Murini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Mysz)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Murinimonotypowe plemię ssaków z podrodziny myszy (Murinae) w rodzinie myszowatych (Muridae). Zwierzęta znane jako: mysz leśna, mysz zaroślowa, czy mysz polna traktowane jako jedne z gatunków „myszy”, w rzeczywistości zaliczane są do odrębnego rodzaju gryzoni: myszarka (Apodemus) jako: myszarka leśna, myszarka zaroślowa, czy myszarka polna.

Brian Houghton Hodgson (ur. 1 lutego 1800 w Prestbury, zm. 23 maja 1894 wAlderley) – brytyjski przyrodnik i etnolog, urzędnik państwowy.Myszka smugogrzbieta (Muriculus imberbis) – gatunek gryzonia z rodziny myszowatych, należący do monotypowego rodzaju myszka (Muriculus). Występuje endemicznie w Etiopii.

Zasięg występowania[ | edytuj kod]

Rodzaj obejmuje gatunki występujące w głównie w Afryce, Azji i Europie. Mysz domowa jest jedynym gatunkiem tego rodzaju, który zamieszkuje obie Ameryki i Australię.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Edward Blyth (ur. 23 grudnia 1810 w Londynie, zm. 27 grudnia 1873) – angielski zoolog i chemik, jeden z pionierów indyjskiej zoologii.
Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
Myszarka (Apodemus) – rodzaj małych gryzoni zaliczanych do rodziny myszowatych (Muridae), obejmujący gatunki występujące w Europie, Azji i Afryce.
John Edward Gray (ur. 12 lutego 1800, zm. 7 marca 1875) – brytyjski zoolog. Był starszym bratem George’a Roberta Graya.
Mysz śródziemnomorska (Mus spretus) – gatunek gryzonia z rodziny myszowatych, występujący w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego.
Mysz ropusza (Mus bufo) – gatunek gryzonia z rodziny myszowatych (Muridae), występujący w Afryce w regionie Wielkich Jezior Afrykańskich.
Myszarka zaroślowa, znana jako mysz zaroślowa (Apodemus sylvaticus) – gatunek niewielkiego gryzonia z rodziny myszowatych.

Reklama