Na sygnale (polski serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na sygnalepolski serial medyczny, emitowany na antenie TVP2 od 12 lutego 2014, ukazujący pracę ratowników pogotowia ratunkowego.

Serial medyczny jest seryjną dramatyczną produkcją telewizyjną, w której wydarzenia koncentrują się na szpitalu, personelu karetki pogotowia lub innego środowiska medycznego. W Stanach Zjednoczonych większość seriali medycznych trwa około 45 minut i najczęściej akcja rozgrywa się w szpitalu. Większość aktualnie emitowanych seriali wykracza poza wydarzenia odnoszące się do zawodów postaci i pokazuje niektóre aspekty ich życia osobistego. Może to być np. wątek romansu między dwojgiem lekarzy. Popularnymi przykładami seriali medycznych są Ostry dyżur, Szpital Dobrej Nadziei, Dr House, St. Elsewhere, Chirurdzy oraz Bez skazy.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Premierowy odcinek serialu z 12 lutego 2014 został obejrzany przez 3,635 mln widzów.

W latach 2015–2017 twórcy odebrali TelekameręTeleTygodnia” w kategorii Serial paradokumentalny, dzięki czemu w 2018 zdobyli Złotą Telekamerę.

Bohaterowie[ | edytuj kod]

Obecni[ | edytuj kod]

 • Wiktor Banach – lekarz pogotowia, neurochirurg, brat Beniamina Vicka. Jego żona Elżbieta zginęła w Himalajach podczas wspólnej wyprawy. Jest ojcem Zosi i z uwagi na nią postanowił nie prowadzić poszukiwań małżonki w skrajnie trudnych warunkach. Jego ojciec Andrzej również był lekarzem. Początkowo był kierownikiem stacji. W wyniku wypadku doznał obrażeń, które zagrażały jego życiu. Dzięki szybko udzielonej pomocy, w tym przez rannych ratowników ze swojego zespołu, powrócił do pełnego zdrowia mimo krótkotrwałego zatrzymania krążenia oraz bardzo poważnego urazu głowy. Wypadek stał się pretekstem do zastąpienia Banacha na stanowisku kierownika przez doktora Górę. Podczas okresu rekonwalescencji pracował w dyspozytorni, świetnie dając sobie radę. Po powrocie do pełni sił wrócił do karetki i kontynuował dawanie dobrego wzorca swoim podopiecznym. Doznawszy udaru, trafił do szpitala, gdzie poznał doktor Annę, przed którą ukrywał, że jest lekarzem. Z czasem ich relacja się rozwinęła. Przeżywał trudne chwile, kiedy jego córka próbowała popełnić samobójstwo, będąc pod wpływem dopalaczy. Zosia powróciła do zdrowia, a Banach wkrótce trafił na okładkę lokalnej gazety po uratowaniu uchodźców, wzbudzając podziw kolegów z pracy, zwłaszcza Anny, z którą się ożenił.
 • Piotr Strzelecki – ratownik medyczny i kierowca karetki. W pracy jest profesjonalistą i radzi sobie w każdych warunkach, dla pacjenta jest w stanie zrobić wszystko, nawet nagiąć procedury, nie zważając na konsekwencje. Ma dwóch braci, Grzegorza i Tomasza. Chciał studiować medycynę, ale nie udało mu się zdać matury. Wychowywał się w patologicznej rodzinie z ojcem alkoholikiem, który ostatecznie umiera na raka. Jego pasją jest motoryzacja. Pozostawał singlem, ale odkąd w stacji pojawiła się nowa ratowniczka Martyna Kubicka, szaleje na jej punkcie do czasu, gdy nakrył ją na potajemnym podkradaniu i zażywaniu hydroksyzyny w pracy, po tym, jak nabawiła się stresu pourazowego. Otarł się już parę razy o śmierć, m.in. wskutek potrącenia przez samochód, zatrucia się tlenkiem węgla, wstrzyknięcia dopalacza przez pacjenta, porażenia przez defibrylator czy poprzez złamane żebro przez pacjenta po dopalaczach, który uderzył go stołkiem barowym co doprowadziło do przebicia się opłucnej, a w jej wyniku do odmy. W stacji pracuje również ratowniczka Renata, z którą miał mieć dziecko, lecz ta poroniła na skutek wypadku. Od tamtego wydarzenia relacje na linii Piotr – Martyna bardzo się zaostrzyły. Ostatecznie zaręczyli się i wzięli ślub. Często miewał sprzeczki z byłym kierownikiem stacji, doktorem Arturem Górą, który parę razy potrącił mu wynagrodzenie za niestosowanie się do przepisów. Razem z Martyną ma córkę, Lidię.
