NEC Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

NEC Corporation (jap. 日本電気株式会社 Nippon Denki Kabushiki Gaisha) (wcześniej Nippon Electric Company) – japońskie przedsiębiorstwo z dziedziny informatycznej z siedzibą w Minato w Japonii. Przedsiębiorstwo produkuje sprzęt komputerowy, telekomunikacyjny, urządzenia elektroniczne i oprogramowanie, między innymi notebooki Versa oraz Lavie (na rynek japoński). Firma NEC stworzyła Earth Simulator, najszybszy superkomputer na świecie w tym czasie. NEC jest częścią Sumitomo Group oraz spółka publiczną notowaną na giełdach tokijskiej, NASDAQ i londyńskiej.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Grupa Sumitomo (jap. 住友グループ, Sumitomo Gurūpu) - japoński konglomerat przedsiębiorstw (keiretsu) działających pod marką Sumitomo.

W roku 1980 NEC wyprodukował pierwszy DSP, NEC µPD7710. Przez ostatnie 5 lat NEC zajmował zawsze miejsce w pierwszej czwórce przedsiębiorstw uzyskujących patenty w USA, średnio 1764 co roku.

Poprzednio przedsiębiorstwo nosiło nazwę Nippon Electric Company, Limited (jap. 日本電気株式会社 Nippon Denki Kabushikikaisha), która w roku 1983 uległa zmianie na obecnie używaną. Na terenie Japonii przedsiębiorstwo nadal jest znane pod dawną nazwą. NEC został założony przez Kunihiko Iwadare wraz z grupą współpracowników. Jeden z założycieli pochodził z USA. NEC wraz z Western Electric Company stał się pierwszym joint venture z zachodnim kapitałem. Przedstawicielem Western Electric w zarządzie NEC był Walter Tenney Carleton.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

Przedsiębiorstwa pod kontrolą NEC Corporation[ | edytuj kod]

NEC-Mitsubishi Electronics Display of America Inc. (100% 31 marca 2005)

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Główna strona internetowa firmy NEC
 • Strona NEC Japonia
 • NEC Electronics
 • NEC Computers
 • NEC Europe
 • Linux na laptopach NEC-a
 • neXGam
 • Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  NASDAQ (ang. National Association of Securities Dealers Automated Quotations) – pozagiełdowy, regulowany rynek akcji w Stanach Zjednoczonych, z filiami w Kanadzie i Japonii, zorganizowany i nadzorowany przez National Association of Securities Dealers.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Earth Simulator - superkomputer, który w latach 2002 - 2004 był najszybszą maszyną na świecie. Zlokalizowany jest w Earth Simulator Centre koło Jokohamy w Japonii
  Tokijska Giełda Papierów Wartościowych (jap.: 東京証券取引所 Tōkyō Shōken Torihikijo) – to największa giełda w Japonii i w Azji Wschodniej.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.

  Reklama