Mystic Production

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mystic Production – niezależna polska wytwórnia płytowa. Powstała w 1995 roku z siedzibą w Skale, jej właścicielką jest Barbara Mikuła. Mystic Production prowadzi w Polsce dystrybucję płyt wydawanych przez: Regain Records, Indie Recordings, Armoury Records, Eagle Rock, Mascot Records, Witching Hour Productions, Razor Productions i MaxFloRec.

DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.

Wytwórnia początkowo trudniła się dystrybucją oraz wydawaniem płyt z szeroko pojętą muzyką heavymetalową. Były to m.in. pierwsze albumy takich wykonawców jak: Sceptic, Asgaard i Virgin Snatch. W latach późniejszych Mystic Production znacznie rozszerzyła zakres wydawanej muzyki, m.in. o rock, punk rock, rock alternatywny, rock progresywny oraz pop.

Łukasz Zieliński (ur. 26 maja 1976 w Krakowie), znany również jako Zielony - polski wokalista heavymetalowy i autor tekstów, a także dziennikarz. Znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie muzycznej Virgin Snatch. Współpracował ponadto z takimi grupami jak Anal Stench i Death Sea. Poza działalnością artystyczną pracuje jako dziennikarz magazynu muzycznego Mystic Art.Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.

Wytwórnia organizuje także koncerty m.in. w ramach Mystic Festival. Na przestrzeni lat podczas festiwalu wystąpiły m.in takie grupy jak: Iron Maiden, Nightwish, Mayhem, Children of Bodom, Slayer, Celtic Frost, Kreator czy Behemoth. Częściowy zapis drugiej edycji festiwalu ukazał się w 2001 roku na DVD i kasecie wideo VHS pt. Mystic Festival 2001.

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.

Od 1996 roku przedsiębiorstwo także wydaje magazyn muzyczny Mystic Art. Wśród redaktorów pisma występują członkowie zespołów wydawanych przez Mystic: Łukasz „Zielony” Zieliński – wokalista Virgin Snatch oraz Adam „Nergal” Darski – piosenkarz formacji Behemoth.

W 2012 roku przedsiębiorstwo wydało swoją pierwszą książkę. Publikacją jest autoryzowana biografia zespołu Behemoth pt. Konkwistadorzy diabła (​ISBN 978-83-934928-0-0​) autorstwa Łukasza Dunaja, dziennikarza związanego z Mystic Art.

Sceptic – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1994 roku w Krakowie. Do 2005 roku ukazało się cztery albumy studyjne zespołu pozytywnie oceniane zarówno przez krytyków jak i publiczność. Formacja pomimo częstych zmian składu wypracowała rozpoznawalne brzmienie inspirowane dokonaniami amerykańskiego zespołu Death. Grupie przewodzi gitarzysta Jacek Hiro, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu.Iron Maiden – heavymetalowy (reprezentujący New Wave of British Heavy Metal) zespół z Londynu, założony 25 grudnia 1975 roku, uważany za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów heavymetalowych w historii. Liderem grupy jest basista Steve Harris. Nazwa zespołu dosłownie oznacza żelazną dziewicę, średniowieczne narzędzie tortur.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy Mystic Production.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Patryk Gałuszka, Katarzyna Korzeniewska, Katarzyna M. Wyrzykowska, Aleksandra Jagiełło-Skupińska: Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012. Warszawa: Instytut Muzyki i Tańca Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC / Związek Kompozytorów Polskich, 2013, s. 26. ISBN 978-83-932955-5-5.
 2. Mystic Production z Mascot Records (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-10-03].
 3. Szymon Grzybowski: Dobrze, że wrócił – historia Mystic Festival. 2019-06-20. [dostęp 2019-06-30].
 4. Mystic Festival 2007 (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2012-02-21].
 5. Ostateczny skład Mystic Festival 2005 (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2012-02-21].
 6. Mystic Festival 2001 na DVD i VHS (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2012-02-21].
 7. Redakcja magazynu. „Mystic Art”. Nr 1 (44)/2008. s. 4. Michał Wardzała. ISSN 1427-5538 (pol.). 
 8. BEHEMOTH: premiera wyjątkowej biografii już za tydzień! (pol.). www.mystic.pl. [dostęp 2012-06-13].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna (ang. • pol.)
 • Strona Mystic Festival 2020
 • MaxFloRec - polska agencja artystyczno-wydawnicza z siedzibą w Mikołowie. Powstała w 2006 roku z inicjatywy Sebastiana "Rahima" Salberta i Miłosza "Miuosha" Boryckiego. Jej kanwę stanowiło istniejące od 1998 roku MaxFloStudio. Od 2008 roku właścicielem firmy jest Salbert. Rok wcześniej Borycki samodzielnie powołał wytwórnię Fandango Records.Mystic Production – jedna z największych niezależnych polskich wytwórni płytowych. Powstała w 1995 roku z siedzibą w Skale, jej właścicielką jest Barbara Mikuła.
  Warto wiedzieć że... beta