 • Martyna Strzelecka z d. Kubicka – ratowniczka medyczna, która została przyjęta do pracy na miejsce zwolnionego Macieja, który przyszedł do pracy pod wpływem alkoholu. Świeżo upieczona absolwentka poszła na ratownictwo wbrew woli ojca. Od pierwszych dni była wrażliwa na cierpienie innych, co na początku prowadziło do mało odpowiedzialnych działań i prawie straciła pracę tuż po zatrudnieniu. Szybko zaprzyjaźniła się z ratownikiem Piotrem, z którym prawie się zderzyła, gdy przyjechała rowerem na rozmowę o pracę. Oboje zbliżyli się do siebie po wspólnym dyżurze w karetce. Ostatecznie zaręczyła się z Rafałem, ku niezadowoleniu zakochanego w niej Piotrka. Pomimo tego wciąż się z nim przyjaźniła, a także ryzykowała własne zdrowie, by go wyciągnąć z zaczadzonego pomieszczenia. Doznała obrażeń podczas wybuchu bomby, na której nieszczęśliwie stanęła podczas akcji. Tymczasowo straciła mowę, ale udało jej się wrócić do pełnej sprawności. Następnie musiała walczyć z wieloma przeciwnościami: została napadnięta przez kibiców, uzależniła się od leków uspokajających oraz przeżyła śmierć chłopca, który się utopił. Te wszystkie zdarzenia ją załamały, przez co o mało nie zabiła pacjentki, podając jej niewłaściwy lek. Dzięki terapii wróciła na właściwy tor i rozpoczęła na nowo związek z Piotrem, ale jej szczęście nie trwało długo, kiedy dowiedziała się, że jest on ojcem dziecka koleżanki z pracy, Renaty. W akcie rozpaczy i po kolizji na parkingu spędziła noc z Potockim. Od tego czasu stała się cieniem żywiołowej dziewczyny sprzed tych wydarzeń. Z biegiem czasu doszła do siebie i zaręczyła się z Piotrem, następnie wzięła z nim ślub. Mają córkę Lidię. Tuż po ślubie Martyna była bliska śmierci przez zatrucie cyjankiem. Spędziła kilka miesięcy nad morzem, u matki. Ma przyrodnią siostrę, Agnieszkę, która była prostytutką oraz siostrzeńca, Janka.
 • Artur Góra – lekarz pogotowia, anestezjolog. Były szef SPR. Po wypadku doktora Banacha trafił na stanowiska szefa stacji pogotowia ratunkowego w Leśnej Górze. Pracował też w prywatnej klinice, dopóki nie zapomniał sprawdzić leków przed operacją. Na samym początku jego relację z innymi ratownikami stacji nie były zbyt dobre, ale po czasie nabrał dystansu do siebie i kolegów z pracy. Jest poukładany i skrupulatnie przestrzega procedur. Mimo trudnego charakteru zależy mu, żeby podwładni pracowali w jak najlepszych warunkach. Zna język niemiecki. W pracy często je ciastka, które sam piecze. Uwielbia udzielać wywiadów. Był zakochany w Renacie i najbardziej z całego zespołu zniósł jej śmierć. Omal nie stracił życia po tym, jak brat zmarłego symulanta usiłował go zagazować i upozorować samobójstwo. Został uratowany przez kolegów, ale spędził sporo czasu w śpiączce. Po powrocie do pracy stracił stanowisko szefa stacji na rzecz Gabi Morawskiej, a później Kuby Szczęsnego. Próbował znaleźć drugą połówkę przez internet aż zdał sobie sprawę, że czuje coś do Lidii Chowaniec. Jest ojcem jej syna, Patryka. Przeszedł niegroźny zawał po spotkaniu strażniczki łudząco podobnej do zmarłej Lidii. Szukając nowej matki dla Patryka zaproponował Beacie małżeństwo z rozsądku, jednak lekarka początkowo się nie zgodziła. Jakiś czas później Górska dała szansę Arturowi. Ma matkę Wiesławę, z którą nie miał kontaktu do czasu, gdy trafiła do szpitala w Leśnej Górze.
