• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nagoja  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Mutsuhito (jap. 睦仁; ur. 3 listopada 1852 w Kioto, zm. 30 lipca 1912 w Tokio) – zgodnie z tradycją 122. cesarz Japonii, pośmiertnie zwany Meiji (jap. 明治天皇, Meiji-tennō), tak jak okres jego panowania (epoka Meiji 1868-1912).Expo 2005 – wystawa światowa, zorganizowana w japońskiej prefekturze Aichi, była otwarta dla zwiedzających od 25 marca do 25 września 2005 przez 185 dni. Tematem przewodnim tej wystawy było hasło Mądrość natury. W wystawie brało udział 121 krajów, które przygotowały swoje pawilony narodowe.

  Nagoja (jap. 名古屋市 Nagoya-shi) – miasto w południowej części wyspy Honsiu, którego aglomerację zamieszkuje około 9 mln ludzi, co czyni ją trzecią co do wielkości w Japonii, po Tokio i Osace.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początkowo była to wieś rybacka. W 1591 roku była główną kwaterą wojsk Hideyoshiego Toyotomi w kampanii koreańskiej. Po rewolucji Meiji nastąpił gwałtowny rozwój miasta. Od 1 października 1889 roku posiada status miasta. 10 listopada 1907 został otwarty port Nagoja. 1 kwietnia 1908 roku ustanowiono pierwsze cztery dzielnice: Higashi, Nishi, Minami i Naka.

  Meitō (jap. 名東区 Meitō-ku) – jedna z 16 dzielnic Nagoi, stolicy prefektury Aichi. Dzielnica została założona 1 lutego 1975 roku przez wydzielenie części dzielnicy Chikusa. Położona we wschodniej części miasta. Graniczy z dzielnicami: Moriyama, Chikusa i Tempaku, a także miastami Nisshin i Nagakute. Chikusa (jap. 瑞穂区 Chikusa-ku) – jedna z 16 dzielnic Nagoi, stolicy prefektury Aichi. Dzielnica została założona 1 października 1937 roku przez wydzielenie części dzielnicy Higashi (terenów byłego miasteczka Chikusa i wsi Higashiyama). Położona w północno-wschodniej części miasta. Graniczy z dzielnicami: Naka, Higashi, Moriyama, Meitō, Tempaku i Shōwa.

  1 sierpnia 1922 roku otwarto pierwszą linię trolejbusową, a 1 lutego 1930 roku – autobusową.

  Nagoja została niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej. Została jednak szybko odbudowana i jest jednym z najnowocześniejszych miast kraju:

 • 20 czerwca 1954 – ukończono budowę wieży telewizyjnej w Parku Centralnym
 • 15 listopada 1957 – ukończono pierwszy odcinek metra linii Higashiyama z dworca Nagoya do Sakae
 • 1 października 1959 – ukończono odbudowę zamku Nagoya
 • 3 kwietnia 1997 – oddano do użytku Muzeum Teatru
 • marzec-wrzesień 2005 – zorganizowano wystawę EXPO 2005 (wł. Aichi EXPO, które miało miejsce w sąsiednich miastach: Nagakute i Seto).
 • Zabytki[ | edytuj kod]

  Najbardziej znane zabytki to:

  Konwencja o różnorodności biologicznej (ang. Convention on Biological Diversity, w skrócie CBD) – umowa międzynarodowa sporządzona 5 czerwca 1992 roku na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro określająca zasady ochrony, pomnażania oraz korzystania z zasobów różnorodności biologicznej. Konwencja weszła w życie 29 grudnia 1993 roku. W 2010 roku lista stron konwencji (List of Parties) objęła 193 uczestników, w tym większość państw świata.Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.
 • zbudowany w 1612 zamek Nagoya (jap. 名古屋城 Nagoya-jō), którego część spłonęła podczas II wojny światowej i została odbudowana w swoim pierwotnym kształcie w 1959
 • zespół architektoniczny shintoistycznego, wielkiego chramu Atsuta (熱田神宮, Atsuta Jingū).

 • Tofu (jap. 豆腐, tōfu) – twarożek sojowy otrzymywany w procesie koagulacji mleka sojowego, wynaleziony w Chinach w 164 r. n.e. przez Liu Ana.Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Warto wiedzieć że... beta

  Region Kansai (jap. 関西地方, Kansai-chihō), inaczej: region Kinki (jap. 近畿地方, Kinki-chihō) - region w środkowo-zachodniej części wyspy Honsiu w Japonii, obejmujący prefektury: Nara, Wakayama, Mie, Kioto, Osaka, Hyōgo i Shiga.
  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Port Nagoya (jap. 名古屋港, Nagoya-kō) - port morski w Nagoi na Zatoce Ise. Jeden z czterech wielkich portów morskich w Japonii, obok Yokohamy, Osaki oraz Kobe. Port w Nagoi obsługuje około 10% wartości handlu japońskiego. Głównym towarem eksportowym portu są samochody Toyota.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Moriyama (jap. 守山区 Moriyama-ku) – jedna z 16 dzielnic Nagoi, stolicy prefektury Aichi. Dzielnica została założona 15 lutego 1963 roku przez połączenie Nagoi z miastem Moriyama. Położona w północno-wschodniej części miasta. Graniczy z dzielnicami: Kita, Higashi, Meitō i Chikusa, a także miastami Owariasahi, Seto, Kasugai i Nagakute.
  Higashi (jap. 東区 Higashi-ku, dosł. dzielnica wschodnia) – jedna z 16 dzielnic Nagoi, stolicy prefektury Aichi. Dzielnica została założona 1 kwietnia 1908 roku jako jedna z pierwszych czterech dzielnic. Położona w środkowej części miasta. Graniczy z dzielnicami: Chikusa, Kita, Moriyama i Naka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.