Myopia (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Myopia (grupa muzyczna))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Myopia – polska grupa muzyczna wykonująca techniczny thrash metal z elementami progresywnego metalu. Powstał z inicjatywy perkusisty Bogdana Kubicy, oraz wokalisty Roberta Koconia w połowie lat 90. XX wieku, w Bielsku-Białej.

Kamil Smala (ur. 7 września 1984 w Bielsku-Białej) – polski grafik, malarz, rysownik, a także były gitarzysta zespołu Myopia. Odbył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, na Wydziale Grafiki Warsztatowej. W 2009 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem ASP w Katowicach, któremu towarzyszyła indywidualna wystawa grafik w galerii sztuki Fra Angelico w Katowicach. Uczestniczył także w wielu wystawach zbiorowych m.in. w wystawie 21 w salonie Toyoty, w Chorzowie, w 2005 r., wystawie poświęconej sztuce figuratywnej Figurama 2009 w Pradze i wystawie pt. Reaktywacja Matrycy w galerii Art Nova 2. Laureat nagrody Rektora ASP we Wrocławiu na VI Ogólnopolskim Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu, w 2009 roku. Artysta odbywał także staż w Pracowni Druku Wypukłego prof. Mariusza Pałki na ASP w Katowicach.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwszy materiał muzyczny zespołu, demo "Unknown Controls" wydane w 1995 roku, zostało nagrane przy udziale Bogdana Kubicy, Roberta Koconia i gitarzysty "Kazka", który opuścił zespół wkrótce po jego wydaniu i zagraniu kilku koncertów. W 2000 roku zespół reaktywował się gdy do zespołu dołączył na krótko nowy gitarzysta Darek, który jednak opuścił zespół po sesji nagraniowej drugiego demo "Subconsciously Unconscious" w Selani Studio, w 2002 r. Jeszcze tego samego roku do zespołu dołączył Kamil Smala. Nowy gitarzysta zdecydował się współpracę z zespołem, czego efektem było nagranie w 2005 roku w Olsztyńskim Studio X, a rok później wydanie płyty "Enter Insect Masterplan". W 2007 roku wytwórnia Selfmadegod Records dokonała reedycji płyty "Enter Insect Masterplan". W tym samym roku gitarzysta Kamil Smala opuścił zespół, a jego miejsce zajął obecny gitarzysta Robert Słonka, z którym początkiem 2009 roku zespół wydał swój drugi studyjny album "Biomechatronic Intervention".

Subconsciously Unconscious – drugie demo z materiałem nagranym przez polski zespół thrashmetalowy Myopia w 2002 roku.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Studio X – polskie studio realizacji dźwiękowej i nagraniowej, zlokalizowane w Olsztynie przy ul. Jeżynowej 16. Powstało w 1997 roku z inicjatywy Marcina Kiełbaszewskiego, który jest producentem muzycznym oraz realizatorem nagrań. Do 2012 roku pracownikiem studia był także Szymon Czech - muzyk, producent i realizator związany w latach 90. XX w. z Selani Studio. Od początku XXI w. studio cieszy się dużą popularnością wśród polskich zespołów z nurtu black, thrash i death metal.
Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.
Enter Insect Masterplan - reedycja pierwszego albumu polskiego zespołu muzycznego Myopia. Został wydany z początkiem 2006 roku przez niezależną wytwórnię płytową Selfmadegod Records. Autorem okładki płyty jest były gitarzysta zespołu Kamil Smala.
Biomechatronic Intervention - trzeci album zespołu muzycznego Myopia. Został nagrany przez Studio X w czerwcu 2008 roku z nowym gitarzystą Robertem Słonką, który zapełnił puste miejsce po tym jak z zespołu odszedł Kamil Smala. Album wydano 1 stycznia 2009 roku.
Selani Studio – polskie studio realizacji dźwiękowej i nagraniowej, powstało 1993 roku w Olsztynie przy ul. Emilii Plater 11.Właścicielem jest Elżbieta Kuc a realizatorami oraz producentami na przestrzeni lat byli m.in. Krzysztof Czaplejewicz (1993-1995), Adam Kuc (od 1993), Andrzej Bomba (1996-1999), Szymon Czech (1997-2003), w latach późniejszych związany ze Studio X oraz Marek Heimburger (2003-2005), później pracownik VooDoo Gates Studio. Selani Studio cieszylo się znaczną popularnością w latach 90. XX w. wśród polskich zespołów z nurtu black, thrash i death metal. W latach późniejszych zainteresowanie nagraniami zmalało na rzecz białostockiego Hertz Studio.
Meshuggah (w jidysz słowo oznacza szalony) – szwedzki zespół muzyczny wykonujący progresywny metal. Powstał z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Jensa Kidmana w 1987, w Umei. Do 2008 wydał sześć albumów studyjnych oraz szereg minialbumów i kompilacji, które zostały pozytywnie ocenione zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. W swej twórczości poruszał zagadnienia przyszłości, egzystencjalizmu, apokalipsy i chaosu.

Reklama