 • Barbara Wszołek – ratowniczka, kierowca karetki, była pielęgniarka SORu, żona Adama. Początkowo pomagała na stacji z dokumentacją i przez jakiś czas zajmowała się księgowością. Następnie została pielęgniarką w szpitalu w Leśnej Górze, a jej przełożonym został doktor Potocki. Później została ratowniczką. Ma przedwcześnie urodzonego syna, Tadzia. Po śmierci Kędziora, jednego z ratowników, który na jej oczach został śmiertelnie pchnięty nożem przeżyła traumę. Dla syna szybko doszła do siebie. Pogodziła się z odejściem męża i zaczęła interesować się Kubą. Jednak, kiedy Tadzik zachorował i potrzebował przeszczepu nerki Adam wrócił i Basia zaczęła się wahać, z kim chce być.
 • Anna Reiter-Banach – anestezjolog i chirurg z wieloletnim stażem, była żona Potockiego. Druga żona Wiktora Banacha. Dołączyła do ekipy leśnogórskich ratowników jako lekarz jeżdżący w karetce. Pracuje też na SORze, w Leśnej Górze. Jej współpraca z kolegami ze stacji nie należała do najłatwiejszych. Największą niechęcią pałał do niej ratownik Wszołek, który uważał, że ta za bardzo się wywyższa. Po kilku wspólnych dyżurach przekonał się do niej. Z empatycznej i ciepłej strony daje się poznać podczas dyżurów w karetce w zupełnie damskim składzie. Była molestowana przez ex-męża, który później próbował ją zabić, zamykając w chłodni. Przez wiele miesięcy była w śpiączce. Po ślubie z Wiktorem zaczęli starać się o dziecko.
 • Zofia Banach – córka doktora Banacha. Mając cztery lata, straciła matkę, która zginęła w Himalajach. Chce podążać śladami ojca i pomagać ludziom. Była związana z Arturem, ale zerwała z nim, gdyż ten okazał się ojcem dziecka jej najlepszej koleżanki. Była też dziewczyną ratownika Gabriela Nowaka, ale zostawiła go dla Tomka, strażaka, który uratował jej życie. Chłopak zmarł tuż po ślubie z powodu glejaka. W trzecim sezonie była ofiarą dopalaczy, po zażyciu których chciała odebrać sobie życie. Podczas akcji ratunkowej została poparzona eterem przez doktora Potockiego, jednak szybko doszła do siebie. Poszła na medycynę i została ratownikiem medycznym na wolontariacie. Później wyjechała na wymianę do Włoch.
 • Gabriel Nowak, „Nowy” – ratownik medyczny, kierowca karetki. Ma rozległą wiedzę na różne tematy, w tym o różnych chorobach. Mimo to czasem zachowuje się infantylnie i jest trochę niezdarny. Podczas pierwszych dyżurów dokonał sporo sukcesywnych reanimacji. W tajemnicy przed Wiktorem spotykał się z jego córką. Nawet oświadczył się Zosi, ale został odrzucony, ponieważ zbyt krótko się znali. Po rozstaniu długo nie mógł się pozbierać, aż poznał celebrytkę Marynę. Niestety związek rozpadł się, ponieważ para wzbudzała duże zainteresowanie mediów. Niedługo po rozstaniu Maryna wmówiła mu, że jest ojcem jej dziecka, ale niedługo po urodzeniu syna okazało się, że to nieprawda. Postanowił wrócić do Zosi, ale wtedy dziewczyna wyjechała do Włoch i związek na odległość zaczyna obojgu sprawiać trudności.
 • Jakub Szczęsny – ratownik medyczny i kierowca karetki. Jest synem ministra, ale nie chce korzystać z wpływów ojca. Choruje na cukrzycę. Ma wrażenie, że przez swoje koneksje inni krzywo na niego patrzą. Jest podrywaczem, ale w pracy stara się zachować profesjonalizm. Chętnie zabezpiecza imprezy sportowe i inne wydarzenia w terenie. Szybko awansował na koordynatora, a później na szefa stacji (ku własnemu zdziwieniu). Wprowadził nowe rozwiązania technologiczne, które ułatwiły pracę medyków. Zakochał się w Martynie, a gdy zrozumiał, że nie ma szans z Piotrem, podstępem zaciągnął Strzelecką do łóżka. Później wdał się w romans z dr Górską, ale było to tylko lekarstwem na nieodwzajemnioną miłość do Kubickiej. Gdy zaczął pomagać Basi w opiece nad synem, między ratownikami coś zaiskrzyło. Po powrocie Adama zaczął flirtować z Sonią. Od 307 odcinka przestaje być szefem stacji, w jego miejsce przychodzi dr Beniamin Vick.
