejko (ur. 6 kwietnia 1963 w Brzozowie) – polski historyk, doktor habilitowany, specjalizujący się w historii wojskowości i problematyce lotniczej, wykładowca historii na Uniwersytecie Rzeszowskim.

    Laureaci[ | edytuj kod]

    (Lata wskazane na poniższej liście każdorazowo dotyczą roku, za który Nagroda Miasta Sanoka została przyznana laureatom)

  • 1993
  • w dziedzinie kultury i sztuki – I stopień: Romuald Biskupski (za upowszechnianie kultury), II stopień: Adam Dziok i Adam Kuliga oraz zespół pracowników Sanockiego Domu Kultury (za upowszechnianie kultury)
  • w dziedzinie literatury – nagrody nie przyznano
  • w dziedzinie sportu i turystyki – I stopień: Stefan Stefański (za promowanie turystyki), II stopień: Waldemar Wiszyński (za tytuł mistrza Polski juniorów w karate) oraz drużyna hokejowa STS Sanok (za zajęcie 5. miejsca w I lidze)
  • 1994
  • w dziedzinie kultury i sztuki – Chór. św. Cecylii (za upowszechnianie kultury), Andrzej Smolik (za osiągnięcia w dziedzinie dydaktyki i popularyzacji muzyki)
  • w dziedzinie literatury – Marian Pankowski (za całokształt twórczości), Wojciech Sołtys (za dorobek w dziedzinie literatury historycznej), Tomasz Chomiszczak (za literacki debiut)
  • w dziedzinie sportu i turystyki – Witold Mazur (za całokształt dorobku sportowego w łyżwiarstwie szybkim), Waldemar Wiszyński (za całokształt dorobku sportowego w karate)
  • 1995
  • w dziedzinie kultury i sztuki – Wiesław Skorek (za osiągnięcia z Formacją Tańca Towarzyskiego „Flamenco”), Zbigniew Osenkowski (za liczne prace plastyczne i publikacje związane z Sanokiem), Andrzej Romaniak (za upowszechnianie historii regionalnej)
  • w dziedzinie literatury – I stopień: Janusz Szuber (za twórczość poetycką), II stopień: Andrzej Brygidyn (za upowszechnianie historii regionalnej)
  • w dziedzinie sportu i turystyki – nagród nie przyznano
  • 1996
  • w dziedzinie kultury i sztuki – I stopień: Antoni Wojewoda (za całokształt twórczości), II stopień: Iwona Bodziak (za całokształt twórczości), III stopień: Tomasz Holizna i Maciej Kandefer (za osiągnięcia artystyczne)
  • w dziedzinie literatury – I stopień: Jan Skoczyński (za całokształt twórczości) oraz Halina Więcek (za debiut literacki)
  • w dziedzinie sportu i turystyki – Katarzyna Wójcicka (za osiągnięcia sportowe na szczeblu krajowym) i Marek Drwięga (trener, za przygotowanie młodzieży, w tym K. Wójcickiej)
  • 1997
  • w dziedzinie kultury i sztuki – I stopień: Janusz Podkul (za całokształt działalności i osiągnięć w zakresie choreografii), II stopień: Władysław Szulc (za osiągnięcia w zakresie fotografii i plastyki)
  • w dziedzinie literatury – I stopień: Edward Zając (za popularyzację wiedzy historycznej o Sanoku), II stopień: Barbara Bandurka (za udany debiut literacki w poezji)
  • w dziedzinie sportu i turystyki – I stopień: Czesław Radwański (za duży wkład w pracy wychowawczej, instruktorskiej z młodzieżą, jak również wysokie osiągnięcia w pracy trenerskiej hokeistów), II stopień: Ryszard Karaczkowski (za duży wkład pracy trenerskiej i doprowadzenie drużyny juniorek do półfinału mistrzostw Polski w 1997), III stopień: Anna Ryniak (wicemistrzyni Polski w kolarstwie górskim)
  • 1998
  • w dziedzinie kultury i sztuki – Romualda Grządziel, Maria Pilecka, Dominik Wania
  • w dziedzinie literatury – Janusz Szuber (po raz drugi)
  • w dziedzinie sportu i turystyki – Mariusz Boruta, Henryk Orzechowski, Ryszard Trzepizur
  • 1999
  • w dziedzinie kultury i sztuki – Tadeusz Turkowski (za całokształt twórczości artystycznej), Janina Lewandowska (za całokształt twórczości artystycznej)
  • w dziedzinie literatury – Halina Więcek (za opublikowanie tomiku poezji), Jan Szelc (za osiągnięcia w dziedzinie literatury, za całokształt działalności kulturalnej)
  • w dziedzinie sportu i turystyki – Katarzyna Wójcicka (po raz drugi; za osiągnięcia sportowe w łyżwiarstwie szybkim), Tomasz Wawrzkiewicz (za osiągnięcia sportowe w hokeju na lodzie), Robert Kluska (za osiągnięcia sportowe w podnoszeniu ciężarów)
  • 2000
  • w dziedzinie literatury – Edward Zając (po raz drugi)
  • w dziedzinie sztuki – Marta Mielecka
  • w dziedzinie upowszechniania kultury i sztuki – Zbigniew Koziarz, Franciszek Oberc, Tadeusz Ortyl
  • w dziedzinie sportu – Edward Pilszak
  • 2001
  • w dziedzinie kultury i sztuki – Antoni Wojewoda (po raz drugi), Artur Olechniewicz, Marian Jarosz, Monika Brewczak i Zespół Wokalny „Soul”, Orkiestra Jednej Góry Matragona
  • w dziedzinie sportu i turystyki – Eugeniusz Czerepaniak, Zygmunt Futyma, Artur Szychowski
  • 2002
  • w dziedzinie kultury – Maria Kępa, Grażyna Dziok, Elżbieta Przystasz
  • w dziedzinie sztuki – Jerzy Wojtowicz
  • w dziedzinie literatury – Roman Bańkowski
