• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Myszyniec  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Droga wojewódzka nr 614 (DW614) – droga wojewódzka łącząca Myszyniec z Chorzelami, długości 37 km. Przebiega w płn.-wsch. części woj.mazowieckiego.Gmina Myszyniec – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie ostrołęckim.
  Zobacz też[ | edytuj kod]
 • Cmentarz żydowski w Myszyńcu
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Myszyniec w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-01-10] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 804 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  3. GUS. Wyszukiwarka TERYT
  4. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  5. Grażyna Balińska, Jerzy A. Baliński: Młyny ziemi łomżyńskiej. Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2003, s. 7. ​ISBN 83-7085-661-6
  6. Wanda Paprocka, Myszyniec. Studium z dziejów miasta, Warszawa 1993, s. 30.
  7. Robert Krzysztofik, Lokacje miejskie na obszarze Polski. Dokumentacja geograficzno-historyczna, Katowice 2007, s. 52-53.
  8. Pomnik bitwy pod Kopańskim Mostem (1708), Polska Niezwykła
  9. Wojciech Jankowski, Mały przewodnik po Polsce, Wydawnictwo Sport i Turystyk Warszawa 1983 ​ISBN 83-217-2329-2​ s. 197
  10. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej: opracowany na podstawie wyników pierwszego powszechnego spisu ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych., t. T. 5, województwo białostockie, 1924, s. 57.
  11. Strona klubu.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Myszeniec Nowy (2), [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. VI: Malczyce – Netreba, Warszawa 1885, s. 839.


 • Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Big Cyc – polski zespół rockowy, którego piosenki mają charakter publicystyczno-kabaretowy, kilkakrotnie stał się obiektem medialnych dyskusji.
  Stach (Stanisław) Konwa (zm. ok. 1734–1735) – bohater kurpiowski, legendarny przywódca Kurpiów w czasie walk z wojskami sasko-rosyjskimi w latach 1733–1735.
  Mazowsze (łac. Mazovia) – kraina historyczna położona w środkowym biegu Wisły oraz dorzeczu jej dopływów w centralnej oraz północno-wschodniej Polsce, znajdująca się w większości w woj. mazowieckim; historyczną stolicą Mazowsza jest Płock, który jest także najstarszym miastem tego regionu (prawa miejskie w 1237); dzielnica historyczna Polski.
  Kolej wąskotorowa – kolej o prześwicie mniejszym niż określany jako normalny, czyli 1435 mm. Kolej wąskotorowa cechuje się mniejszą zdolnością przewozową od kolei normalnotorowej, jednak można na niej stosować większe pochylenia i łuki o mniejszym promieniu, dzięki czemu jest nawet kilkakrotnie tańsza w budowie. Koleje wąskotorowe, początkowo niemal wyłącznie konne, rozpowszechniły się w przemyśle wydobywczym, hutnictwie, leśnictwie. Od połowy XIX wieku zaznacza się zróżnicowanie funkcji kolei wąskotorowych w zależności od prześwitu, następuje także częściowa unifikacja standardów k.w. Od połowy XIX wieku na k.w. stosuje się powszechnie trakcję parową, od końca XIX wieku wprowadza się na niektóre k. w. trakcję elektryczną, od połowy XX wieku także spalinową. Najstarsza nieprzerwanie funkcjonująca kolej wąskotorowa na świecie istnieje w Polsce – są to Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Red Lips – polska grupa muzyczna wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała w 2009 roku w Warszawie z inicjatywy członków zespołu Energy - gitarzysty Łukasza Lazera i piosenkarki Joanny Czarneckiej. Skład zespołu współtworzą ponadto basista Marcin Romanowski - członek formacji Muzykolot i perkusista Robert Sopala, mający w dorobku współpracę z zespołem Rotary.
  Kolegiata Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu - neogotycki pięcionawowy halowy kościół wybudowany w latach 1909-1922 przez Franciszka Przecławskiego według projektu Adolfa Schimmelpfenniga, ze starymi feretronami i dwoma bocznymi ołtarzami XVIII wiek; pojezuicka murowana dzwonnica XVIII wiek. Przy wejściu dwie kuny żelazne (obroże), w które zamykano przestępców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.