Myszyniec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Myszyniecmiasto w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim. Leży nad Rozogą. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Myszyniec.

Łyse – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Łyse, przy drodze 645 pomiędzy Myszyńcem a Nowogrodem.Szczytno (niem. Ortelsburg, mazur. Scÿtno) – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim. Siedziba gminy miejskiej Szczytno.

Miasto leży na Mazowszu, w historycznej ziemi łomżyńskiej. Myszyniec uzyskał lokację miejską około 1798 roku, zdegradowany został 1 czerwca 1869 roku, ponowne nadanie praw miejskich w 1993 roku. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do woj. ostrołęckiego. Myszyniec przez wielu uznawany jest za stolicę Kurpi.

Rozoga (Rożoga, Rosoga) – niewielka rzeka w północno-wschodniej Polsce, prawy dopływ Narwi o długości 82 km i powierzchni dorzecza 493 km².Wykrot – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Myszyniec. Nieopodal znajduje się sztuczny zbiornik wodny na rzece Rozodze.

Historia[ | edytuj kod]

Widok na Myszyniec w kierunku południowo-wschodnim z wieży kościelnej
Dzwonnica kościoła Świętej Trójcy w Myszyńcu
 • 1654 – osada założona przez jezuitów, którym król Jan Kazimierz pozwolił wybudować kaplicę i przeciwdziałać rozwijającemu się w okolicy protestantyzmowi.
 • 1708 – zniszczony w wyniku walk Kurpiów ze Szwedami podczas bitwy pod Kopańskim Mostem (22/23 stycznia 1708), na czele Kurpiów stał Stach Konwa.
 • 1774 – połączenie dwóch osad, w wyniku czego powstaje Nowy Myszyniec.
 • 1791 – nadanie praw miejskich.
 • 9 marca 1863 – bitwa oddziałów kurpiowskich pod dowództwem Z. Padlewskiego z oddziałami armii rosyjskiej zakończona zwycięstwem Polaków.
 • 1869 – odebranie praw miejskich Myszyńcowi.
 • 1909–1922 – budowa kościoła pw. Św. Trójcy – proj. Adolf Schimmelpfennig.
 • 1993 – przywrócenie praw miejskich Myszyńcowi.
 • 2013 – nadanie kościołowi pw. Św. Trójcy godności bazyliki mniejszej.
 • Demografia[ | edytuj kod]

  Według Powszechnego Spisu Ludności z 1921 roku ówczesną osadę miejska zamieszkiwało 1.872 osoby, 934 było wyznania rzymskokatolickiego, 4 prawosławnego, 21 ewangelickiego a 912 mojżeszowego. Jednocześnie 1.151 mieszkańców zadeklarowało polską przynależność narodową a 721 żydowską. Było tu 212 budynków mieszkalnych.

  II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.Cmentarz żydowski w Myszyńcu – został założony w XIX wieku i znajduje się przy ul. Kopański Most. Na terenie kirkutu nie zachowały się żadne nagrobki.
 • Piramida wieku mieszkańców Myszyńca w 2014 roku.

 • Piramida wieku Myszyniec.png

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Big Cyc – polski zespół rockowy, którego piosenki mają charakter publicystyczno-kabaretowy, kilkakrotnie stał się obiektem medialnych dyskusji.
  Stach (Stanisław) Konwa (zm. ok. 1734–1735) – bohater kurpiowski, legendarny przywódca Kurpiów w czasie walk z wojskami sasko-rosyjskimi w latach 1733–1735.
  Mazowsze (łac. Mazovia) – kraina historyczna położona w środkowym biegu Wisły oraz dorzeczu jej dopływów w centralnej oraz północno-wschodniej Polsce, znajdująca się w większości w woj. mazowieckim; historyczną stolicą Mazowsza jest Płock, który jest także najstarszym miastem tego regionu (prawa miejskie w 1237); dzielnica historyczna Polski.
  Kolej wąskotorowa – kolej o prześwicie mniejszym niż określany jako normalny, czyli 1435 mm. Kolej wąskotorowa cechuje się mniejszą zdolnością przewozową od kolei normalnotorowej, jednak można na niej stosować większe pochylenia i łuki o mniejszym promieniu, dzięki czemu jest nawet kilkakrotnie tańsza w budowie. Koleje wąskotorowe, początkowo niemal wyłącznie konne, rozpowszechniły się w przemyśle wydobywczym, hutnictwie, leśnictwie. Od połowy XIX wieku zaznacza się zróżnicowanie funkcji kolei wąskotorowych w zależności od prześwitu, następuje także częściowa unifikacja standardów k.w. Od połowy XIX wieku na k.w. stosuje się powszechnie trakcję parową, od końca XIX wieku wprowadza się na niektóre k. w. trakcję elektryczną, od połowy XX wieku także spalinową. Najstarsza nieprzerwanie funkcjonująca kolej wąskotorowa na świecie istnieje w Polsce – są to Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Red Lips – polska grupa muzyczna wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała w 2009 roku w Warszawie z inicjatywy członków zespołu Energy - gitarzysty Łukasza Lazera i piosenkarki Joanny Czarneckiej. Skład zespołu współtworzą ponadto basista Marcin Romanowski - członek formacji Muzykolot i perkusista Robert Sopala, mający w dorobku współpracę z zespołem Rotary.
  Kolegiata Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu - neogotycki pięcionawowy halowy kościół wybudowany w latach 1909-1922 przez Franciszka Przecławskiego według projektu Adolfa Schimmelpfenniga, ze starymi feretronami i dwoma bocznymi ołtarzami XVIII wiek; pojezuicka murowana dzwonnica XVIII wiek. Przy wejściu dwie kuny żelazne (obroże), w które zamykano przestępców.

  Reklama