  • w dziedzinie sportu i turystyki – Arkadiusz Burnat
  • nagroda specjalna: Jacek Sawicki (za zasługi w sponsorowaniu sanockiego sportu)
  • 2003
  • w dziedzinie upowszechniania kultury, sztuki, nauki – Andrzej Smolik (po raz drugi), Wiesław Banach, Wiesława Skorek (po raz drugi), Maria Gajda,
  • w dziedzinie upowszechniania sztuki – Sławomir Woźniak
  • w dziedzinie upowszechniania nauki – Franciszek Oberc
  • w dziedzinie upowszechniania sportu i turystyki – Tomasz Demkowicz (za całokształt działalności sportowej i trenerskiej)
  • 2004
  • w dziedzinie upowszechniania kultury i sztuki – Andrzej Olejko, Leszek Puchała, Kazimierz i Ludmiła Patała, Tomasz Tarnawczyk, Chór. św. Cecylii i Antoni Wojewoda (po raz trzeci)
  • w dziedzinie upowszechniania sportu i turystyki – Ryszard Długosz, Paweł Górniak, Maria Szuber
  • 2005
  • w dziedzinie upowszechniania kultury i sztuki – Iwona Bodziak, Grzegorz Miszczyszyn, Benedykt Gajewski, Elżbieta Wesołkin
  • w dziedzinie upowszechniania sportu i turystyki – Zygmunt Keller, Albert Rydzik, Czesław Babiarz, Janusz Jagoda, Ryszard Wojnarowski
  • 2006
  • w dziedzinie upowszechniania kultury i sztuki – Włodzimierz Marczak, Andrzej Romaniak (po raz drugi) i Krzysztof Kaczmarski (obaj za sesję naukową i książkę pt. Powiat sanocki w latach 1944–1956), Anna Strzelecka, Anna Maria Pilszak, Zdzisław Twardowski, Piotr Graboń, Roman Brodzicki, Monika Brewczak i Zespół Wokalny „Soul” (po raz drugi)
  • 2007
  • w dziedzinie upowszechniania kultury i sztuki – Bartłomiej Rychter, Jerzy Ginalski, Mariola Węgrzyn Myćka
  • 2008
  • w dziedzinie upowszechniania kultury i sztuki – Jolanta Mazur-Fedak, Bartosz Głowacki, Janusz Podkul (po raz drugi)
  • w dziedzinie upowszechniania sportu i turystyki – Tomasz Bobala
  • 2009
  • w dziedzinie twórczość artystycznej – Jolanta Jastrzębska-Jakiel
  • w dziedzinie upowszechniania kultury i sztuki – Janusz Ostrowski
  • w dziedzinie działalności sportowej – Maciej Biega
  • 2010 (w 2011 nie przyznano nagrody za rok 2010)
  • 2011
  • w dziedzinie kultura i sztuka:
  • w kategorii upowszechnianie kultury i sztuki: Angela Gaber, Tomasz Chomiszczak
  • w kategorii twórczość artystyczna: Konrad Oklejewicz, Tomasz Sowa
  • 2012
  • w dziedzinie kultura i sztuka:
  • w kategorii upowszechnianie kultury i sztuki: Katarzyna Naleśnik, Chór „Gloria Sanociensis”
  • w kategorii twórczość artystyczna: Artur Andrus, Przemysław Pankiewicz
  • 2013
  • w dziedzinie kultura i sztuka:
  • w kategorii twórczość artystyczna: Grażyna Dziok, Rafał Pałacki
  • w kategorii upowszechnianie kultury i sztuki: Sławomir Woźniak, Tomasz Szwan, Teatr PP
  • 2014
  • w dziedzinie kultura i sztuka:
  • w kategorii twórczość artystyczna: Zuzanna Dulęba i Maria Korzeniowska, Zespół Wokalny „Soul” (po raz trzeci)
  • w kategorii upowszechnianie kultury i sztuki: Grażyna Bartkowska, Janusz Ostrowski
  • 2015
  • w dziedzinie kultura i sztuka, w kategorii twórczość artystyczna – Tomasz Mistak, Konrad Oklejewicz, zespół Creative Quintet
  • 2016
  • w dziedzinie kultura i sztuka: Katarzyna Długosz-Dusznik, Wojciech Wesołkin, Fundacja Sanocka Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Avanti” (w kategorii upowszechnianie kultury i sztuki), Tomasz Chomiszczak (w kategorii twórczość artystyczna w zakresie literatury za całokształt twórczości), Robert Handermander (w kategorii twórczości artystycznej w zakresie muzyki)
  • 2017
  • w dziedzinie kultura i sztuka: Arkadiusz Andrejkow, Monika Brewczak, Łukasz Kot, Grzegorz Maliwiecki, Zbigniew Osenkowski (po raz drugi), Sławomir Woźniak
  • 2018
  • w dziedzinie kultura i sztuka: Robert Bańkosz, Maciej Harna, Marianna Jara, Sylwester Stabryła, zespół Cassiopeia
  • 2019
  • w dziedzinie kultura i sztuka: Waldemar Szybiak (w kategorii upowszechnianie kultury i sztuki), Adam Gromek (w kategorii twórczość artystyczna)
  • 2020
  • w dziedzinie kultura i sztuka: Robert Handermander (w kategorii upowszechnianie kultury i sztuki), Agata Kielar-Długosz (w kategorii twórczość artystyczna, w zakresie muzyka), Joanna Szostak-Rogoz (w kategorii upowszechnianie kultury i sztuki), Dawid Siwiecki (w kategorii twórczość artystyczna, w zakresie muzyka), Dorota Walczak-Delanois (w kategorii upowszechnianie kultury i sztuki)
  • Arkadiusz Burnat (ur. 4 maja 1973) – były polski hokeista, wychowanek hokejowej sekcji klubu Stali Sanok, wieloletni zawodnik sanockiego klubu, reprezentant Polski do lat 18, do lat 20. Trener hokejowy.Edward Zając (ur. 1929 w Tarzymiechach) – polski historyk, archiwista, wbyły dyrektor i kustosz Muzeum Historycznego w Sanoku, wyróżniony Nagrodą Rady Miasta Sanoka za popularyzację wiedzy historycznej o Sanoku w 1997.


