• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nagakute

  Przeczytaj także...
  Expo 2005 – wystawa światowa, zorganizowana w japońskiej prefekturze Aichi, była otwarta dla zwiedzających od 25 marca do 25 września 2005 przez 185 dni. Tematem przewodnim tej wystawy było hasło Mądrość natury. W wystawie brało udział 121 krajów, które przygotowały swoje pawilony narodowe.Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Nagakute (jap. 長久手市 Nagakute-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Aichi, na wyspie Honsiu.

  Wioska Nagakute powstała 10 maja 1906 roku w wyniku połączenia wiosek Nagakute (jap. 長湫村), Kamigō i Yazako (z powiatu Aichi). 1 kwietnia 1971 roku wieś zdobyła status miasteczka, a 4 stycznia 2012 roku Nagakute zdobyło status miasta.

  W mieście położona była główna część wystawy Expo 2005, które przyczyniło się do znacznego zwiększenia gospodarki lokalnej i doprowadziło do budowy pociągu liniowego Linimo, łączącego miejscowość z metropolią w Nagoi.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Edukacja[ | edytuj kod]

 • Aichi Medical University
 • Aichi Prefectural University of Fine Arts and Music
 • Aichi Shukutoku University
 • Aichi Prefectural University
 • Populacja[ | edytuj kod]

  Zmiany w populacji Nagakute w latach 1970–2015:

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Miasta siostrzane[ | edytuj kod]

 • Belgia Belgia: Waterloo (od 8 października 1992)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Japan: Aichi (ang.). citypopulation.de. [dostęp 2017-05-02].
  2. ながくてハッケン伝 その1 「初代村長は歴史上の人物?」 (jap.). city.nagakute.lg.jp. [dostęp 2017-05-02].
  3. 「平成24年1月4日長久手市誕生!」 (jap.). city.nagakute.lg.jp. [dostęp 2017-05-02].
  4. 履歴情報 神奈川県 (jap.). uub.jp. [dostęp 2021-02-17].
  5. Nagakute (Aichi) & Waterloo (Walloon Brabant) (ang.). be.emb-japan.go.jp. [dostęp 2017-08-02].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona miasta (jap.)
 • Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.Prefektura Aichi (jap. 愛知県, Aichi-ken) – prefektura znajdująca się w regionie Chūbu w Japonii na wyspie Honsiu. Jej stolicą jest miasto Nagoja.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nagoja, Nagoya (jap. 名古屋市, Nagoya-shi) jest czwartym co do wielkości miastem w Japonii oraz stolicą prefektury Aichi, w regionie Chūbu, na wyspie Honsiu. Jest również największym portem w Japonii. Leży nad zatoką Ise. Aglomerację Nagoi zamieszkuje około 9 mln ludzi, czyniąc ją trzecią co do wielkości w kraju, po Tokio i Osace.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Powiat Aichi (jap. 愛知郡 Aichi-gun) – powiat w Japonii, w prefekturze Aichi. W 2020 roku liczył 44 087 mieszkańców.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Waterloo (waloński: Waterlô) − miejscowość i gmina w Belgii, w prowincji Brabancja Walońska, w pobliżu Brukseli.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.602 sek.