  Asgaard - polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza black, doom i gothic metalu. Powstała w 1994 roku w Lewinie Brzeskim z inicjatywy Bartłomieja Kostrzewy. Do 2004 roku grupa wydała pięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność. W 2007 roku działalność zespołu została zarzucona. W 2011 roku formacja wznowiła działalność jako trio w składzie: Przemysław "Quazarre" Olbryt, Bartłomiej "Hetzer" Kostrzewa i Wojciech "Flumen" Kostrzewa.
  Kreator – niemiecka grupa muzyczna wykonująca thrash metal, powstała w 1982 pod nazwą Tyrant, później znana jako Tormentor. Pod obecną nazwą działa od 1984.
  Mayhem (IPA [ˈmeɪhem]) – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal, zaliczana do prekursorów gatunku. W początkowym okresie działalności utożsamiana z nurtem satanizmu teistycznego. Zespół powstał w Oslo w 1983 roku z inicjatywy gitarzysty Øysteina „Euronymousa” Aarsetha, do którego dołączyli dwaj szkolni koledzy, perkusista Kjetil Manheim i Jørn „Necrobutcher” Stubberud grający na gitarze basowej. Inspiracją dla nazwy zespołu był utwór brytyjskiego zespołu Venom pt. „Mayhem with Mercy”.
  Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.
  Behemoth (IPA [bəˈhiːməθ], hebr. בהמות dosłownie „bestie”) – polska grupa muzyczna, powstała w październiku 1991 roku w Gdańsku, występująca do 1992 roku pod nazwą Baphomet. Na początku prezentowała styl muzyczny zaliczany do black metalu, później, od 1994 roku, zbliżony do pagan metalu, szeroko wykorzystując w nagraniach gitarę akustyczną. Następnie zespół zaczął wykonywać muzykę z rodzaju death metalu, porzucając tematykę pogańską na rzecz szeroko rozumianego okultyzmu oraz mitologii Bliskiego Wschodu. W początkowym okresie działalności za sprawą gościnnej współpracy z Robertem Fudalim (Graveland) grupa była błędnie wiązana z nurtem NSBM. Obecnie Behemoth jest muzycznie kategoryzowany tak jak zespoły Nile oraz Morbid Angel.
  Biografia (gr. bíos – życie i gráphō – pisze) – opis życia postaci o charakterze naukowym, literackim lub popularyzatorskim. Opisywana postać zwykle jest wybitna.
  Rock progresywny lub prog rock (ang. progressive rock) – styl muzyki rockowej wywodzący się z rocka psychodelicznego. Gatunek powstał w końcu lat 60. XX w., największą popularność osiągając w pierwszej połowie lat 70. Wyparty z estrad przez falę punk rocka, by powrócić pod postacią rocka neoprogresywnego. Ambicją rocka progresywnego było wzniesienie muzyki rockowej na wyższy poziom artystyczny. Utwory progresywnego rocka są często złożone i wyrafinowane, a wykonanie cechuje się wirtuozerią.

  Reklama