 • Beniamin Vick – lekarz pogotowia, chirurg plastyczny, brat Wiktora Banacha. W Leśnej Górze pojawia się w 307 odcinku i zostaje nowym szefem stacji w miejsce Kuby. Bardzo przyjaźnie nastawiony do nowych kolegów z pracy. Z przeszłości zna się z doktorem Banachem, z którym nie ma najlepszych relacji. Od samego początku wpada mu w oko Martyna. Podczas pierwszego wezwania do kloszarda traci zapał do pracy, jednak po uratowaniu rodzącej kobiety i jej dziecka odzyskuje entuzjazm.
 • Beata Górska – lekarka i szefowa SOR-u. Jest typową służbistką z trudnym charakterem. Wdała się w romans z Kubą. Po rozstaniu z ratownikiem zaczęła interesować się Arturem. Często pomaga mu w opiece nad Patrykiem, nawet zamieszkała z nimi. Mimo to ciągle zdarzyło jej się spotykać ze Szczęsnym. Odrzuciła oświadczyny Artura, ale mimo tego dalej pomaga mu wychowywać syna. Po jakimś czasie postanowiła dać Arturowi szansę.
 • Adam Wszołek – dyspozytor pogotowania, wcześniej ratownik medyczny i kierowca karetki, mąż Basi. Został mianowany przez doktora Górę szefem średniego personelu i za jego namową przeszedł na samozatrudnienie. Przepracowywał się, bo budował dom i utrzymywał żonę oraz chorą matkę. Podczas jednego z wyjazdów zaintubował pacjenta mimo oświadczenia woli, przez co został zawieszony w obowiązkach, co skłoniło go do popełnienia samobójstwa poprzez połknięcie leków. Życie uratowała mu żona i koledzy z zespołu. Po próbie samobójczej dowiedział się, że nie popełnił błędu, ponieważ pacjent miał zapalenie płuc. Gdy dochodził do siebie w szpitalu psychiatrycznym uratował tam niedoszłą samobójczynię. Po tym wyczynie wrócił do pracy. W wyniku wybuchu gazu w mieszkaniu doktora Góry stracił nogę. Niedługo po powrocie do pracy został zastraszony przez Potockiego i przepadł bez śladu. Gdy przyjeżdża na ślub Piotra i Martyny wychodzi na jaw, że razem z żoną prowadził własną działalność. Niespodziewanie dla wszystkich, zostawił rodzinę i zniknął. Podczas jednej z akcji ratunkowych żona odnalazła go w ośrodku leczenia uzależnień, jednak Adam odmówił kontaktu z kimkolwiek. W 307 odcinku przychodzi do szpitala, aby oddać nerkę swojemu synowi. Po wyjściu ze szpitala zaczął pracę na dyspozytorni i próbuje odzyskać rodzinę.
 • Sonia Wielgosz - ratowniczka medyczna. Początkowo trzymała duży dystans do reszty załogi, ponieważ pracowała jako szpieg. Gdy prawda wyszła na jaw, chciała odejść z pracy, ale Kuba ją powstrzymał. Zwolniona z pracy w 316 odcinku przez Beniamina, po doprowadzeniu do śmierci pacjenta podczas nieudanej intubacji.
 • Dawni[ | edytuj kod]

 • Renata Nowakowska – ratownik medyczny i kierowca. Postanowiła ubiegać się o stanowisko w stacji pogotowia ratunkowego w Leśnej Górze. Miała dobre relację z ratownikiem Piotrem, z którym miała mieć dziecko, jednak poroniła na skutek wypadku, podczas gwałtownego hamowania. Po lekkim zatruciu tlenkiem węgla miała ochotę zrezygnować z pracy, ale zakochany w niej Artur przekonał ją, aby tego nie robiła. Podczas jednej z akcji ratunkowych została potrącona przez samochód osobowy i uderzyła się w głowę, jednak zbagatelizowała sprawę. Podczas spotkania z doktorem Górą dostała ataku na skutek obrażeń powypadkowych. Umiera krótko po przeprowadzonej operacji.
