• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Roskilde  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Katedra w Roskilde (duń. Roskilde Domkirke) – gotycka katedra znajdująca się w Roskilde na Zelandii, we wschodniej Danii. Jako pierwszy gotycki kościół w Skandynawii, katedra stała się inspiracją dla gotyckiego budownictwa sakralnego w całej Europie północnej.Jyllinge – miasto w Danii w gminie Roskilde, położone nad fiordem Roskilde Fjord. Miejscowość liczy 10 056 mieszkańców (2009). Ośrodek przemysłowy.
  Muzeum i jego zbiory[ | edytuj kod]

  Obecnie Muzeum Roskilde składa się z następujących oddziałów wystawienniczych:

 • Główny budynek tzw. Liebes Gård mieszczący stałą ekspozycję dotyczącą historii Roskilde i okolic.
 • Muzeum Katedralne (Domkirkemuseet) – ekspozycja dotycząca historii katedry w Roskilde.
 • Sklep Lützhøfta w Roskilde (Lützhøfts Købmandsgård) – zrekonstruowany sklep spożywczy z ok. 1920 r.
 • Masarnia Lunda w Roskilde (Lunds Eftf. Slagterbutik) – zrekonstruowana masarnia z ok. 1920 r.
 • Muzeum Fiordu w Jyllinge (Fjordmuseet) – ekspozycja dotycząca rybołówstwa i lokalnej historii.
 • Muzeum w Lejre (Lejre Museum) – ekspozycja dotycząca historii Lejre.
 • Młyn Tadre (Tadre Mølle) k. Hvalsø – ekspozycja dotycząca młynarstwa.
 • Prócz wymienionych jednostek Muzeum Roskilde posiada jeszcze niewielki kompleks oddzielnych budynków mieszczący oddział wystaw czasowych, bibliotekę, biura, magazyny itd.

  Roskilde – duńskie miasto i gmina położone na wyspie Zelandia, 30 km na zachód od Kopenhagi, w regionie Zelandia (Sjælland). Obecnie miasto liczy ponad 45 tys. mieszkańców i funkcjonuje jako miasto satelickie Kopenhagi. Roskilde leży na ruchliwej trasie kolejowej z Kopenhagi na Jutlandię, obsługiwanej przez liczne połączenia lokalne i dalekobieżne. W mieście znajduje się też krajowe lotnisko cywilne, z reguły nie obsługujące ruchu turystycznego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mette Høj: ”Hvor der er Vilje, er der ogsaa en Vej”…-om oprettelsen af Roskilde Museumsforening, artykuł w Tid & sted, Roskilde 2004, s. 33.
  2. Mette Høj: ”Hvor der er Vilje, er der ogsaa en Vej”…-om oprettelsen af Roskilde Museumsforening, artykuł w Tid & sted, Roskilde 2004, s. 25.
  3. Roskilde bys historie, t. 1-3, praca zbiorowa, Roskilde Museums Forlag 1998, s. 275.
  4. Frank Birkebæk (redaktor): Tidernes samling. Fra Roskilde Museum, Roskilde Museums Forlag 1997, s. 15.
  5. Tid & sted, Roskilde 2004, s. 152 i 154.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Małgorzata II, Margrethe Alexandrine Þorhildur Ingrid (ur. 16 kwietnia 1940 w Kopenhadze) – królowa Danii od 14 stycznia 1972, z dynastii Glücksburgów, bocznej linii Oldenburgów. Córka króla Danii Fryderyka IX (1899–1972) i królowej Ingrid (1910–2000), córki króla Szwecji Gustawa VI Adolfa (1882–1973).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Gmina Hvalsø (duń. Hvalsø Kommune) była w latach 1970-2006 (włącznie) jedną z gmin w Danii w okręgu Roskilde Amt.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.893 sek.