nPremium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

nPremium – polska komercyjna, płatna stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych, seriale, koncerty, filmy dokumentalne oraz wydarzenia sportowe. Sygnał nadaje w rozdzielczości HDTV, a wybrane pozycje programowe także w 3DTV.

Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.Wojna i Pokój – polski kanał telewizyjny należący do Grupy ITI. Wojna i Pokój to pierwsza w Polsce filmowa stacja prezentująca wyłącznie klasyczne i współczesne dzieła kinematografii radzieckiej i rosyjskiej. Pozycje programowe nadawane są do wyboru - z polskim lektorem, lub w wersji oryginalnej z możliwością włączenia polskich napisów. Kanał Wojna i Pokój został uruchomiony 17 października 2006 roku, nadawał swój program przez 18 godzin na dobę. Swe nadawanie zakończył w dniu 5 kwietnia 2013 roku. Dyrektorem kanału jest Katarzyna Jesień.

Historia kanału[ | edytuj kod]

Pakiet 4 stacji (nPremium, nPremium 2, nPremium 3 i nPremium 4) rozpoczął nadawanie 15 grudnia 2011. Stacje nPremium i nPremium 3 zastąpiły nadawane do tej pory kanały pod marką nFilm HD i nFilm HD 2. Wraz ze startem oferty zlikwidowano kanał nShow 3D zastępując ją stacją nPremium 4, a transmisje 3DTV zostały włączone do wszystkich stacji uzywających nazwę nPremium. Wraz ze stacjami uruchomiono serwis nPremium VOD (dawniej nFilm VOD), będący kolekcją wybranych filmów z oferty stacji w systemie wideo na życzenie. Stacja nPremium 2 była wersją timeshift channel stacji nPremium z dwugodzinnym opóźnieniem.

Monolith Films – polska wytwórnia filmowa i dystrybutor filmów. Istnieje od 1998 roku. Właścicielem 100% udziałów jest Mariusz Łukomski.CBS Films Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji i dystrybucji filmów, założone w marcu 2007 przez Lesliego Moonvesa jako jednostka zależna CBS Corporation. Od 2019 CBS Films uważane jest za mini-duże studio filmowe.

Stacje wchodzące w skład pakietu posiadały wyłączne umowy z wytwórniami 20th Century Fox i Monolith Films oraz prawa do filmów z wytwórni MGM, DreamWorks, Paramount Pictures i CBS Films. Nadawały również dokumenty National Geographic w 3DTV.

Stacje były dostępne na cyfrowych platformach satelitarnych n, Telewizja na kartę HD i Neostrada TP z telewizją oraz w wybranych sieciach kablowych.

5 kwietnia 2013 pakiet stacji nPremium oraz kanał Wojna i Pokój zakończyły emisję. Zmiany miały związek z fuzją platform cyfrowych Cyfra+ oraz n, które od 21 marca 2013 weszły w skład nowej platformy nc+. Wszystkie prawa filmowe ze stacji nPremium zostały przeniesione do stacji z pakietu Canal+. Na platformie Telewizja na kartę HD stacje nPremium 3 i nPremium 4 zostały zastąpione przez Canal+ Family 2 HD, a nPremium i nPremium 2 zostały zastąpione przez Canal+ Family HD.

HDTV (ang. High Definition TV) – telewizja wysokiej rozdzielczości. Jest ogólnym określeniem sygnału telewizyjnego o rozdzielczości większej niż standardowa (PAL lub NTSC).Wideo na życzenie (skrót VoD lub VOD; ang. Video on Demand - wideo na żądanie), pot. także oglądanie na żądanie — usługa zezwalająca na oglądanie nadawanego materiału filmowego lub słuchanie nadawanego nagrania dźwiękowego w wybranym przez kogoś czasie, późniejszym niż czas emisji. Nadawana (także "na żywo") audycja może być dzięki temu przesunięta w odbiorze dla pojedynczego widza i słuchacza.

Przypisy[ | edytuj kod]

National Geographic – satelitarny kanał telewizyjny Towarzystwa National Geographic, dostępny za pośrednictwem płatnych platform cyfrowych i telewizji kablowych. Jest produkowany i nadawany przez Fox International Channels, należący do medialnej korporacji 21st Century Fox. Oryginalnie tworzony w języku angielskim. Istnieje kilkanaście wersji regionalnych, w tym polska. 20th Century Studios (dawniej 20th Century Fox) – jedna z głównych amerykańskich wytwórni filmowych, położona w Century City w obszarze hrabstwa Los Angeles na zachód od Beverly Hills, własność The Walt Disney Company. W 1949 roku powstał oddział 20th Century Fox Television. Charakterystyczne fanfary odgrywane na początku filmów 20th Century Fox pojawiły się w 1953.
Warto wiedzieć że... beta

Telewizja n – polska satelitarna platforma cyfrowa telewizyjno-radiowa ITI działająca w okresie 12 października 2006 – 21 marca 2013. Operatorem tej platformy był ITI Neovision, będący członkiem grupy TVN.
Orange TV (Direct To Home) – polska telewizyjna satelitarna platforma cyfrowa Orange. Nadaje za pośrednictwem satelity Hot Bird na pozycji 13°E. Na dzień 31 grudnia 2009 platforma posiadała 263 000 abonentów.
nFilm HD – polski kanał filmowy typu premium nadawany w standardzie HDTV, dostępny na platformie cyfrowej n oraz w telewizjach kablowych.
n na kartę – oferta kodowanych programów telewizyjnych w systemie prepaid, nadawanych cyfrowo. Dystrybutorem jest spółka Cyfrowy Dom, należąca do ITI Neovision, która jest również właścicielem satelitarnej platformy cyfrowej n. Odbiór kanałów nie wiąże się z koniecznością podpisywania umowy. Nazwa wersji słabszej technologicznie platformy (SDTV) brzmiała Telewizja na kartę (TNK) i nie jest aktualnie dostępna w sprzedaży, choć klienci nadal posiadający dekodery SD mogą nieprzerwanie korzystać z tej oferty.
Metro-Goldwyn-Mayer (lub MGM) – amerykańska wytwórnia filmowa z siedzibą w Beverly Hills w stanie Kalifornia, działająca od 1924. Każdy film i odcinek serialu produkcji MGM poprzedza kilkusekundowe ujęcie głowy prawdziwego ryczącego dwukrotnie lwa, otoczonego złotymi taśmami filmowymi, prezentowane tuż przed czołówką. Obecnie prawa autorskie obejmujące produkcje przedsiębiorstwa należą do grupy MGM Holdings, kontrolowanej m.in. przez Sony Corporation i Comcast.

Reklama