 • Gabriela Morawska – lekarz pogotowia, była szefowa stacji pogotowia. W liceum była dziewczyną Piotrka, ale zostawiła go przed maturą. Jeździ na motorze. Często kłóciła się z drem Górą. Ukrywała przed wszystkimi, że leczyła się psychiatrycznie. Przeszła załamanie nerwowe i próbowała się zabić, przyjmując dużą dawkę leków. Została uratowana przez podwładnych, ale gdy tylko poczuła się lepiej uciekła i nikt nie miał z nią kontaktu. Wylądowała w szpitalu psychiatrycznym, gdzie stwierdzono nawrót depresji. Potem popełniła samobójstwo, aktywując bombę w zaminowanym samochodzie, nie chcąc narażać Piotra.
 • Lidia Chowaniec – ratownik medyczny. Wcześniej służyła w wojsku, ale podczas misji w Afganistanie nabawiła się stresu pourazowego. Po zakończeniu terapii wplątała się w trójkąt miłosny z Arturem i swoim byłym narzeczonym, Robertem. Uparta, zdeterminowana i gotowa nagiąć procedury w razie konieczności. W 276 odcinku umiera przy porodzie syna jej i Artura, o imieniu Patryk.
 • Stanisław Potocki – chirurg i lekarz pogotowia, były mąż Reiter. Został szefem oddziału ratunkowego w Leśnej Górze i zacięcie walczył o względy młodej dziewczyny, przeciwstawiając się wszelkim odmowom. Robił wszystko, by uprzykrzyć życie swojej żonie, Annie, która chce się z nim rozwieść. Podczas akcji na moście podał Zosi Banach chusteczkę z eterem, co doprowadziło do poparzenia górnych dróg oddechowych dziewczyny, jednak zarzekał się, że nie zrobił tego, żeby zemścić się na Wiktorze. W wolnych chwilach spełniał się jako myśliwy, a podczas jednego z polowań zranił w nogę młodego mężczyznę, myląc go z dzikiem. Przeszedł operację guza mózgu, przez który stał się psychopatą i próbował zabić byłą żonę. Od odcinka 200 przybywa w szpitalu psychiatrycznym w celu odbycia terapii. Ze względu na chorobę nie poniósł odpowiedzialności karnej za swoje czyny. Po zakończeniu leczenia został lekarzem pogotowia i wyraźnie złagodniał. W 307 odcinku wyznaje, że ma nawrót choroby. Zostaje zastrzelony przez mężczyznę, którego syna nie uratował w karetce.
 • Konrad Darocha (ur. 26 listopada 1987 w Warszawie) – polski aktor filmowy i telewizyjny, gdzie gra Miłosza Kazunia w serialu Klan oraz ratownika Adama Wszołka w serialu Na sygnale. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Tele Tydzień - ogólnopolski tygodnik telewizyjny (z programem telewizyjnym), wydawany przez wydawnictwo Bauer. Od marca 2012 roku istnieje także internetowa strona magazynu - teletydzień.pl. W styczniu 2013 roku magazyn odchodził 20-lecie istnienia.
  Monika Mazur-Chrapusta (ur. 5 czerwca 1991 we Wrocławiu) – polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, prezenterka telewizyjna.
  Telekamery – nagrody przyznawane przez czytelników magazynu „Tele Tydzień” za osiągnięcia telewizyjne. Pierwsza gala odbyła się w 1998 i podsumowywała rok 1997.
  Na dobre i na złe – polski serial telewizyjny nadawany w stacji TVP2 od 7 listopada 1999 roku. Od 5 września 2012 (od odc. 489) serial jest emitowany w każdą środę o godzinie 20:40. Do 21 grudnia 2008 roku premierowe odcinki były emitowane w niedzielne popołudnia (odc. 1–351), a od 9 stycznia 2009 roku w piątkowe wieczory o godzinie 20:05 (odc. 352–488). Każdy odcinek jest także emitowany drugi raz w tygodniu, w niedzielę o 16:25. 21 listopada 2012 roku na antenie TVP2 został wyemitowany 500. odcinek serialu.
  Telekamery 2018 – nominacje dwudziestego pierwszego plebiscytu Telekamery „Tele Tygodnia” za rok 2017 dla postaci i wydarzeń telewizyjnych. Nominacje ogłoszono 11 grudnia 2017. Nagrody zostały przyznane w 11 kategoriach podczas gali, która odbyła się 12 lutego 2018 roku w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Na ratunek 112 – polski serial paradokumentalny i zarazem dreszczowiec, emitowany od 29 sierpnia 2016 na antenie Polsatu.

  Reklama