    Podstrony: 1 [2] [3]




    Warto wiedzieć że... beta

    Władysław Szulc (ur. 16 kwietnia 1933 w Staszowie) – polski fotograf, malarz. Rodzina ze strony ojca pochodziła ze spolonizowanych Niemców kolonizujących Kujawy w I połowie XIX w., ze strony matki dziadkowie byli uczestnikami powstania styczniowego z roku 1863. W roku 1956 ukończył technologię malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po ukończeniu studiów zatrudnił się w pracowni witrażownictwa PKZ w tym mieście.
    Tadeusz Ortyl (ur. 10 stycznia 1939 w Jarosławiu, zm. 18 lub 19 marca 2011 w Sanoku) – polski muzyk i pedagog, organizator zespołów artystycznych, numizmatyk, twórca i kolekcjoner ekslibrisów.
    Benedykt Gajewski (ur. 1927 w Łobaczówce) – polski nauczyciel–geograf, autor publikacji w dziedzinie historii regionalnej.
    Barbara Bandurka, właśc. Barbara Bandurka-Wilk (ur. 16 sierpnia 1948 w Sanoku) – polska artystka, malarka, konserwatorka, poetka.
    Zbigniew Józef Osenkowski (ur. 29 września 1943 w Zagórzu) – projektant pojazdów mechanicznych, grafik, publicysta, działacz kultury. Uprawia rysunek i grafikę, tworzy i kolekcjonuje ekslibrisy.
    Sanok. Dzieje miasta. Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka – monografia historyczna dotycząca dziejów miasta Sanoka.
    Eugeniusz Czerepaniak (ur. 1 stycznia 1921 w Sanoku, zm. 25 maja 2016) – polski tenisista, trener i działacz sportowy.

    Reklama